Pages Menu
Categories Menu

Posted on 12.12.16 in Svet, Znanstveni dosežki

Slovenija na poti v CERN

Slovenija na poti v CERN

Potem, ko je Vlada RS že leta 2009 obravnavala predlog za kandidaturo Slovenije za članstvo v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (CERN), bo v petek, 16. decembra, končno storjen pomemben korak k članstvu. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič in generalna direktorica CERN Fabiola Gianotti bosta namreč v Ženevi podpisali sporazum med Slovenijo in CERN o podelitvi statusa pridružene članice. Slovenija bo tako najprej postala pridružena članica, v petih letih pa tudi polnopravna članica CERN.

Pridružitveni sporazum pomeni ključen korak v nadaljnjem razvijanju sodelovanja na področju fizike delcev, ki bo Sloveniji prineslo številne dodatne koristi in ugodnosti v širšem smislu, tako na področju znanosti kot tudi izobraževanja in gospodarstva. Sporazum o podelitvi statusa pridružene članice bo formalno veljavo dobil s sprejetjem v državnem zboru, ki mora sprejeti Zakon o ratifikaciji pridružitvenega sporazuma. Ta bo predvidoma sprejet v prvi polovici prihodnjega leta.

Znanstvenikom, raziskovalcem, inženirjem, podjetjem in drugim ciljnim javnostim bo že v času pridruženega članstva omogočen poln dostop do raziskovalne infrastrukture in tehnoloških projektov, ki potekajo v CERN. Pridruženo članstvo bo prineslo uporabo in ustvarjanje izdelkov visoke tehnologije v družbi vrhunskih strokovnjakov iz celega sveta, kar bo pripomoglo k prenosu le-tega v slovensko okolje. Poudariti je treba tudi spodbujanje nekonvencionalnega pristopa k reševanju problemov, kar prinaša vrhunsko izšolane strokovnjake, usposobljene za delo tudi izven ožjega znanstvenega področja, pa tudi prenos in uporabo detekcijskih metod visoko energijske fizike na drugih področjih (medicina, meritve v okolju ipd.).

Članstvo Slovenije v CERN bo po eni strani olajšalo, okrepilo in razširilo sodelovanje in dejavnosti slovenskih znanstvenikov (zlasti s področja eksperimentalne fizike), obenem pa obstaja za članstvo tudi pomemben tehnološko-gospodarski motiv, saj bo prineslo  poln dostop slovenske industrije do naročil CERN in s tem povezan prodor na zahtevne trge z izdelki z veliko stopnjo vloženega znanja.

Predvsem pa članstvo v CERN predstavlja jasno usmeritev Slovenije, da želi postati visokotehnološka družba, ki v skupini z najrazvitejšimi državami prispeva svoj delež k nadaljnjemu razvoju sveta in si obenem skladno s tem obeta tudi ustrezen delež pri gospodarskem izkoriščanju rezultatov.

Vstopna točka za pridruženo članstvo je milijon švicarskih frankov (torej približno 929.000 evrov), potem pa članarina postopno narašča do polne članarine za polnopravno članstvo, ki znaša okrog 3 milijone evrov na leto.

 Foto: Flickr

1 Comment

  1. No, Vlada RS leta 2009 ni le “obravnavala” nekega predloga, ampak je na predlog MVZT tudi sprejela sklep, da Slovenija uradno zaprosi za status države kandidatke – pridružene članice. Takoj zatem, septembra 2009, je bila ta vloga tudi uradno posredovana CERNu – in (šele) zdaj bo takrat sprožen postopek tudi zaključen. Vsekakor pa je hvalevredno, da se ta epopeja vendarle konča.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *