Pages Menu
Categories Menu

Posted on 26.10.18 in Inštituti

Omizje Podjetniška država

Omizje Podjetniška država

Povod za razpravo o podjetniški državi, ki bo v torek 6.11. ob 14. uri na Kemijskem inštitutu v Ljubljani je slovenski prevod knjige italijansko-ameriške ekonomistke Mariane Mazzucato “The Entrepreneurial State”, Podjetniška država (založba UMco), ki je bila uvrščena med najboljšimi knjigami na svetu za leto 2014 po izboru Financial Timesa in Huffington Posta in ki na osnovi mnogih študij poziva k drugačnemu pogledu na državo in njeno vlogo v gospodarstvu.

Knjigo je avtorica napisala v času po finančni krizi leta 2008, ko je prevladalo mnenje, da za ponovni zagon gospodarstva ni potrebno storiti drugega kot omejevati javno porabo in zmanjševati primanjkljaj. V takih razmerah pa bi morale države okrepiti vlaganje v ključna področja, v izobraževanje, v raziskave in razvoj, pa tudi od znotraj preoblikovati javni sektor, da postane bolj strateški, meritokratski in dinamičen.

Tudi med ekonomisti še vedno potekajo ostre razprave o vprašanju – ali varčevalni ukrepi pomagajo ali škodujejo gospodarstvu. Odgovori seveda niso enoznačni, pa vendar so celo nekatere ugledne ustanove, kot je denimo Mednarodni denarni sklad (IMF), prišle do spoznanja, da so varčevalni ukrepi lahko zelo kontraproduktivni. Že John Maynard Keynes je v kriznih tridesetih letih minulega stoletja trdil, da se lahko zaradi omejevanja porabe kratkotrajna recesija razvije v resno gospodarsko krizo, kar se je dejansko tudi zgodilo v Evropi v obdobju omejevanja porabe po finančni krizi leta 2008. Zato avtorica izrecno opozarja: če se ne bomo izrecno spopadli s številnimi zmotnimi prepričanji o gospodarskem razvoju in zavrgli privzete poglede na vlogo države pri tem, bodo tudi potrebni strukturni izzivi 21. stoletja in tehnološke ter organizacijske spremembe, ki so potrebne za dolgoročno rast, zamrle.

Svoje poglede na žgoča vprašanja bodo soočili: mag. Vojmir Urlep, nekdanji predsednik uprave Leka in koordinator ministrstev v kabinetu predsednika vlade, prof. dr. Jože P. Damjan, profesor na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, mag. Sonja Šmuc, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije, dr. Gorazd Gotovac, vodja razvoja pri podjetju Elaphe in prof. dr. Gregor Anderluh, direktor Kemijskega inštituta.

Foto: wikipedia

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *