Pages Menu
Categories Menu

Posted on 12.07.16 in Featured, Galerije, Univerze, Video

Svetovna mreža Univerze v Ljubljani –  SMUL

Svetovna mreža Univerze v Ljubljani – SMUL

Univerza v Ljubljani (UL) je pripravila redno letno srečanje članov Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL), ki so se ga udeležili člani iz Argentine, Avstralije, Francije, Madžarske, Nemčije, Slovaške, Združenih držav Amerike in Združenega kraljestva.

SMUL združuje predvsem s Slovenijo povezane znanstvenike, profesorje in druge ugledne osebnosti, ki delujejo v akademskem, raziskovalnem in razvojnem okolju v tujini. Nastala je kot ena od dejavnosti za dvigovanje kakovosti študijskih programov, utrjevanje mednarodnega sodelovanja ter ugleda Univerze v Ljubljani. Člane obvešča o dogajanju na Univerzi v Ljubljani ter o slovenskem visokošolskem in raziskovalnem prostoru, prostih delovnih mestih, željah po izmenjavi študentov, učiteljev in raziskovalcev, načrtovanih izobraževalnih programih, raziskovalnih in razvojnih projektih, odziva pa se tudi na predloge članov za sodelovanje na navedenih področjih.

Tokratno srečanje se je osredotočalo na razpravo kakovostnega raziskovalnega dela in širjenja ter utrjevanja povezav mreže z Univerzo v Ljubljani. Ob odprtju srečanja je rektor prof. dr. Ivan Svetlik predstavil nekaj zadnjih dosežkov UL, ki se vedno bolj usmerja k internacionalizaciji. Skladno s tako usmeritvijo se je povečalo število tujih študentov in študentov, ki so šli na študijsko izmenjavo, zaposlili pa so tudi nekaj raziskovalcev in pedagoškega kadra. UL povečuje tudi povezovanje z drugimi univerzami v Evropi, predvideva pa tudi možnosti povezovanja z univerzami na Kitajskem in Japonskem. Vzpostavili so tudi partnersko sodelovanje z univerzo v Gradcu in Trstu, prav tako sodelujejo v oblikovanju skupnega univerzitetnega prostora zahodnega Balkana, predvsem za doktorski študij.

160711_SMUL_006

Zadnje leto je UL beležila nekaj izjemnih raziskovalnih prebojev, npr. zika projekt, novi antibiotiki na odporne bakterije, vrnitev velikih zveri v Slovenijo, pridobili so tudi projekt ERC (European Research Council), nekatere študentske skupine pa so dosegle zelo prestižne nagrade na mednarodnih tekmovanjih.

Ob tem ne gre spregledati, da je UL na seznamu največje akademske lestvice svetovnih univerz Center for World University Rankings (CWUR) napredovala na 477. mesto med več kot 25.000 višješolskimi izobraževalnimi ustanovami na svetu. CWUR objavlja seznam svetovnih univerz, na katerem so univerze razvrščene glede na kakovost izobrazbe in usposabljanja študentov, ugled članov fakultet in kakovost njihovih raziskav.

Predsednik SMUL-a, prof. dr. Zlatko Skrbiš, z Monash University v Avstraliji je poudaril pomen povezovanja, saj člani mreže SMUL prihajajo iz različnih mednarodnih okolij, imajo različne profesionalne orientacije in zato lahko bogatijo medsebojno povezovanje in doprinesejo širjenju strateških partnerstev UL. Z vsakoletnim srečanjem pa člani nadgrajujejo idejo povezovanja.

160711_SMUL_010

Univerza v Ljubljani, ustanovljena 1919, ki bo čez tri leta praznovala stoto obletnico, sodi med velike univerze s 23-imi fakultetami in tremi umetnostnimi akademijami, je organizacijo predstavil prorektor za raziskovalno dejavnost prof. dr. Martin Čopič. V študij je vključenih več kot 40.000 študentov, zaposlenih pa je 5600 visokošolskih učiteljev, raziskovalcev, asistentov, strokovnih in administrativnih sodelavcev. Ker se je zadnja leta zaradi recesije zmanjšal finančni obseg sredstev, je UL z uspešnimi projekti pridobila precejšen del evropskih sredstev. Še vedno pa ostaja problem premajhnega pretoka mladih doktorandov, ker so se tudi sredstva za mlade raziskovalce skrčila. In tudi na tem polju si UL prizadeva trend ponovno premakniti. Sicer pa predstavljajo univerze polovico raziskovalnih kapacitet v Sloveniji, ostali raziskovalci pa delujejo predvsem na Institutu Jožef Stefan, Kemijskem inštitutu in Nacionalnem inštitutu za biologijo.

Intenzivna razprava udeležencev je izpostavila nekatere ideje, ki naj bi jih v prihodnje skupaj uresničili in jih je ob zaključku srečanja povzel predsednik prof. dr. Zlatko Skrbiš. Predlagajo ustanovitev skupne svetovalne službe s strani države, ki bi bila podporna služba za povečevanje internacionalizacije, pomagala bi pri prijavi za skupne projekte itd., in bi delovala medresorsko po fakultetah, seveda ob tesni povezavi z UL samo, ki je najpomembnejši sogovornik SMUL-a. Ker bo Univerza v Ljubljani čez tri leta praznovala stoto obletnico ustanovitve, namerava tudi SMUL pripraviti posebno srečanje s posebnim poudarkom na povezovanju. V vmesnem času pa gredo prizadevanja v smeri širjenja in ohranjanja osebnih stikov z raziskovalci in pedagogi različnih fakultet. Ta bi se lahko okrepila tudi ob posebnih predavanjih, ki bi jih pripravili voljni člani SMUL-a ob priložnostnih obiskih Slovenije.

Foto: IFP/Domen Pal

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *