Pages Menu
Categories Menu

Posted on 13.10.16 in Inštituti, Podjetništvo, Start Up

Znanost ob 13h: Znanost v start-upih?

Znanost ob 13h: Znanost v start-upih?

Institut »Jožef Stefan« pripravlja s sodelovanjem agencije Tromba, 19. oktobra 2016 ob 13.00 v Veliki predavalnici Instituta »Jožef Stefan«, v okviru serije pogovorov Znanost ob 13h,  omizje na temo ZNANOST V START-UPIH?.

V Sloveniji so v zadnjih letih nastajala mnoga zagonska podjetja oziroma start-upi, blizu 150 na leto. Mnogim ni uspelo, le nekateri pa so se obdržali ter dosegli širšo prepoznavnost in uspeh. In čemu lahko pripišemo rast? Gre za nujnost iskanja nečesa novega, za drugačno percepcijo samostojnosti in neodvisnosti milenijske generacije, drugačen odnos do nakopičenega znanja in ustvarjalnosti, iskanje nišnih zaposlitvenih priložnosti itd. Poznavalci pravijo, da so zagonska podjetja nujnost za odpiranje novih delovnih mest in višanje dodane vrednosti, kar naj bi v naslednjih letih izboljševalo ekonomske razmere. Ne gre namreč prezreti napovedi, da se bo s četrto tehnološko revolucijo drastično zmanjšalo število klasičnih velikih podjetij, katera se bodo le stežka  prilagajala novim razmeram. Če nam ne bo uspelo zagotoviti okolja, kjer bodo rasla nova, globalno umeščena podjetja, ki bodo zagotavljala ustrezno ekonomsko stabilnost, bomo kot družba stagnirali. Tako napovedi.

Start-upi so že po definiciji visoko produktivna oblika dejavnosti, ki v prostor prinašajo nove izdelke in več kapitala.  Vendar mednarodne analize kažejo, da se njihovo število v zadnjem desetletju  zmanjšuje, zato nekateri ekonomisti opozarjajo na posledice, ki jih zaradi tega lahko utrpijo ekonomije.

Pri vsem govoru, spodbujanju in navdušenju nad širjenjem start-upov, pa se spregleduje vprašanje, koliko  je znanosti v zagonskih podjetjih. Kako se znanstveniki s presežkom svojega znanja umeščajo v te, dokaj nove oblike delovanja?  Katera področja znanosti so  bolj primerna, kakšna je kultura in miselnost spodbujanja, so jim raziskovalna in univerzitetna okolja naklonjena, kakšne so prednosti in kje je največ ovir za znanstvenike, raziskovalce, ki se odločajo za delo v zagonskih podjetjih, ko ugotovitve znanosti želijo  preoblikovati v komercialno dejavnost?

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *