Pages Menu
Categories Menu

Posted on 14.12.16 in Inštituti, Univerze, Znanstveni dosežki

70 letnica Kemijskega inštituta – podelitev  Preglovih nagrad

70 letnica Kemijskega inštituta – podelitev Preglovih nagrad

Kemijski inštitut je na tradicionalnem srečanju Kemijskega inštituta v Ljubljani, podelil dve Preglovi nagradi Kemijskega inštituta za izjemno doktorsko delo. Z izdajo knjige ob 70-letnici inštituta so  tudi obeležili zadnji dogodek v letošnjem letu, ki je bil namenjen praznovanju te pomembne obletnice inštituta.

IMG_5416

Avtor in eden od glavnih urednikov knjige, prof. dr. Jure Zupan je ob izdaji knjige Kemijski inštitut,  širimo meje znanosti, dejal. “Kemijski inštitut je najstarejši raziskovalni inštitut, ki je bil od vsega začetka izjemno vpet v industrijo in zgodbe, ki jo opisujem v knjigi, sem se lotil z veliko mero naklonjenosti in skrbnim preverjanjem dokumentacije ter dostopnega arhivskega materiala” in nadaljeval: “S Kemijskim inštitutom je povezan velik del razvoja naravoslovnih znanosti, pa tudi tehnologije in gospodarskega razvoja v Sloveniji. Pri tem ne gre pozabiti, da je v zgodbo vpleten tudi precejšen del znanstvene politike Slovenije. Zgodba pripoveduje o izzivih institucije, ki so kemiji in drugim znanstvenim disciplinam zagotovili mesto v slovenskem raziskovalnem prostoru, ki danes Kemijskemu inštitutu pripada”. Drugi glavni urednik knjige je prof. dr. Gregor  Anderluh, direktor Kemijskega inštituta, je poudaril: “Tako kot pred 70. leti, tudi danes Kemijski inštitut svojo odličnost gradi na treh stebrih: odlični znanosti, delu z mladimi in tesnimi stiki z gospodarstvom. Na vseh treh področjih smo tudi v letu 2016 dosegli odlične rezultate in dokazujemo, da je inštitut v dobri kondiciji in pripravljen na izzive prihodnosti. Nadaljujemo z odličnimi raziskavami na različnih področjih, od medicine do raziskav materialov, in z objavami v najbolj prestižnih znanstvenih revijah dokazujemo, da smo v svetovnem vrhu”.

Dr. Gregor Strle, dobitnik Preglove nagrade Kemijskega inštituta za izjemno doktorsko delo 2016

dr. Gregor Strle

Dr. Gregor Strle se je po   zaključeni diplomi na fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo zaposlil  kot mladi raziskovalec pod mentorstvom izr. prof. dr Janeza Cerkovnika zaposlil na Katedri za organsko kemijo Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani, kjer je konec leta 2015 uspešno zagovarjal doktorsko delo z naslovom »Novi načini priprave divodikovega trioksida in njegova uporaba za oksidacije organskih spojin«. Po študiju se je zaposlil v podjetju Krka, kjer tudi trenutno dela kot raziskovalec.

Iz laboratorija Katedre za organsko kemijo Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani, kjer je dr. Gregor Strle opravljal doktorsko delo, je v preteklosti izšlo veliko pomembnih raziskav na področju divodikovega trioksida (HOOOH). Cilj njegove raziskave je bila prva priprava te spojine v čisti obliki s čim bolj enostavno metodo. Na ta način je dr. Gregor Strle to nenavadno molekulo približal širšemu krogu znanstvenikov  in pomembno zvišal njen potencial za nadaljnje raziskave. Dosežek njegovega raziskovalnega dela ima lahko praktično implikacijo za vsakdanje življenje in industrijo, in sicer ob pogoju prihodnjega razvoja ustreznih katalizatorjev, ki lahko to molekulo spremenijo v specifičen in učinkovit oksidant.

Dr. Maxim Zabilskiy, dobitnik Preglove nagrade Kemijskega inštituta za izjemno doktorsko delo 2016

dr. Maxim Zabilskiy

Dr. Maxim Zabilskiy je diplomiral  na Fakulteti za kemijo na Državni Univerzi v Moskvi v Rusiji. Po študiju je sodeloval pri večih industrijskih projektih, ki so potekali v sodelovanju z Državno Univerzo v Moskvi in Lanxess Deutschland gmbh (Nemčija) in Borealis Polymers Oy (Finska). V letu 2012 se je pridružil odseku za okoljske vede in inženirstvo na Kemijskem Inštitutu, ter vpisal na doktorski študij na FKKT Univerze v Ljubljani. V maju leta 2016 je Maxim Zabilskiy uspešno zagovarjal doktorsko disertacijo z naslovom “CuO-CeO2 mešani kovinski oksidi kot katalizatorji za razgradnjo N2O: sinteza, karakterizacija in katalitska aktivnost”. Rezultat njegovega raziskovalnega dela je 6 objavljenih publikacij v revijah z nadpovprečnim faktorom vpliva, številna predavanja ter poster predstavitve na domačih in tujih konferencah (10 prispevkov) ter uspešno mednarodno sodelovanje. Poleg tega je Maxim Zabilskiy dobitnik dveh srebrnih medalj na 36. in 37. mednarodni kemijski olimpijadi (Kiel, Nemčija in Taipei, Tajvan) ter zlate medalje na Mednarodni Mendeleevski olimpijadi v Tadžikistanu. V letu 2015 je dobil nagrado za najboljši prispevek med doktorskimi študentami na mednarodni konferenci Europacat.

V okviru doktorskega študija, se je dr. Maxim Zabilskiy ukvarjal s katalitsko razgradnjo N2O, ki je tretji najbolj škodljiv antropogeni toplogredni plin in neposredno vpliva na podnebje preko tanjšanja ozonske plasti. Trenutne tehnologije za zmanjševanje izpustov N2O zahtevajo bodisi visoke obratovalne temperature bodisi dodajanje reducentov za zagotavljanje ustrezne stopnje degradacije N2O, zaradi česar so stroškovno manj ugodne. Novi katalitski nanomateriali osnovani na CuO in CeO2, ki jih je dr. Maxim Zabilskiy sintetiziral v okviru svojega doktorskega raziskovalnega dela, lahko razgrajujejo N2O v izpušnih plinih pri relativno nizkih temperaturah (˂500 °C) in brez dodajanja reducentov. Pridobljeni rezultati so osnova za razvoj naprednih redoks katalitskih procesov in okolju prijaznih tehnologij ter podlaga za morebitno nadaljno industrializacijo katalizatorja.

Foto: KI

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *