Pages Menu
Categories Menu

Posted on 9.12.16 in Univerze, Znanstveni dosežki

Govor prof. dr. Tatjane Avšič Županc na podelitvi Prešernovih nagrad študentom Univerze v Ljubljani

Govor prof. dr. Tatjane Avšič Županc na podelitvi Prešernovih nagrad študentom Univerze v Ljubljani

Spoštovani gospod Rektor, spoštovane nagrajenke in nagrajenci, dragi kolegice in kolegi, cenjeni gostje!

Komisiji za Prešernove nagrade Univerze v Ljubljani se zahvaljujem, da mi je zaupala nagovor letošnjim nagrajencem. Ker sem bila za svoje raziskovalno in strokovno delo kar nekajkrat nagrajena, vem kakšna čustva vas obdajajo danes.

Že več kot šest desetletij podeljuje Univerza v Ljubljani Prešernove nagrade svojim študentom, kot najvišje priznanje, za njihovo-vaše raziskovalno in umetniško delo, ki presega meje običajnega kurikuluma dodiplomskega študija. Danes praznujemo in nagrajujemo akademsko odličnost najboljših študentskih dosežkov na Univerzi v preteklem letu. Spoštovane nagrajenke in nagrajenci, vaši dosežki so dokaz, da ste bili ob študiju na različnih fakultetah sposobni razviti intelektualno radovednost, samostojno in neodvisno razmišljanje, kritično ocenjevanje in presojanje. Z vašimi raziskovalnimi projekti, diplomskimi ali magistrskimi nalogami, umetniškimi deli ste pokazali in dokazali, da ste pri svojem študiju sposobni in pripravljeni doseči nekaj več. Pripravljeni ste bili preseči zahtevane študijske obveznosti in tako ste sebi in drugim dokazali, da ste pogumni, delovni in da želite več znanja, kot zahteva študij sam, da zmorete in dajete več.

Ravno znanje je tisto, kar je pomembno in je temelj vsakega napredka. Žal se je v današnjem času vsemogočih kriz od finančnih, gospodarskih, moralnih in političnih, oblikovalo okolje, ki mnogo bolj vzpodbuja kratkoročne cilje, kot so biti in imeti vedno več, s čim manj vloženega napora. Tako vzdušje in pogoji kvalitetnemu in raziskovalnemu znanju niso naklonjeni, saj je razvijanje znanja dolgoročen proces, ki ne vodi v hitro vidne materialne rezultate. Zato so vaši dosežki, čas in trud, ki ste jih vanj vložili, toliko bolj spodbudni za vse nas. S tem ste pokazali, da je mogoče stopiti iz povprečja in doseči višje cilje, boljše rezultate in nova znanja, ki vodijo v napredek. Upam in želim, da vam bo ta nagrada za opravljeno delo tudi kanček pri oblikovanju samozavesti in popotnica za vaš profesionalni razvoj v bodoče.

Če povežem znanje in vaše dosedanje izobraževanje na Univerzi ne morem mimo svojega prepričanja, da nudi Univerza znanje, ki je uporabno, vendar ni dokončno. S časom, razmerami in prostorom je potrebno znati znanje uporabljati, ga dopolnjevati in nadgrajevati ter biti sposobni se srečati z drugačnim, novim in neznanim. Vi, ki danes sedite v prvi vrsti, ste eni tistih študentov, ki ste se želeli srečati z novimi in neznanimi ugankami in vprašanji, saj ste bili že v času študija sposobni širiti in nadgrajevati vaše univerzitetno pridobljeno znanje. Lahko bi rekli, da ste dosegli tisti vrhunec usposobljenosti, ki ga nudi študentom Univerza, če to želijo in so zanj pripravljeni.

Večina vas je morda zaključila dodiplomski študij in že nadaljujete pridobivanje novih znanj in veščin ter izkušenj kot doktorski študenti. Pred vami stojijo novi izzivi, nova vprašanja in uganke, hkrati pa tudi drugačne odločitve in verjetno prve prave odgovornosti. Ravno to slednje, odgovornost, je nekaj kar pri večini novejših generacij doktorandov pogrešam. Verjetno je to posledica generacijskih razlik, časa v katerem živimo, vzgoje v družini in siceršnjega globalnega gibanja. Pa vendar, če se boste podali v raziskovalni ali akademski svet, boste slej kot prej naleteli na razmere, ki bodo od vas zahtevale tehtno mnenje, predlog rešitve problema ali morda celo odločitev. Kar želim poudariti je dejstvo, da se tovrstnih srečanj in soočenj naučimo in jih z izkušnjami celo osvojimo, vendar le, če smo za to pripravljeni. Torej, to je nekaj, kar vas čaka v prihodnje in ker ste že do zdaj pokazali, da ste sposobni narediti več kot je povprečje, vam svetujem, da se ne izogibate odgovornostim, tem več jih sprejmite in s z njimi soočite, saj le tako boste postali zreli, odgovorni in predvsem verodostojni.

Če se boste podali na raziskovalno pot, je verodostojnost – »tisti, ki mu je verjeti«, zelo pomembna za vaš napredek in uspeh. Postati in ostati zaupanja vredna oseba na svojem področju dela je dolgotrajen proces, ki je v današnjem družbenem in socialnem okolju dokaj težko dosegljiva vrednota. Predvsem bi izpostavila, da je dobro izoblikovati pravo mero kritičnosti, tako do sebe in svojega dela, kakor do drugih in okolja v katerem delujemo in živimo. Morda je za današnjega mladega človeka to sorazmerno težko dosegljiv cilj, saj živimo v hitro napredujoči industriji informacijske tehnologije, številnih socialnih omrežij in medijev dvomljive kakovosti. Vsi ti dejavniki nas silijo v hitrost življenja, hitrih reakcij in odločitev kar ima lahko včasih negativen učinek na nas same, kakor tudi na naše delo. Zato vam želim, da postanete ravno prav kritični in spoštljivi , saj je to eden od pomembnih temeljev za vaše uspešno delo v bodoče.

Drage nagrajenke in nagrajenci, če boste nadaljevali raziskovalno pot, naj vas vodijo dosedanje znanje in izkušnje, bodite odprti za nova vedenja in veščine. Izkoristite svojo zvedavost, iskanje neznanega, bodite vztrajni, potrpežljivi, dosledni in kritični. Postavljajte si jasne in predvsem stvarne cilje v katere morate verjeti, če želite, da vam bo uspelo. Enostavne poti za dosego ciljev so redke, običajno so to poti posejane s preprekami in vloženimi napori. Vi ste že zdaj pokazali, da so vam take poti izziv, da ste nanje se podati sposobni in pripravljeni tudi v bodoče. Torej, izkoristite svoje sposobnosti in želim vam pametno in srečno!

Moje iskrene čestitke, drage nagrajenke in nagrajenci, za vaš današnji praznik ob prejemu morda vaše prve pomembne nagrade in verjamem, da bodo tej sledile še druge.

Foto: Željko Stevanić, IFP

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *