Pages Menu
Categories Menu

Posted on 24.09.17 in Inštituti, Univerze

23. slovenski festival znanosti

23. slovenski festival znanosti

Med 25. in 27. septembrom 2017 bo potekal v Ljubljani in v še nekaterih krajih 23. slovenski festival znanosti z mednarodno udeležbo. Njegovo geslo je »V vrtovih raziskovalne ustvarjalnosti«, častni pokrovitelj pa akademik prof. dr. Ivan Kreft, prejemnik visokega državnega priznanja »Ambasador Republike Slovenije v znanosti«. Program festivala je prilagojen gostiteljici Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, pomemben pa je tudi prispevek k programu, ki so ga pripravile ostale institucije znanja ter dve gospodarski družbi. Prav gospodarske družbe, institucij znanja ter posamezniki bodo izvdbo festivala tudi omogočili in s tem brezplačen vstop vsem zainteresiranim državljanom na dogodke festivala.

Častni pokrovitelj letošnjega festivala znanosti, akademik prof.dr. Ivan Kreft, je v svojem sporočilu udeležencem zapisal med drugim: »Biotehniško znanstveno področje je sestavljeno iz dveh delov, iz bioloških ved oziroma ved o življenju ter iz tehniških ved o gojenju in prilagajanju živih bitij željam, pričakovanjem in potrebam človeka. Ne smemo si domišljati, da lahko na novo ustvarimo in popolnoma spremenimo življenje organizmov. Živa bitja imajo svoj naraven izvor, s poznavanjem zakonitosti in upoštevanjem tega lahko z našimi prizadevanji le nekoliko spremenimo njihovo življenje. Pri tem pa nas lahko organizmi, združbe organizmov in biotopi presenetijo in začudijo, lahko je to skladno z našimi pričakovanji, lahko pa je tudi popolnoma drugače, posledice lahko čutimo mi in naši znanci, na našem, za sedaj edinem planetu, ki ga imamo in s katerim »gospodarimo«. Res je, da velikokrat narava sčasoma po svoje »popravi« posledice naših dejanj, ne more pa biti vedno kot pričakujemo in želimo.«

Glede na gostitelja festivala in častnega pokrovitelja je razumljivo, da bo na festivalu največ dogodkov prav s področja bioloških in biotehniških ved. Poleg fakultete se bodo predstavili tudi raziskovalci Nacionalnega inštituta za biologijo, Kmetijskega inštituta Slovenije, Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije ter Gozdarskega inštituta Slovenije.

Zelo zanimiv pa bo tudi program naravoslovnih in humanističnih ter družboslovnih ved in sicer v okviru sklopov Vesolje (o vesoljskih postajah in osvajanju vesolja, o planetih zunaj našega Osončja, o Luninih in Sončevem mrku, o Noordungovi knjigi Problem vožnje po vesolju); Zemlja (o podnebnih spremembah, o velikem zelenem zidu (iz grmov in dreves) v Afriki v smeri preprečevanja nadaljnega širjenja puščave, o litosferi, mineralih…); o vesolju s klasiko (klasični jeziki in kulture in vplivi na našo civilizacijo); o poštenosti v znanosti (humanizem in etika naravoslovnih znanosti, o pomenu etike nasploh za opravljanje raziskovalne dejavnosti); o 20-letnem sodelovanju slovenskih in škotskih popularizatorjev znanosti. Predstavili se bodo tudi mladi raziskovalci s srednjih šol s svojimi dosežki.

Priprave in izvedbe slovenskega festivala znanosti so v polni odvisnosti od podpornikov. Te zagotavljajo tako gospodarske družbe, kakor institucije znanja in posamezniki, saj se zavedajo nujnosti širjenja novih in tudi najnovejših znanstvenih spoznanj med ljudmi. Ljudje te informacije, pa tudi napotke o ravnanju v določenih razmerah in primerih nasploh potrebujejo, da so kos izzivom časa in dogodkov sodobnega sveta.

Foto: SZF

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *