Pages Menu
Categories Menu

Posted on 17.04.18 in Featured, Galerije, Univerze

Dnevi robotike 2018 na Fakulteti za elektrotehniko UL

Dnevi robotike 2018 na Fakulteti za elektrotehniko UL

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so na že tradicionalnih Dnevih robotike tudi letos prikazali nekaj zanimivih robotskih aplikacij, ki so k ogledu pritegnila številne obiskovalce vseh starosti. Zlasti mlajše generacije, ki jim postaja robotizacija vse bolj blizu, kot kaže tudi zanimanje med študenti, so vneto preizkušale možne operacije razstavljenih robotov. Študentje fakultete, ki so pod mentorstvom prof. dr. Marka Muniha prireditev pripravili, so vse dneve prireditve vneto razlagali in odgovarjali na številna vprašanja. Nekateri roboti so v lasti fakultete same, nekaj pa so jih za razstavo posodila podjetja.

Številni so se najprej ustavili pri avtomatiziranem procesu peke okusnega toast sendviča s pomočjo vrhunske tehnologije industrijske robotike. Aplikacija TOAST je predstavila zmožnosti sodelujočega industrijskega robota IRB 14000 YuMi ABB. Ta vključuje prepoznavo oblik, pobiranje različnih elementov s prilagojenimi lopatkami, natančno sestavljanje in nazadnje še odlaganje strukture v pekač. Rezultat postopka je bil toast sendvič, pečen po naročilu obiskovalcev.

Na stojnici z limonado so se obiskovalci lahko odžejali z različnimi napitki. Ker na Fakulteti za elektrotehniko primanjkuje deklet, je s priljubljeno pijačo postregel kar robot. Izmed ponujenih vrst napitkov, si lahko lahko izbral sebi najljubšega. Po želji je robot s sladkorjem lepo okrasil rob kozarca, segel po vrču z izbrano pijačo in jo nalil v kozarec, za piko na i pa za rob zataknil še rezino limone. Uporabljen je bil robot Stäubli TX60.

Gorenje pa je fakulteti velikodušno podarilo robota Universal Robots UR-5 in epson PS3, ki je bil razstavljen na stojnici KEKSI. Robot je iz posode vzel piškot, ga namazal s kremo, ga pokril z drugim piškotom, ga odložil in zapakiral v vrečko. Obiskovalci so si tako s pomočjo robota pripravili svoje piškote brez mazanja rok. S takim procesom so prikazali učenje robota več različnih nalog, npr. doziranje kreme, pobiranje, sestavljanje in pakiranje piškotov.

Na ogled in preizkušanje so bili tudi roboti: za brušenje in poliranje tesnilnih površin; za sortiranje pošte; za lepljenje, sestavljanje in testiranje izdelka v industriji; aplikacija za sestavljanje sestavljanke, kjer robot z računalniškim vidom poišče prilegajoči se del sestavljenke, ga pobere in vstavi na pravo mesto; velike pozornosti je bila deležna tudi aplikacija telekinetičnega vodenja robota, kjer so prikazali uporabo tovrstnega sistema kot enostavnejši in hitrejši način učenja trajektorij.

 

Dnevi industrijske robotike (DIR) na Fakulteti za elektrotehniko (FE) Univerze v Ljubljani, imajo že status tradicionalne prireditve. Študenti so jih tudi letos pripravili pod vodstvom prof. dr. Marka Muniha, predavatelja robotike in dobrega poznavalca te, gotovo ene najhitreje rastočih tehnoloških panog. Robotizacija je nujnost četrte tehnološke revolucije, 4.0, ki naj bi temeljila na kibernetično fizikalnih sistemih, kamor sodijo tudi roboti, internet stvari in storitve v oblaku. Čeprav omogoča konkurenčnost, hitro rast gospodarstva pa vendar v nekaterih opravilih človeka le ni mogoče povsem nadomestiti, poudarja tudi prof. Munih. Razvoj robotike z inteligentnimi sistemi namreč vedno bolj vznemirja javnost in napotuje k določenim razmislekom, predvsem v povezavi z izginjanjem določenih delovnih mest. Tudi o teh strahovih spregovori prof. Munih, a poudarja, da so strahovi neutemeljeni. Je pa koristno, da o njih govorimo in se o tem poučimo. Takim temam se ne izmika niti v predavalnici, ko študente usposablja za prihodnje strokovnjake in soustvarjalce novih družbenih razmerij.

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *