Pages Menu
Categories Menu

Posted on 10.02.22 in Inštituti

Evropski raziskovalci dosegli rekord v sproščeni fuzijski energiji

Evropski raziskovalci dosegli rekord v sproščeni fuzijski energiji

 Evropskim raziskovalcem konzorcija EUROfusion, v katerem je tudi 40 sodelavcev Instituta »Jožef Stefan«, je na eksperimentalnem fuzijskem reaktorju JET (Joint European Torus) v Oxfordu v Veliki Britaniji uspel prelomni dosežek. Rekordnih  59 MJ fuzijske energije dokazuje potencial fuzijske energije, ki v prihodnje lahko zagotovi varno in učinkovito nizkoogljično proizvodnjo energije. Dobljeni rezultati so skladni z napovedmi in dober obet za Iter.

Raziskovalci konzorcija EUROfusion, ki ga sofinancira Evropska komisija in združuje 4800 znanstvenikov, inženirjev, ekspertov in študentov iz vse Evrope, med njimi so tudi raziskovalci Instituta »Jožef Stefan«, povezani v Slovenski fuzijski asociaciji (SFA), so z napravo Joint European Torus (JET) proizvedli rekordnih 59 megajoulov (MJ) fuzijske energije.

Na JET-u, največji obratujoči fuzijski napravi na svetu s sedežem v UK Atomic Energy Authority (UKAEA) v Oxfordu, so več kot podvojili prejšnji rekordni dosežek, ki je znašal 21,7 MJ in je bil na isti napravi dosežen leta 1997. Rekord je dosežen v okviru skrbno načrtovane eksperimentalne kampanje konzorcija EUROfusion in odraža več kot dve desetletji napredka v fuzijskih raziskavah. Glavni cilj kampanje je, da že v času gradnje večje in naprednejše fuzijske naprave Iter v Franciji priskrbi čim več znanstvenih podatkov v podporo njegovemu delovanju.

Iter je mednarodni fuzijski raziskovalni projekt s sedežem na jugu Francije. Cilj projekta, ki ga podpirajo Evropska unija, Japonska, ZDA, Kitajska, Indija, Južna Koreja in Rusija, je dokazati znanstveno in tehnološko izvedljivost pridobivanja fuzijske energije.

Zaradi vse večje težnje po razogljičeni proizvodnji energije je uspeh v JETu velik korak v razvoju fuzije kot varnega, učinkovitega, nizkoogljičnega vira energije v bitki s svetovno energetsko krizo.

Simona Kustec, ministrica za izobraževanje, znanost in šport:

“Gre za izjemen dosežek pri iskanju novih virov čiste energije. Evropa je vodilna na svetu na področju raziskav fuzijske energije. Slovenski raziskovalci so preko Slovenske fuzijske asociacije aktivno vključeni v te raziskave in dokazujejo, da so ob boku najboljšim.”

Boštjan Zalar, direktor Instituta »Jožef Stefan«:

“ Institut »Jožef Stefan« je največji, multidisciplinarni znanstveno-raziskovalni inštitut v Sloveniji. Raziskave fuzije so izjemno pomembno področje njegovega delovanja, vodimo tudi Slovensko Fuzijsko Asociacijo. Več kot 40 raziskovalcev Instituta je na različnih področjih vključeno v konzorcij EUROfusion. Prebojni dosežek v raziskavah fuzije je zato tudi velik uspeh raziskovalcev IJS.”

Bernard Bigot, generalni direktor Itra: 

»Dolg pulz zlitja devterija in tricija na takšni moči – skoraj na industrijskem nivoju – je odmevna potrditev smiselnosti naporov vseh, ki so vključeni v fuzijske raziskave. Za projekt Iter so rezultati, doseženi v JET-u, zelo pomembni in močno krepijo zaupanje, da smo na pravi poti k polni fuzijski moči.

Tony Donné, programski vodja EUROfusion:

»Ta dosežek je rezultat dolgoletnih priprav  raziskovalcev koncorcija EUROfusion po vsej Evropi. Vse, kar smo se pri tem naučili o fuziji, in dejstvo, da dosežek v celoti potrjuje naše teoretične napovedi, kažejo, da smo na pravi poti v prihodnost izkoriščanja fuzijske energije. Če lahko vzdržujemo fuzijo pet sekund, jo lahko tudi pet minut in nato pet ur.

To je velik trenutek za vsakega izmed nas in celotno fuzijsko skupnost. Obratovalne izkušnje, ki smo jih pridobili v realnih pogojih, nas navdajajo z velikim zaupanjem v naslednjo fazo poskusov v Itru in v evropski demonstracijski elektrarni EU DEMO, ki je zasnovana tako, da bo dajala električno energijo v omrežje.«

 

Boštjan Končar, vodja Slovenske fuzijske asociacije (SFA):

“JET je proizvedel skoraj trikrat več fuzijske energije kot kdaj koli prej. To je ogromen skok na poti do trajnostne fuzijske energije. Dosežek je tudi plod dolgoletnega trdega dela raziskovalcev Slovenske Fuzijske Asociacije, predvsem na področju nevtronskih transportnih izračunov za JET, diagnostike, analiz in priprave fuzijskih eksperimentov.”

 

Foto: IJS

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *