Pages Menu
Categories Menu

Posted on 1.06.17 in Galerije, Univerze, Video

Svetovni forum o zemeljskih plazovih

Svetovni forum o zemeljskih plazovih

Zemeljski plazovi so nevaren naravni pojav, s katerim se moramo seznanjati vsi v družbi in skupaj krepiti odpornost družbe na njihovo delovanje. Ker Slovenija leži zaradi svojih geoloških značilnosti na relativno nevarnih tleh, je potrebno seznanjati z omenjenim pojavom čim širši krog ljudi, jih izobraževati in govoriti o preventivi in socioekonomkih posledicah, ki jih lahko plaz povzroči. Tudi ti vidiki so tema četrtega Svetovnega foruma o zemeljskih plazovih predstavnikov več kot 50 držav, ki so aktivni na področju novih tehnologij za raziskovanje tega pojava in njegove sanacije. Zato je tudi moto foruma »Dvig kulture sobivanja z zemeljskimi plazovi«.

Dogodek je resnično obsežen, saj ga družno organizirajo Mednarodni konzorcij za zemeljske plazove (International Consortium on Landslides, Kyoto, Japonska, ICL), Mednarodni program za zemeljske plazove (International Programme on Landslides, IPL), Univerza v Ljubljani in Geološki zavod Slovenije. Je prispevek k uresničevanju Sendajskega okvira za zmanjšanje tveganja nesreč 2015-2030, ki so ga sprejele države članice Združenih narodov marca 2015 na 3. konferenci Združenih narodov o zmanjšanju tveganja nesreč (3rd World UN Conference on Disaster Risk Reduction) v mestu Sendai na Japonskem.

Da gosti Slovenija srečanje, je zaslužen predvsem dekan Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani prof. dr. Matjaž Mikoš, sicer tudi podpredsednik ICL.

Glavne teme, ki so v ospredju razprav udeležencev pa so:

Sendajska partnerstva 2015-2025 kot prispevek Mednarodnega konzorcija za zemeljske plazove (ICL) k mednarodnemu Sendajskemu okviru 2015-2030 za zmanjšanje tveganj nesreč, s poudarkom na odnosu družbe do zemeljskih plazov,

napredek pri raziskovanju zemeljskih plazov,

napredek pri tehnologijah sanacije zemeljskih plazov,

raznolikost oblik zemeljskega plazenja,

zemeljski plazovi v različnih okoljih.

Posebna Ljubljanska izjava (2017 Ljubljana Declaration), sprejeta na forumu, bo omogočila   Mednarodnemu konzorciju za zemeljske plazove usmerjati svoje delo in napore na področju varstva pred zemeljskimi plazovi, ki ga uresničuje v okviru lastne zaveze v obliki Sendajskih partnerstev.

Častni odbor foruma vključuje predstavniki številnih mednarodnih organizacij, predvsem Organizacijo združenih narodov in njene posebne agencije (UNESCO, UNISDR, FAO, WMO, UNU) ter druge mednarodne ustanove (ICSU, IUGG, IUGS, WFEO) kakor tudi posamezne nacionalne ustanove. Znanstveni odbor foruma šteje preko 100 članov, organizacijski odbor v Sloveniji pa več deset strokovnjakov s področja plazenja tal, ki so jim v pomoč tudi slovenska strokovna društva.

Med posebnimi gosti so tudi dr. Peter Bobrowsky, uveljavljeni raziskovalec na področju varstva pred zemeljskimi plazovi, zaposlen pri Natural Resources Canada (Geološki zavod Kanade) in pridruženi profesor univerze Simon Fraser (SFU) v Britanski Kolumbiji ter prihajajoči predsednik Mednarodnega konzorcija za zemeljske plazove (ICL),

  1. Qunli Han, visoki predstavnik Unesca, danes direktor Unescovega urada za okoljske in zemeljske znanosti in sekretar Unescovega programa MAB (Man and Biosphere – Človek in biosfera) in predsednik odbora za globalno promocijo Mednarodnega programa za zemeljske plazove (IPL-GPC),
  2. Miloš Bavec, direktor Geološkega zavoda Slovenije in raziskovalec na področju procesov na Zemljinem površju.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *