Pages Menu
Categories Menu

Posted on 27.06.16 in Inštituti, Univerze, Znanstveni dosežki

LEPI USPEHI DIJAKOV GIMNAZIJE VIČ NA MEDNARODNIH TEKMOVANJIH V TUJINI

LEPI USPEHI DIJAKOV GIMNAZIJE VIČ NA MEDNARODNIH TEKMOVANJIH V TUJINI

Dijaki Gimnazije Vič se že vse od šolskega leta leta 2007/08 udeležujejo različnih mednarodnih tekmovanj raziskovalnih nalog in projektov na področju naravoslovja in tehnologije oz. s tematiko trajnostnega razvoja.

Uspehi so plod trdega dela  dijakov, šolskih mentorjev in zunanjih mentorjev – raziskovalcev in strokovnjakov s Kemijskega inštituta, Inštituta Jožef Stefan, Biotehniške fakultete UL – Oddelka za živilstvo, Fakultete za elektrotehniko UL, Fakultete za računalništvo in informatiko UL… S temi ustanovami so razvili uspešno sodelovanje, kljub temu da šolski in zunanji mentorji dijake vodijo in jim pomagajo skozi vse faze njihovega raziskovanja volontersko, na račun svojega prostega časa.

Na takih olimpijadah podeljujejo nagrade po deležih finalistov (npr. prvih 10% – zlata, naslednjih 15% srebrna, naslednjih 25% bronasta),  torej je več zlatih, srebrnih oz. bronastih medalj in ne zgolj po ena. Predvsem ISWEEEP, Genius in Mostratec imajo podoben selekcijski postopek in sojenje.

V nadaljevanju so navedeni uspehi dijakov Gimnazije Vič:

GENIUS olimpijada 12. – 17. 6. 2016, Oswego, New York, ZDA

Na SUNY (State University of New York) je med 12. in 17. junijem potekalo mednarodno tekmovanje GENIUS Olympiad, na katerem so sodelovali srednješolci iz 105 držav (65 držav sveta in 40 zveznih držav ZDA). Med 495 projekti so Slovenijo zastopali dijaki Gimnazije Vič s petimi  individualno prijavljenimi projekti ter projekt II. Gimnazije Maribor po izbiri in v organizaciji ZOTKS. V finale se je uvrstilo 38% prijavljenih projektov. Dosežena priznanja upoštevajo kot pomembno referenco pri vpisu in za pridobitev štipendije na mnogih univerzah v ZDA, v Evropi in drugod po svetu. Poleg samega tekmovanja je dodana vrednost Genius olimpijade bivanje in druženje udeležencev v univerzitetnem kampusu; organizatorji se izjemno potrudijo za čim več skupnih dejavnosti in izletov za vse dijake, da jih povežejo med seboj in številni ohranijo stike še dolgo po tekmovanju.

  • Gašper Bizjan je za animirani film Final Bloom (mentorica Alenka Mozer, somentorja Blanka Klobučar in Timothy Gallagher) prejel zlato medaljo. Gašper je avtor scenarija in animacije filma, Tija Jakič iz 3.f pa je posodila svoj glas za glavno junakinjo.
  • Za film An Evil Plan to Save the World sta Luka Derganc in Katja Predan prejela srebro (mentorica Alenka Mozer). Luka je režiser in scenarist filma, v filmu pa so poleg Katje sodelovali še številni dijaki iz 2. A oddelka: Ajda Kokalj, Alja Tekavc Uršič, Domen Koce, Matija Mlakar Medved, Matej Pavli in Mihael Verk. Posebna zahvala gre tudi dr. Matjažu Poljanšku ter družinam sodelujočih dijakov, predvsem Sabini Valek Derganc in Maši Mažgon.
  • Miha Černe in Jaka Grbac sta dobila srebrno medaljo za raziskovalno nalogo DESIGN OF MOLECULAR WEAVING: In-Silico Generation of Modular Protein Lattices as a Basis For The Biosynthesis of a New Type of Bionanomaterials. Mentorji te naloge so Alenka Mozer, dr. Roman Jerala s Kemijskega inštituta ter dr. Andrej Brodnik s Fakultete za računalništvo n informatiko UL.
  • Anja Dremelj in Anja Pirih dosegli bronasto medaljo z raziskovalno nalogo The Effect of Glucose on Cell Survival after Electroporation pod mentorstvom Alenke Mozer in Alenka Maček Lebar s Fakultete za elektrotehniko UL:
  • Miha Pompe je za podjetniški projekt Development of CO2 and Conductivity sensors for air/water quality detection prejel bronasto medaljo; mentorja sta naša profesorja Alenka Mozer in Timotej Maroševič.
  • Martin Justin in Rok Kovač sta se Genius olimpijade udeležila z raziskovalno nalogo CITI-SENSE: Monitoring and Improving Air Quality in Classrooms of Gimnazija Vič ter prejela častno priznanje. Mentorji te naloge so Alenka Mozer in dr. Matjaž Poljanšek z Gimnazije Vič ter dr. David Kocman z Inštituta Jožef Stefan.

Miha Černe, Jaka Grbac, Anja Dremelj in Anja Pirih so prejeli še dodatno nagrado – neposredno uvrstitev v finale tekmovanja ATAST-IFEST, ki bo 20. do 29. decembra v Tuniziji.

Med vsemi udeleženimi šolami v finalu so  dijaki dosegli največji uspeh, tako  da so Gimnazijo Vič razglasili za »GENIUS School of the Year«, Alenka Mozer pa je kot mentorica prejela »GENIUS Supervisor Award 2016«.

INESPO olimpijada 29. 5. – 3. 6. 2016, Utrecht, Nizozemska

Trije dijaki Gimnazije Vič, Sara Jamnik, Helena Perić in Miha Pompe, so se med 29. majem in 3. junijem s svojimi raziskovalnimi nalogami udeležili INESPO olimpijade v Utrechtu na Nizozemskem. Dosežena priznanja upoštevajo kot pomembno referenco pri vpisu in za pridobitev štipendije na mnogih univerzah v Evropi, v ZDA ter drugod.

Dosežki naših dijakov so izjemni, saj so se v finale tega mednarodnega tekmovanja uvrstili 103 projekti iz 51 držav, kar je 34% vseh prijavljenih projektov. Tekmovanje vodi INESPO organizacijski odbor in sofinancirajo številni sponzorji. Med vsemi tekmovanji je tu največ strokovnih sodnikov (10 – 12 na projekt), sojenje traja kar 2 dni. Organizatorji se izpeljejo več skupnih dejavnosti in izletov za vse dijake, da jih povežejo med seboj.

Sara Jamnik, Helena Perić sta za nalogo Food Supplement from Pomegranate Juice  prejeli zlato medaljo. Mentorice naloge so Alenka Mozer ter dr. Mihalea Skrt in dr. Nataša Poklar Ulrih z Biotehniške fakultete UL.

Miha Pompe je dosegel srebro z nalogo Development of CO2 and Conductivity sensors for air/water quality detection; mentorja sta naša profesorja Alenka Mozer in Timotej Maroševič.

Sara in Helena sta poleg tega prejeli še posebni nagradi, in sicer neposredno uvrstitev v finale še dveh tekmovanj: APCYS (5th Asia Pacific Conference of Young Scientists, ki bo 13. do 18. julija 2016 v New Delhi-ju v Indiji) ter ATAST-IFEST, ki bo 20. do 29. decembra v Tuniziji.

ISWEEEP olimpijada 26. 4. – 1. 5. 2016, Houston, Teksas, ZDA

ISWEEEP Olympiad (International Sustainable World – Energy, Engineering, Environment – Project  Olympiad)  je letos potekala v Houstonu v Teksasu že devetič v času med 26. 4. in 1. 5. 2016. Gre za veliko, zahtevno ter pomembno tekmovanje s podporo sklada Cosmos Foundation in številnih sponzorjev na področju energetike in računalništva. Nagrajeni tekmovalci prejmejo finančne nagrade ter dodatne/posebne nagrade sponzorskih ustanov. Dosežena priznanja upoštevajo kot pomembno referenco pri vpisu in za pridobitev štipendije na mnogih univerzah v ZDA in drugod po svetu, tudi v Evropi.  Nekateri mentorji, ki so imeli že več let zapored nagrajene naloge na tem tekmovanju, so vabljeni za sodnike v kategorijah, kjer nimajo svojih nalog; tako je na ISWEEEP tekmovanjih v letih 2013 – 2016 sodila tudi Alenka Mozer z Gimnazije Vič.

ISWEEEP olimpijada ima kategorije Energy, Engineering, Environment ter je bolj naravnana v smer neposredne uporabnosti raziskav na področju trajnostnega razvoja. Organizirajo jo Harmony Public Schools in K-12 Public Charter School System s partnerji z univerzitetnih ustanov oz. iz industrije ter s finančno podporo Cosmos Foundation in drugih sponzorjev. Organizatorji vse udeležence peljejo na ogled NASA centra v Houstonu.

V letu 2016 se je v finale uvrstilo 385 projektnih/raziskovalnih nalog, to je 34% prijavljenih nalog iz 102 držav (66 držav sveta in 44 zveznih držav ZDA).

  • Lucija Parkelj in Borut Šketa sta za nalogo Bioengineered Protein Lattice as a Promising Sustainable Smart Nanomaterial (kategorija Engineering) prejela srebrno medaljo (mentorji dr. Helena Gradišar ter dr. Roman Jerala s Kemijskega Inštituta in Alenka Mozer z Gimnazije Vič),
  • naloga Nejca Hircija in Vida Klopčiča z naslovom Development of a mobile application for displaying air pollution in cities je prejela bron (mentorja Alenka Mozer, Gimnazija Vič, ter dr. David Kocman z Inštituta Jožef Stefan).

IFSES Forum 18. – 22. 4. 2016, University of Guadalajara, Guadalajara, Jalisco, Mehika

V letu 2016 je Gimnazija Vič prejela tudi posebno vabilo za sodelovanje na mednarodnem tekmovanju IFSES Forum (vabljena mentorica Alenka Mozer je izbrala eno raziskovalno nalogo za sodelovanje na tekmovanju srednješolcev, sama pa je izpeljala delavnico za študente Univerze v Guadalajari). Tekmovanje organizira University of Guadalajara; letos je potekalo v času med 18. in 22. aprilom, v finalu je bilo 113 projektov iz 32 držav.

Tekmovanja sta se udeležila Nejc Hirci in Vid Klopčič z nalogo Development of a Mobile Application for Displaying Air Pollution in Cities, mentorja Alenka Mozer z Gimnazije Vič ter dr. David Kocman z Inštituta Jožef Stefan. Vid in Nejc sta prejela zlato medaljo ter dosegla prvo mesto med vsemi projekti.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *