Pages Menu
Categories Menu

Posted on 15.08.18 in Svet

Carlos Joly: Ekonomija denarja in morala

Carlos Joly: Ekonomija denarja in morala

V članku Carlos Joly na portalu Social Europe, pojasnjuje razmerje med denarjem in moralo, ki je umanjkalo v zadnjih desetletjih. Moralna filozofija in finančna teorija danes tako rekoč ignorirata druga drugo. Finančni kapitalizem je pregnal etiko iz denarnih vprašanj, investitorji pa prisegajo zgolj na profit, etika pa je tu odveč. Preference finančnih menedžerjev veljajo ipso facto za pravilne, moralne sodbe so vedno izključene. In vse kaže, da je tako stališče prevladalo tudi v politični areni.

Stvari so šle celo tako daleč, da tisto, kar prinaša profit, odslikava zgolj željo potrošnikov, njihove preference. Samo to  dobi legitimnost investicijskih odločitev. Nihče pa ne postavlja vprašanja, če  in kako je odgovorno investiranje enako “učinkovito” pri upravljanju sredstev kot neodgovorno. Tu npr. Joly navaja investitorja Jeremyja Granthama, ki je zavračanje uporabe fosilnih goriv komentiral: ”Etični argumenti za dezinvestiranje so popolnoma nepotrebni. Predstavljajo čisti bonus.” V takih razmerah in razmišljanjih,  poudarja, je popolnoma umanjkal etični vidik upravljanja z denarjem. Filozofija je tako rekoč dvignila roke od denarja in ekonomije.  Tudi geslo “filozofija denarja” boste zaman iskali v Stanfordski enciklopediji filozofije ali na Wikipediji. Edina referenca na filozofijo denarja je delo Georga Simmela iz leta 1900. Zato, pravi Joly, naj se filozofi le začnejo ukvarjati  z vprašanji, povezanimi z ekonomijo denarja.

Carlos Joly, ki je študiral filozofijo na Harvardu, je sodelavec inštituta za trajnostni razvoj na Cambridge University, bil je tudi portfolio manager in je dejaven vlagatelj.

Celoten članek si lahko preberete na: https://www.socialeurope.eu/are-money-matters-moral-matters-a-plea-for-yes

Foto: www.cisl.cam.ac.uk

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *