Pages Menu
Categories Menu

Posted on 11.04.17 in Univerze

IZR. PROF. DR. ANDREJA KUTNAR: »SLOVENIJA JE DEŽELA PRILOŽNOSTI!«

IZR. PROF. DR. ANDREJA KUTNAR: »SLOVENIJA JE DEŽELA PRILOŽNOSTI!«

Univerza na Primorskem (UP) je kot voditeljica projekta skupaj s konzorcijskimi partnerji predstavila vsebino zagonskega sestanka ali »kick-off meetinga«, ki je potekal v Kopru na sedežu univerze. Srečanja se je udeležila tudi mag. Magda De Carli, vodja enote za širjenje odličnosti in večanje vključenosti ‘Spreading Excellence and Widening Participation’, ki je del Generalnega direktorata za raziskave in inovacije pri Evropski komisiji.

Marca 2015 sta bila javnosti prvič predstavljena konzorcij osmih slovenskih in nemškega partnerja in vsebina projekta z naslovom »Center odličnosti za raziskave in inovacije na področju obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja (InnoRenew CoE)« v okviru programa OBZORJE 2020 na področju obnovljivih materialov ter raziskav zdravega bivanjskega okolja.

profBohumilKasal_magMagdaDeCarli_izrprofdrAndrejaKutnar_PeterLange

Novembra lani je konzorcij, ki ga vodi UP, prejelo obvestilo, da je Evropska komisija prepoznala potencial projekta Innorenew Center of Excellence in mu dodelila skoraj 15 milijonov evrov nepovratnih sredstev za vzpostavitev Centra odličnosti za raziskave in inovacije na področju obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja. K temu je Vlada Republike Slovenije primaknila še 30 milijonov evrov investicijskih sredstev, s katerimi se lahko zagotovi pogoje za vzpostavitev in dolgoročno delovanje.

V okviru številnih aktivnosti, ki se v zvezi s projektom izvajajo že tretje leto, na univerzi potekal zagonski sestanek. Več o tem nam je povedala vršilka dolžnosti direktorice centra, izr. prof. dr. Andreja Kutnar: »Na dvodnevnem zagonskem sestanku smo udeleženci pristopili k izvajanju aktivnosti projekta izgradnje Centra odličnosti InnoRenew CoE, katerega glavna konkurenčna prednost je njegova interdisciplinarnost in osredotočenost na internacionalizacijo. Podpisane so bile že prve pogodbe z globalnimi strokovnjaki iz Združenih držav Amerike, Velike Britanije in Nemčije, ki bodo s svojimi izkušnjami prispevali k odličnosti centra. Objavili so tudi že prve razpise za prosta delovna mesta vodij raziskovalnih skupin, in sicer na področjih: kompozitov iz obnovljivih virov, trajnostne gradnje, rabe informacijskih tehnologij v gradbeništvu in na področju zdravega grajenega okolja.« Kot je še dejala Kutnarjeva, bo zasebni neprofitni zavod InnoRenew CoE tudi v prihodnje poročal javnosti o napredku, razvoju in vpetosti projekta v regionalno okolje.

Direktor Inštituta za lesarstvo Fraunhofer, prof. dr. Bohumil Kasal, je poudaril: »Projekt InnoRenew CoE sega čez meje Slovenije, saj so naše ambicije postati globalni igralec na področju raziskav.« Ob tem je Kasal dodal, da je na področju obnovljivih virov v Sloveniji še veliko neizkoriščenega potenciala, kar vodi do številnih priložnosti.

Vodja enote za širjenje odličnosti in večanje vključenosti ‘Spreading Excellence and Widening Participation’, ki je del Generalnega direktorata za raziskave in inovacije pri Evropski komisije, mag. Magda De Carli, je izpostavila: »Financiranje raziskav in razvoja prinaša nova delovna mesta, spodbuja gospodarsko rast in povečuje konkurenčnost. S tem družba samodejno pridobi na kakovosti življenja.« Projekt je, po besedah De Carlijeve, prepričal Evropsko komisijo oziroma neodvisne strokovne ocenjevalce prav zaradi svoje strategije odličnosti in nadaljnjega razvoja, močne vpetosti v okolje ter interdisciplinarnosti.

InnoRenew CoE želi vzpostaviti okolje, v katerem bodo ambiciozni mladi raziskovalci našli svojo prihodnost, ali, kot je dejala Kutnarjeva: »Slovenija je dežela priložnosti!«

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *