Pages Menu
Categories Menu

Posted on 14.02.14 in Featured, Univerze

Multimedija – nov, inovativen študijski program

Multimedija – nov, inovativen študijski program

Sodobna družba, ki išče vedno nove in nove izzive, in moderno gospodarstvo, ki teži k proizvodnji z večjo dodano vrednostjo, silita k spremembam tudi okolja, katera pogosto pojmujemo kot statična ali vsaj počasneje spreminjajoča se. Spremembo oziroma novo študijsko možnost z novim šolskim letom uvajajo na Univerzi v Ljubljani, natančneje na Fakulteti za elektrotehniko in Fakulteti za računalništvo in informatiko. Gre za skupni nov študijski program Multimedija. Kot poudarja koordinator programa prof. dr. Janez Bešter so multimedijska podjetja danes v svetu najbolj konkurenčna in inovativna. Potrebe po takih kadrih so povsod velike, zato je nov inovativni študij tudi pot do najboljše zaposlitve, poudarja dr. Bešter.

_MG_0725

prof. dr. Janez Bešter (foto: Igor Domijan)

V prihodnjem študijskem letu skupaj dve fakulteti, in sicer Fakulteta za elektrotehniko in Fakulteta za računalništvo in informatko, uvajata nov univerzitetni študijski program Multimedija. Ob že tako razvejanih študijskih smereh na mnogih fakultetah, še nova smer. Kakšen je razlog?

Z novim programom Multimedija sledimo sodobnim tehnološkim trendom in novim poudarkom na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij. Nov interdisciplinarni študijski program, poleg novih tehnologij, upošteva tudi potrebe okolja in družbe. Vedno več dnevnih obveznosti lahko urejamo preko interneta in mobilnih naprav, vse več je digitalnih naprav, ki omogočajo združevanje realnega okolja z virtualnim. Posledično novi načini sobivanja človeka in tehnologije zahtevajo znanja za gradnjo dobrih uporabniških vmesnikov, internetne in digitalne vsebine pa se pospešeno vključujejo v številna nova področja, v avtomobile in naprave za dom, na  področje medicine, šolstva, umetnosti itd. Interdisciplinarnost, usmerjenost v projekte in uporabo novih tehnologij za boljšo kakovost življenja ter globalna zaposljivost diplomantov so odlike novega programa Multimedija.

Kakšno zanimanje kandidatov pričakujete?

Pričakujemo veliko zanimanje. Upamo, da bodo prednosti novega programa prepoznali radovedni mladi z ustvarjalnim nabojem in kreativnimi idejami. Taki, ki želijo pridobiti tehnološka znanja, s katerimi bodo uresničili svoje zamisli v 3D-digitalnem življenju. Verjamemo, da bodo za nov univerzitetni študijski aprogram Multimedija zanimanje pokazala tudi dekleta.

Bodo vpisna merila stroga ali je dobrodošel vsak, ki se prijavi?

Dobrodošli so vsi. Število vpisnih mest pa je omejeno na 30, kar nam bo omogočalo tudi individualen razvoj talentov.

Bo študij ponujal nove vsebine, nova znanja? Česa več bodo deležni študentje multimedije ob že uveljavljenih programih na obeh fakultetah?

Program je interdisciplinaren in vključuje najboljše vsebine s področja komunikacij in računalništva ter dodaja nove vsebine s področja oblikovanja, družbe in podjetništva. Izvajali ga bodo vrhunski  strokovnjaki, tudi strokovnjaki iz podjetij in drugih fakultet. Tudi povezanost študija s podjetji in podjetništvom bo zelo pomembna dodana vrednost.

Gre za 1. stopenjski študij. Ko ga bodo slušatelji absolvirali, bodo dobili naziv diplomiran/a inženir/ka multimedije. Za kaj bodo usposobljeni?

Po zaključku študija bodo imeli znanja inženirskega poklica, najsodobnejših tehnologij ter obvladali projektno delo in uporabo sodobne opreme. Ker bodo imeli tehnološka znanja bodo npr. znali programirati aplikacijo za pametni telefon, ki prikazuje senzorske podatke o zdravstvenem stanju uporabnika, poznali bodo tudi kreativne tehnike za ustvarjanje vsebin, oblik (npr. video produkcija, animirani liki, virtualna 3D-okolja,itd) in doživetij (npr. interaktivni katalogi ali video igre). Ker gre za univerzitetni program bodo seveda imeli tudi potrebna znanja za nadaljnji študij in raziskovalno delo. Možnosti bo ogromno.

Strokovnjaki, inženirji tehničnih smeri morajo biti danes ob delu vešči vsaj delno tudi drugih znanj, tistih, ki jih uvrščamo predvsem v polje družboslovja oziroma humanistike. Bodo te vsebine delno zajete v študijskem programu ali bo osvajanje le teh prepuščeno vsakemu posamezniku kasneje v času opravljanja poklica?

Da, program bo vključeval tudi izbrane družboslovne vsebine. Posebnost tega tehnološko obarvanega programa je prav to, da človeka postavlja v središče, kar pomeni, da je potrebno upoštevati tudi veliko netehničnih elementov, da je neka tehnologija ali storitev uporabna ter prijazna za uporabo.

Kaj pa trg dela? Ko ste načrtovali študijsko smer Multimedija, ste ugotavljali potrebe na trgu, povpraševanje po zaposlitvenih možnostih take oblike izobrazbe?

Že statistika Evropske unije kaže, da bo v prihodnjih letih na tem področju primanjkovalo 700.000 strokovnjakov. Kar zadeva stanjae v Sloveniji pa je zgovoren podatek to, da se slovenska podjetja zavedajo kadrovskega primanjkljaja, zato so finančno in vsebinsko podprla izvajanje novega univerzitetnega programa Multimedija. Gre za pristop, ki ga doslej nismo poznali. Domača podjetja verjamejo in želijo vlagati v domače znanje, saj se zavedajo, da brez tega ne morejo biti uspešni (na seznamu sponzorjev so Telekom Slovenije, Iskratel, RTV Slovenija, VPK, AVC, Halcom, DigiEd in drugi).

O možnostih zaposlovanja v drugih, mednarodnih okoljih, slovenski diplomanti nimajo večjih težav. Tudi diplomanti vaše fakultete ne. Kakšne možnosti pa naj bi imeli diplomanti oziroma inženirji multimedije?

Res je, težav z zaposljivostjo pri diplomantih elektrotehnike in računalništva ni. Prej nasprotno, premalo jih je. Nov program prinaša nekaj novega – diplomanti bodo lahko delali aplikacije, izkoristili vse zmogljivosti večpredstavnostnih naprav. Predvsem pa bodo znali vse možnosti, ki jih te tehnologije nudijo, prenesti napodročja, kot so: zdravstvo, šolstvo, energetika, ekologija itd. Kot rečeno, človeka postavljamo v središče in mu zagotovljamo dobre aplikacije in uporabniško izkušnjo. Za to pa potrebujemo nov, interdisciplinaren, še vedno tehnološki program, ki združuje poudarke komunikacij, programske opreme, nekaj netehničnih znanj kot so oblikovanje, družbeni vplivi  in nenazadnje nekoliko podjetnosti.

Načrtujete v prihodnih letih tudi razširitev na univerzitetni študijski program Multimedija na 2. stopnjo?

Vsekakor, program za drugo stopnjo je že v pripravi, z izvajanjem pa bomo začeli najkasneje takrat, ko bo prva generacija zaključila 1.stopnjo.

Več informacij je na razpolago na www.multimedija.info

1 Comment

  1. Upam da v kratkem dobimo kakšne odlične študente Multimedije…

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *