Pages Menu
Categories Menu

Posted on 16.01.18 in Inštituti

Kratek pregled pomembnih dosežkov Kemijskega inštituta v 2017

Kratek pregled pomembnih dosežkov Kemijskega inštituta v 2017

Leto 2017 je bilo za Kemijski inštitut še posebej uspešno in to prav na vseh področjih delovanja. Izpolnili so visoko postavljene cilje, tako na področju raziskav, izobraževanja kot tudi sodelovanja z gospodarstvom. Znanstvene objave v najbolj prestižnih znanstvenih revijah dokazujejo, da smo primerljivi na svetovnem nivoju. Izjemno dobro so vpeti v slovensko industrijsko okolje, vedno več pa imajo tudi uspešnih sodelovanj s pomembnimi podjetji iz tujine. Uspešni so bili tudi pri prijavah evropskih raziskovalnih projektov. Vrhunski dosežki  raziskovalcev so bili opaženi in nagrajeni z najvišjimi odlikovanji na nivoju države, kot tudi mednarodno. V nadaljevanju izpostavljamo nekatere najpomembnejše dosežke v letu 2017.

Raziskovalci Kemijskega inštituta koordinirali raziskavo, ki je pojasnila specifičnost in delovanje mikrobnih citolizinov

Dosežek nadgrajuje raziskave iz leta 2009, ko so skupaj z nekaterimi avtorji sedanje raziskave opisali zgradbo NLP proteinov (ang. Nep1-like proteins) in njihov toksični učinek na rastline, ki predstavlja odmiranje rastlinskega tkiva. Glavna motivacija sedanje raziskave pa je bila razumeti na kakšen način poteka ta proces. Zanimivo in do sedaj nepojasnjeno je, da do odmiranja (gnitja, rje, plesni) rastlinskih celic pride samo pri dvokaličnicah kot so krompir, paradižnik, tobak, vinska trta in soja, ne pa pri enokaličnicah kot so koruza, pšenica in riž. Raziskovalci Odseka za molekularno biologijo in nanobiotehnologijo in Odseka za polimerno kemijo in tehnologijo so odkrili, da se proteini NLP vežejo na posebne lipide v rastlinski celici, ki pa se razlikujejo pri obeh omenjenih skupinah rastlin in ravno to omogoča selektivno delovanje. Iz vidika sodelovanja z industrijo in uporabe tega odkritja v industrijski praksi, to odkritje odpira možnosti za razvoj fitofarmacevtskih pripravkov, ki bi preprečile delovanje proteinov NLP in s tem tudi nekaterih rastlinskih bolezni.

Proteinski origami – nova generacija umetnih bionanostruktur 

Proteini predstavljajo najbolj kompleksne nanostrukture, ki v celicah opravljajo večino nalog potrebnih za življenje. Sestavljeni so iz zaporedja aminokislin, ki določajo njihovo prostorsko strukturo in lastnosti. Število možnih aminokislinskih zaporedij je skoraj neskončno, saj že za proteine dolge 64 aminokislin število kombinacij presega število atomov v vesolju. Načrtovanje proteinov otežujejo tudi izjemno zapletena pravila za zvijanje proteinov. Raziskovalci Odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu so uspešno razrešili delček uganke zvijanja proteinov. Iznašli so metodo, ki omogoča načrtovanje poljubnih proteinskih kletk, ki se samodejno sestavijo v načrtovano obliko. Metodo so, po navdihu Japonske umetnosti zvijanja papirja, poimenovali »proteinski origami z uporabo obvitih vijačnic«. 

Nov Ir-Ru elektrokatalizator za trajnostno elektrolizo vode ter študija aktivnosti in stabilnosti elektrokatalizatorjev na osnovi iridijevih spojin

Prehod na obnovljive vire energije preko vodikovih tehnologij vključuje elektrolizo vode. Elektrolizerji s protonsko prepustno polimerno membrano predstavljajo visoko učinkovito, odzivno, dinamično in priročno rešitev za shranjevanje presežnih količin električne energije v obliki vodika za pokritje vrzeli med proizvodnjo obnovljive energije (sonce in veter) in povpraševanjem omrežja v različnih časovnih obdobjih (dan/noč oz poletje/zima). Raziskovalci Odseka za katalizo in reakcijsko inženirstvo, Odseka za kemijo materialov in Odseka za analizno kemijo so na osnovi raziskav objavili dva članka v prestižnih znanstvenih revijah.

Izredno zmogljiv material za dolgoročno shranjevanje toplote ali za uporabo v toplotnih črpalkah in hladilnih napravah 

Skupina raziskovalcev z Odseka za anorgansko kemijo in tehnologijo je pripravila stabilen mikroporozen aluminofosfat z doslej najvišjo kapaciteto za tovrsten način shranjevanja energije. Material adsorbira vodo v zelo ozkem tlačnem območju, regeneriramo pa ga lahko pri zelo nizki temperaturi. Kot tak izkazuje izjemne lastnosti za shranjevanje energije in za uporabo v toplotnih črpalkah in hladilnih napravah. Material sam, njegove lastnosti in vpogled v njegovo delovanje na atomskem nivoju so bili predstavljeni v reviji Advanced Energy Materials.

Zoisova nagrada in Zoisovo priznanje dvema  znanstvenikoma Kemijskega inštituta

Zoisovo nagrado za vrhunske znanstvene dosežke na področju raziskav zgradbe nukleinskih kislin in proteinov z uporabo jedrske magnetne resonance je prejel prof. dr. Janez Plavec, Zoisovo priznanje za pomembne znanstvene dosežke na področju jedrske magnetne resonance materialov pa je prejel prof. dr. Gregor Mali.

Imenovanje za člana Academia Europaea 

Med člane prestižne akademije Academia Europaea sta bila v letu 2017 izvoljena prof. dr. Roman Jerala, vodja Odseka za sintezno biologijo in imunologijo in direktor Kemijskega inštituta prof. dr. Gregor Anderluh in sicer v razred Ved o življenju, sekcija Biokemija in molekularna biologija. Academia Europaea je mednarodna akademija uglednih znanstvenikov iz Evrope in celega sveta, ustanovljena z namenom promocije odličnosti na vseh področjih znanosti ter svetovanja evropskim inštitucijam.

Pomembni projekti

V leto 2018 Kemijski inštitut vstopa s 25 potekajočimi evropskimi projekti, pridobili pa so tudi  več novih odmevnih projektov pri katerih sodelujejo  z industrijo.

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *