Pages Menu
Categories Menu

Posted on 20.10.17 in Podjetništvo, Univerze

Velik mejnik na področju ekologije letalskih prevozov

Velik mejnik na področju ekologije letalskih prevozov

Uspešno sodelovanje med Univerzo v Ljubljani in gospodarstvom je pripeljalo do  izdelave stacionarne polnilne postaje za električna letala, ki ima zaradi svojega delovanja tudi pozitiven družbeni in okoljski učinek. Konec avgusta so tako na sedežu podjetja Pipistrel zagnali prvo električno polnilnico za letala na svetu, ki zdaj že čaka na serijsko proizvodnjo.

V sklopu projekta Po kreativni poti do praktičnega znanja so pod mentorstvom asist. dr. Vanje Čok s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani, razvojnega inženirja Aljaža Pelicona ter inženirja programske opreme Črta Gorupa (oba Pipistrel), študenti  treh članic Univerze v Ljubljani Fakultete za strojništvo, Fakultete za računalništvo in informatiko in Akademije za likovno umetnosti in oblikovanje v sodelovanju s podjetjem Pipistrel razvili prototip prve električne polnilnice za letala. Cilj projekta je bila izdelava in postavitev polnilnice za električna letala, saj se je pri polnjenju električnih letal v praksi pokazala potreba po stacionarnem načinu polnjenja.

Letenje z električnimi letali prinaša številne prednosti (brez emisij, nižje onesnaženje s hrupom, nižji stroški letenja) in sovpada s cilji Evropske Unije na področju transporta in letalstva, saj so v delovnem programu Obzorja 2020 ‘Pameten in okolju prijazen promet’ med najpomembnejšimi smernicami tudi zmanjšanje hrupa ter zniževanje emisij v letalskem prometu. Razvoj in vzpostavitev mreže stacionarnih polnilnih postaj je pomemben korak k povečanju priljubljenosti in razširjenosti letal na električni pogon, predvsem pa povečuje ekološko ozaveščenosti pilotov in potnikov. Prva polnilnica za električna letala predstavlja velik mejnik na področju ekologije letalskih prevozov.

Povezovanje znanosti in gospodarstva je za največjo univerzo v Sloveniji ključnega pomena. Namen tovrstnega povezovanja je učinkovit in aktualen prenos znanj in storitev v gospodarstvo in širšo družbo. Študenti Univerze v Ljubljani so tako skozi projekt razvijali povsem nov izdelek v interdisciplinarnem timu. Pri razvoju polnilnice so uporabili znanje, ki so ga pridobili pri študijskih predmetih, dodano vrednost pa je imela temeljita raziskava obstoječega stanja v prvi razvojni fazi projekta, kjer so preučili širok nabor informacij (od psihologije uporabnika, ergonomije, tehničnih specifikacij, zakonodaje, programske opreme, elektrotehnike, vremenskih vplivov, tržišča in drugo).

 

Foto: pipistrel

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *