Pages Menu
Categories Menu

Posted on 20.09.16 in Univerze

Teden Filozofske fakultete UL

Teden Filozofske fakultete UL

V tednu Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani bodo v knjigarni Konzorcij jezikali in to na vse pretege, obudili bodo pozabljeno generacijo filozofov, raziskali izvor človeškega ustvarjanja in dokazali, da se tudi v 21. stoletju splača študirati klasične jezike. Vabljeni v Konzorcij, od 26. do 29. septembra, kjer bodo vsak dan ob 18. uri predstavili knjige Znanstvene založbe Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.
Ponedeljek, 26. septembra, ob 18. uri:
Predstavljen bo  slovenski prevod knjige norveške avtorice Helene Uri – Jezičnica, ki je izšla pri Znanstveni založbi Filozofske fakultete. To ni vsakdanja knjiga o jeziku, saj je primerna za vse starostne skupine, skozi besede in ilustracije, ustvarjene posebej za slovenski prevod, pa bralec odkriva stvari, ki jih zagotovo še ni vedel o jeziku. V pogovoru s prevajalcem, uredniki in ilustratorjem, pa bomo opozorili, da ilustracije niso zgolj dekoracija temveč pomembno dopolnjujejo samo besedilo.
Sodelujejo: dr. Vojko Gorjanc, dr. Darko Čuden, Lan Seušek in dr. Veronika Rot Gabrovec (moderatorka)
Torek, 27. septembra 2016, ob 18. uri
Pozabljena generacija filozofov
Zbornik Pozabljena generacija filozofov predstavlja osebnosti in dela 23 filozofov, ki so doktorirali pri prof. dr. Francetu Vebru v obdobju 1923–1945. Gre za zelo različne, vsebinsko razvejane in tudi svetovnonazorsko v marsičem razhajajoče se mislece in ustvarjalce, katerih filozofske poti so se začele pri utemeljitelju slovenske akademske filozofije. Prispevke 17 avtorjev in avtoric za ta zbornik, ki prispeva k zapolnitvi vrzeli v našem zgodovinskem spominu, je zbral in uredil prof. dr. Marko Uršič.
Sodelujejo: dr. Marko Uršič, dr. Alojz Cindrič in Tina Košir Mazi (moderatorka)
Sreda, 28. septembra 2016, ob 18. uri:
O izvoru človeškega ustvarjanja
Pogovor o knjigah O izvoru zgodb: evolucija, mišljenje in fikcija ter Ujeti v čas: epizodični spomin in razvoj modernega mišljenja bo razkril, zakaj je umetnost za človeško vrsto tako pomembna ter kako se v evoluciji človeškega mišljenja prepletata spomin in ustvarjalnost.
Sodelujejo: dr. Vanesa Matajc, dr. Simona Petru in dr. Igor Žunkovič (moderator)
Četrtek, 29. septembra 2016, ob 18. uri:
Študij klasične filologije v 21. stoletju
Ob izidu mednarodne primerjalne študije Classics and Class: Greek and Latin Classics and Communism at School, v kateri položaj klasičnih jezikov v preteklem stoletju obravnava vrsta avtorjev z obeh strani nekdanje železne zavese, se bosta o latinščini v šoli pogovarjala dr. Kajetan Gantar in dr. David Movrin. Kakšen je položaj klasičnih jezikov v šolstvu danes in kateri so razlogi za študij klasičnih jezikov v enaindvajsetem stoletju?
Sodelujejo: dr. Kajetan Gantar in dr. David Movrin (moderator)

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *