Pages Menu
Categories Menu

Posted on 27.04.16 in Podjetništvo, Start Up, Univerze

Še letošnje leto: Lansiranje v vesolje iz osrčja BTCja

Še letošnje leto: Lansiranje v vesolje iz osrčja BTCja

NASA SpaceApps izziv se je letos zgodil v prostorih ABC Hub-a in Tehnološkega parka Ljubljana. Interes za Hackaton je bil obojestranski, zato sta organizatorja združila moči v največjem globalnem Hackatonu, ki je istočasno potekal v kar dvestotih mestih po celem svetu! Za vse tiste, ki se sprašujete, kako je mogoče, da je dogodek potekal na kar dveh mestih v Ljubljani, vas moramo razočarati, da ne gre za inovativno aplikacijo s katero lahko potujete skozi prostor in čas. Gre za dvodnevni dogodek, kjer so se zbrali entuziasti in profesionalci in skupaj iskali rešitve na področjih Tehnologije, Aeronavtike, Vesoljske Postaje, Solarnega sistema, Zemlje in potovanja na Mars, ki jih je razpisala ameriška vladna agencija, odgovorna za ameriški vesoljski program in dolgoročne vesoljske raziskave, NASA.

_B9A1962

Prvi dan tekmovanja je potekal v prostorih ABC Huba, kje sta se predstavila oba organizatorja, Ljubljanski ABC Pospeševalnik, na čelu z generalno direktorico Urško Jež in Tehnološki Park, na čelu z vodjo projektov, Simono Knežević Vernon. Po uvodni predstavitvi in nagovoru, sta oder prevzela lanskoletna zmagovalca Samo Božič in Tilen Jeraj, ključna akterja ekipe CERES, ki je razvila rešitev za iskanje povezav in vplivov vesolja na astronavte z epilepsijo prek primerjav zdravstvenih podatkov zajetih v vesolju in na Zemlji.

Vsekakor je vredno omembe, da je bilo lansko leto zaznamovano kot leto epilepsije in da uspeh ekipe CERES ni ostal neopazen. Ekipo so namreč povabili na lanskoletni Hackaton “Hack Epilepsy” v Bruslju. Ekipa CERES-a je bila prav tako edini startup, ki se je znašel med povabljenci. Tako sta z obilico smeha, inspiracije in predvsem znanja, Samo Božič in Tilen Jeraj nagovorila letošnje vesoljske entuziaste, v upanju, da bodo prišli tako deleč, kot sta prišla sama. Božič je med drugim predstavil NASO, kje je tudi osebno sodeloval.

life system

Inspirirani po lanskoletnem zmagovalcu, so organizatorji formirali skupino prijavljencev, ki so se v dvodnevnem dogodku lotili reševanja izziva, poimenovanega “STEVE”. Gre za obleko za krepitev mišic, ki ni koristna le pri vajah za astronavte, temveč je kot taka uporabna tudi za igralne namene, kot na primer, nadgradnja za WII konzolo. Ekipo “STEVE” so organizatorji na drugem dnevu dogodka v Tehnološkem parku razglasili za zmagovalca, ter jo predlagali NASI za globalno tekmovanje. Ekipo sestavljajo Gregor Skok, Katja Karpač, Andrej Merkovčič, Jakob Makovac, Urška Pogorevčnik in Luka Gabršček.

»Največji izziv je bilo uskladiti idejo in poiskati, kaj točno želimo narediti s to obleko. Obleka funkcionira po principu exoskeleta in otežuje gibanje, zaradi česar se krepijo mišice, kot tudi kosti. Projekt bi nadaljevali in ga čim prej spravili v vesolje in na zemjo, ker ima potencial in upamo, da bodo tudi pri NASI to prepoznali. Z ekipo, ki se je danes sestavila lepo sodelujemo. Zelo hitro smo se ujeli in kljub temu, da prihajamo iz različnih področij menim, da je ravno tukaj naša prednost. Konkurenco zaenkrat vidimo samo v igralni industriji«, nam zaupa Urška Pogorevčnik z Biotehniške fakultete v Ljubljani, oddelka za mikro biologijo.

Presenečenje na NASA dogodku je prinesel ljubljanski ABC Pospeševalnik, ki pospešuje mlada zagonska podjetja. Kot pravi generalna direktorica Urška Jež, se spodbujanje podjetništva in postavljanje zdravih temeljev družbe začne pri najmlajših.

»Za izziv za mladostnike smo se odločili, ker verjamemo, da je potrebno razvijati kreativnost, zanimanje za znanost in podjetništvo že v zgodnjem otroštvu. Danes vsi govorimo o startupih. To je vroča beseda za vse, kar je povezano z inovacijami, s podjetništvom, s prihodnostjo. Kdo pa bo startup, če ne bomo z vzpodbudami pričeli že pri otrocih? In tako smo v uradnem NASA SpaceApps izzivu videli priložnost, da vzporedno naredimo še neformalni izziv za mlade od 12 do 18 let, ki nam bo pokazal razsežnosti razmišljanja mladih. Navdušili so nas preko vseh pričakovanj. Dejansko razmišljajo zelo na široko.

Ježeva si je zamislila poseben izziv za otroke, ki so reševali problematiko vesoljskih smeti. Vesolje je polno raznoraznih delcev, ki navadno z velikimi hitrostmi letijo naokrog in predstavljajo nevarnost za satelite, vesoljske postaje, hkrati pa tudi za življenje na zemlji. Največjo nevarnost predstavljajo smeti od enega do desetih centimetrov velikosti.

Tega se je prav tako zavedala tudi štiričlanska ekipa, ki je sestavljajo Erazem Pivk, Domen Baumgartner, Aljaž Kontestabile in Žan Magerl, ki se je poimenovala “Space Whale” in prihaja z OŠ Simona Jenka iz Kranja in gimnazije Bežigrad. V pogovoru z Erazmom Pivkom smo spoznali njihovo podjetniško rešitev, ki jo je Ježeva prepoznala kot potencialen novi mlad startup. Ekipa Space Whale si je tako prislužila prvo mesto. Erazem Pivk pa je prejel drugo nagrado. Prislužil si je Lego kocke Technics, ki jo je za ta namen podarila trgovina E-igrače.

_B9A1997

»V atmosferi se trenutno nahaja 500.000 smeti, naša ideja je pripeljati 60.000 smeti nazaj na zemljo, ter jih prodati kot spominke, modne dodatke in ustvariti prodajno vrednost pri NASI. Za to smo naredili tudi že izračune in ugotovili, kako veliko investicijo potrebujemo in za kakšen zaslužek od prodaje v končni fazi gre«, nam je zaupal Erazem.

»Ekipa ”Space Whale” je izdelala dobro premišljen poslovni načrt, z jasnim ciljem, kako do dobička. Od ideje, zasnove, izvedbe in prodajne strategije – vse skupaj v skromnih štirih urah. Naj poudarim, da se člani ekipe pred prihodom niso poznali. Bili smo navdušeni nad rezultati. Ravno zato ABC Pospeševalnik sedaj pripravlja izzive za mlade, ki bodo potekali v času poletnih počitnic«, poudarja Ježeva.

Drugo mesto si je prislužila petčlanska ekipa “Life System, ki je sestavljajo Gregor Gubinšek, Gregor Alič, Špela Alič, Mia Pirnat Kopač in Anton Žabkar iz OŠ Dobrova in OŠ Alojzija Šuštarja. Gre za ekipo, ki se je tudi prvič srečala na tekmovanju in je za ta izziv ustvarila prav posebno rešitev, ki zajema ne le problematiko smeti, ampak so mladi vizionarji ustvarili celoten ekosistem, ki bi ga lahko aplicirali na Mars. ”Life System” je tako dobil tudi zmagovalca, gre za Gregorja Gubinška, ki je izjavil: “Kamorkoli hodi človek, za njim ostajajo smeti. Zato je potrebno rešiti problem najprej na zemlji”. Da Gregor zares živi v trenutku in da rešuje trenutno, obstoječo problematiko, gre v prid dejstvo, da na vprašanje, kje se vidi čez deset let odgovori: “Ne vidim se. Saj se ne vidim nikjer tudi čez pet let. Lahko bi rekli, da živim v trenutku.

Zaradi svojih vodstvenih in organizacijskih veščin, ustvarjalnosti in inovativnosti, so si po mnenju strokovne žirije, ki jo je vodil Andraž Bole iz podjetja Pou Pou, nagrado tudi zaslužili.

kelti

Tretje mesto si je prislužila ekipa “Kelti” iz gimnazije Novo Mesto, ki je sestavljajo Larsen Cundrič, Matic Rajnar, Domen Mohorčič, Andraž Ostrovršnik in Adam Šiško, tako so dobili povabilo, da predstavijo svojo idejo o recikliranje odpadkov v kisik, metan in druge pline na letošnji Podim konferenci, ki se bo odvila med enajstim in dvanajstim majem v Mariboru.

Dogodek je komentiral tudi Akademik prof. dr. Igor Grabec  ki se z veseljem udeležuje tovrstnih dogodkov: »Pri štirih letih je človek najbolj inovativen. Potem v roku petih let inovativnost začne padati, zato je izredno pomembno, da se mladega človeka čim prej vključi v inovativno aktivnost, ker se potem lahko nivo inovativnosti bistveno višje zadrži. Zaradi tega so dogodki, kot je Nasa SpaceApps Challenge izredno pomembni, saj dajejo mladim ljudem možnost, da svoje ideje začnejo razvijati in  hkrati vidijo, kdo vse se ukvarja s podobnimi aktivnostmi, česar jim šola običajno ne nudi. Sam sem bil profesor in prav zaradi tega me zanima, kako se vzgaja ljudi. Zaradi tega me zanima, kakšni so postopki, ki se tukaj vodijo in vedno se mi zdi zanimivo pogovarjati s tekmovalci, o tem kaj počnejo in kaj nameravajo doseči. Včasih pomislim, da bi kaj tudi sam ustvaril.«

Da je treba graditi na otrocih, sta se strinjala tudi oba organizatorja, zato se nam v naslednjem letu obeta še dodaten izziv, ki bo zajemal tako osnovne kot tudi srednje šole. Ekipe so pri pripravi, jim svetovali in jih usmerjali k rešitvam mentorji: Andraž Bole – Pou Pou, Urška Jež, Aleš Pustovrh, Boris Jurić in Bernard Grum  – ABC Pospeševalnik, Tilen Jeraj in Samo Božič – CERES, Jože Guna, Metod Medja in Michel Cevzar Elektrotehniška Fakulteta.

Foto: Siniša Kanižaj/ABC

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *