Pages Menu
Categories Menu

Posted on 21.03.19 in Inštituti

Dnevi Jožefa Stefana ob 70. obletnici inštituta

Dnevi Jožefa Stefana ob 70. obletnici inštituta

Institut Jožef Stefan je ob 70. obletnici praznovanja pripravil obsežen, izjemno kvaliteten in zanimiv program. Dnevi potekajo že od leta 1993 z namenom popularizacije znanosti in počastitev spomina na slavnega fizika Jožefa Stefana. Praznovanju primerno bo letošnji program še posebej slovesen.

SOBOTA, 23. marec

Dan odprtih vrat ob 9.00 – 14.00

Obiskovalci se bodo seznanili z raziskovalnim delom, predstavili bodo dejavnosti posameznih laboratorijev in eksperimente. Ob polni uri bo organiziran prevoz na Reaktorski center z ogledom enega od slovenskih pospeševalnikov, laboratorije Odseka znanosti o okolju, razstavo o jedrski tehnologiji in raziskovalni jedrski reaktor Triga ter Center za energetsko učinkovitost.

PONEDELJEK, 25. marec

Predavanje, “Tovarištvo ali kako se počutite kot roba v vodi”,  ob 13.00

Zdenka Badovinac, direktorica Moderne galerije bo razpravljala, kako bistveno je njeno delo že v začetku zaznamovalo okolje, kjer je bilo tovarištvo kot vrednota, ki presega zgolj skupne interese in je pomenilo tudi solidarnost in etiko, ki je združevala. Predavanje se nanaša na sporočilnost umetniške skupine IRWIN, ki je v osvoje osrednje vodilo zastavila vprašanje “Kako delati skupaj”.

 Odprtje  27. Dnevov Jožefa Stefana ob 14.00

 Nagovora prof. dr. Jadran Lenarčič in predsednik RS Borut Pahor

V Galeriji Instituta bo odprtje razstave  IRWIN: NSK GARDE IN PROCESIJE

TOREK, 26. marec

Predavanje, »Bo življenje nekega dne zaživelo« ob 12.00

Prof. dr. Bart de Moor, je profesor elektrotehnike na Univerzi KU Leuven v Belgiji. Raziskovalno deluje na področju numerične linearne algebre in optimizacije, algebraične geometrije, teorije sistemov  in vodenja ter podatkovno usmerjene umetne inteligence in strojnega učenja kot tudi uporabe metod omenjenih področij v procesni industriji in obdelavi biomedicinskih podatkov. Predavanje bo sledilo trem pogledom v prihodnost in sicer o tem, da bomo nekoč dojeli učinkovitost matematike in fizike, da bomo nekega dne mogli zasnovati in zgraditi življenje od začetka in da bomo nekega dne lahko ustvarili umetne možgane z lastno zavestjo.

Predavanje  »Mitohondriji in signaliziranje preko kalcijevih ionov – vpliv na življenje in smrt celic«

ob 13.30

Prof. dr. Rosario Rizzuto, dr. Medicine, je profesor splošne patologije,  rektor Univerze v Padovi in profesor na Medicinski fakulteti. Njegovi raziskovalni dosežki se nanašajo na proučevanje celičnega signaliziranja, s posebnim poudarkom na intracelularni homeostazi kalcija. V svojem predavnju razloži mitohondrijski uniporter za kalcijeve ione, ki je ključen protein  pri transportu  kalcijevih ionov v mitohondrijski matriks, preko tega pa vpliva na signaliziranje  preko kalcija na splošno ter tudi uravnava aerobni metabolizem oziroma celično smrt preko appotoze.

SREDA, 27. marec

Osrednja slovesnost ob 70 obletnici  Instituta Jožef Stefan, Cankarjev dom ob 19,00

Pozdravni nagovor prof. dr. Jadran Lenarčič

Slavnostni nagovor predsednik Vlade RS Marjan Šarec

Predavanje »Leteči roboti« , prof. Vijav Kumar

Podelitev Zlatih znakov Jožefa Stefana

Prof. Vijav Kumar je dekan  Engineering Univerze Penn v ZDA in zaposlen v več oddelki te univerze. Njegova skupina Kumar’s Group deluje na področju avtonomnih zemeljskih in letečih robotov pri razvoju algoritmov kolektivnega vedenja, ki jih navdihujejo živi organizmi. Skupina je dosegla tudi več mednarodnih priznanj, kot so najboljši prispevki na konferencah, vodeči pa so tudi na področju poučevanja,  raziskovanja in podjetništva.

ČETRTEK, 28. marec

Predavanje, »4D tiskanje in biotiskanje v potencialnih poljih: korak bliže k masovni uporabi«

ob 12.00

Prof. dr. Jean-Claude Andre je prvi na svetu leta 1984 patentiral 3D tiskanje. Postopek temelji na gradnji strukture po principu zaporednega dodajanja osnovnih 3D gradnikov, ki določajo končno kompleksno obliko vzorca. Od takrat se je koncept izdelave kompleksnih struktur nadgradil do te mere, da omogoča prilagajanje  oblike objekta  v enem ali več potencialnih  poljih, odvisno od okolice. Slednje definira osnovno idejo 4D tiskanja in Bio-tiskanja, ki je v bistvu 4D tiskanje žive materije. V predavanju bo avtor predstavil, kaj vse te tehnologije v nastajanju omogočajo

PETEK, 29. marec

Predstavitev, zmagovalni projekt Direktorjevega sklada za leto 2019 ob 12.00

Institut vsako leto objavi poziv za predlaganje projektov Direktorjevega sklada, ki so namenjeni nakupu in gradnji nove raziskovalne infrastrukture v okviru internega investicijskega projekta z namenom, da se olajša in omogoči ustvarjanje  obetajočih novih raziskovalnih področij raziskovalcem mlajše generacije.

Predavanje, »Tehnološki giganti zbirajo naše podatke. Je to razlog za skrb?« ob 13.30

Prof. dr. Geoff Webb je eden vodilnih podatkovnih znanstvenikov in direktor centra za podatkovno znanost na Univerzi Monash v Avstraliji ter tehnični svetovalec v zagonskih podjetjih  FROOMLE in BigML. Inc.  V predavanju bo pojasnil, kaj velikana Google in Facebook počnejo in kakšne so posledice njihovega delovanja. Predstavil bo tudi zloglasni primer Cambridge Analytica z analizo, kako je do tega prišlo in ocenil družbene in etične posledice tega delovanja. Postavlja se vprašanje ali zasebnost še obstaja in vprašanje  ali zloraba podatkov ogroža demokracijo.

 Foto: IJS

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *