Pages Menu
Categories Menu

Posted on 23.11.17 in Inštituti, Univerze

Zoisove  nagrade  in priznanja 2017,  podeljene

Zoisove nagrade in priznanja 2017, podeljene

Ob obletnici rojstva Žige Zoisa, 23. novembra, je bila  v dvorani Grand hotela Union v Ljubljani,  slavnostna podelitev Zoisovih nagrad, Zoisovih priznanj, priznanj Ambasador znanosti ter Puhovih priznanj. Odbor RS, ki mu predseduje prof. dr. Tamara Lah Turnšek, se je letos odločil podeliti Zoisovo nagrado za življenjsko delo, tri Zoisove nagrade za vrhunske dosežke, pet Zoisovih priznanj in tri Puhova priznanja.

Prof. dr. Slobodan Žumer, Zoisova nagrada za življenjsko delo na področju teorijske fizike mehke snovi

Dr. Slobodan Žumer, redni profesor fizike na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani ter raziskovalni svetnik na Institutu Jožef Stefan, je najvidnejši slovenski strokovnjak za teoretično fiziko anizotropnih mehkih snovi in med vodilnimi na svetu. Njegovi vrhunski raziskovalni dosežki in mednarodno sodelovanje ter zlasti tesno sodelovanje z našimi eksperimentalnimi fiziki so temelji, na katerih je nastala »ljubljanska šola fizike tekočih kristalov«, priznana kot eden od vodilnih centrov za anizotropne mehke snovi na svetu.

Del svojih raziskav je posvetil fiziki anizotropnih mehkih snovi, predvsem ograjenih in koloidnih tekočih kristalov. S člankom, objavljenim leta 1986 v znanstveni reviji Applied Physics Letters in citiranim več kot 900-krat, je postal soutemeljitelj raziskovalnega polja dispergiranih tekočih kristalov, za kar je leta 1990 dobil Kidričevo nagrado. Sledil je mednarodni patent, na katerem je temeljil začetek industrijske proizvodnje pametnih stekel, ki se še vedno proizvajajo, kar dokazuje uporabno vrednost temeljnih raziskav. V zadnjem obdobju se je usmeril v proučevanje topoloških defektov ter spletov in vozlov v nematskih koloidih, kjer je s sodelavci dosegel preboj s teoretično napovedjo nematskega spletanja. Delo je omogočilo razcvet novega področja topološke mehke snovi.

Akad. Prof. dr. Rajko Bratož, Zoisova nagrada za vrhunske dosežke za monografijo Med Italijo in Ilirikom: slovenski prostor in njegovo sosedstvo v pozni antiki

Dr. Rajko Bratož, akademik in redni profesor ljubljanske Filozofske fakultete, je vodilni raziskovalec in poznavalec antične zgodovine v slovenskem prostoru in njegovem širšem okolju. V njegovem znanstvenem opusu izstopajo raziskave zgodnjega krščanstva in Cerkve, vojaške, politične in upravne zgodovine v pozni antiki ter tudi takratnih barbarskih ljudstev. Knjiga Med Italijo in Ilirikom: slovenski prostor in njegovo sosedstvo v pozni antiki, pomeni višek in zaokrožitev njegovega večdesetletnega raziskovalnega dela. V skoraj sedemsto strani obsežni monografiji je akademik prof. dr. Bratož v celovito zaokroženem besedilu povzel dognanja lastnih raziskovanj in spoznanja tistih strok, ki se na najrazličnejše načine ukvarjajo z antično zgodovino.

Knjigo odlikujejo izjemno poznavanje materije, suvereno obravnavanje historiografskih vprašanj, natančnost in celovitost obravnave ter tudi temeljita predstavitev doseženega stanja raziskav. S tem delom smo Slovenci dobili prvi celovit in najvišjim znanstvenim merilom ustrezajoč pregled poznoantične zgodovine na slovenskem ozemlju in v njegovem sosedstvu.

Prof. dr. Janez Plavec, Zoisova nagrada za vrhunske znanstvene dosežke na področju raziskav zgradbe nukleinskih kislin in proteinov z uporabo jedrske magnetne resonance

Raziskovalno delo prof. dr. Janeza Plavca je usmerjeno v razumevanje zgradbe nukleinskih kislin in proteinov. Raziskuje predvsem nukleinske kisline, bogate z gvanini, pri katerih je opozoril na zapleteno soodvisnost primarnih zaporedij in lokalnih značilnosti zgradbe. Med prvimi na svetu je ovrednotil vezavo in dinamiko premikanja kationov znotraj takih struktur ter nakazal na njihov pomen za zvijanje in delovanje nukleinskih kislin. Taka urejenost molekule DNK ima pomembno biološko vlogo, saj se tako lahko uredijo telomerna zaporedja in promotorska zaporedja genov. Pri svojem delu uporablja predvsem metodo jedrske magnetne resonance. Vodi Nacionalni infrastrukturni center za NMR spektroskopijo visoke ločljivosti na Kemijskem inštitutu. Center je vpet v evropske infrastrukturne projekte in nudi raziskovalno podporo najširšemu krogu raziskovalcev.

Prof. dr. Zdravko Kravanja,  Zoisova nagrada za vrhunske dosežke na področju razvoja računalniško podprtih metod in orodij za sintezo in rekonstrukcijo procesov

Dr. Zdravko Kravanja je redni profesor in dekan Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru. Raziskovalno deluje na področju procesne sistemske tehnike, kjer je dosegel vrhunske znanstvene dosežke z razvojem računalniško podprtih metod in orodij za sintezo in rekonstrukcijo procesov. Skupaj s sodelavci Laboratorija za procesno sistemsko tehniko in trajnostni razvoj, ki ga vodi, in skupinami svetovno najuglednejših profesorjev je razvijal in testiral nove, učinkovite in robustne koncepte, postopke, metode, strategije in metodologije matematičnega programiranja ter sprogramiral računalniška orodja za raznovrstne aplikacije v tehniki in interdisciplinarnih področjih, kot so kemijska tehnika, mehanika konstrukcij, tehnoekonomika in okoljska tehnika. Tako je na primer s prof. Grossmannom s Carnegie Mellon University v ZDA razvil na svetu edinstveni prototipski računalniški paket oziroma školjko MIPSYN za sintezo sistemov na podlagi mešano-celoštevilskega nelinearnega programiranja.

Izr. prof. dr. Martin Milanič,  Zoisovo priznanje za pomembne znanstvene dosežke na področju diskretne matematike

Dr. Martin Milanič raziskovalno deluje na področju diskretne matematike in teoretičnega računalništva na Univerzi na Primorskem. Njegova bibliografija obsega več kot 70 izvirnih znanstvenih člankov in poglavje v znanstveni monografiji, odmevnost njegovega dela pa izkazuje več kot 290 čistih citatov v zadnjih desetih letih.

Dr. Milanič v svojem raziskovalnem delu poseben poudarek namenja študiju strukturnih in algoritmičnih vidikov grafovskih razredov. Njegovi najpomembnejši raziskovalni prispevki temeljijo na novih konceptih in ugotovitvah v teoriji grafovskih razredov (ekvistabilni in CIS grafi, pragovni koncepti in dominacija), na uvedbi novih grafovskih parametrov na področju povezanosti in dominacije v grafih (separabilnost in Grundyjevo dominantno število), na študiju računske zahtevnosti optimizacijskih problemov na grafih in omrežjih (neodvisna množica, vektorska povezanost, viralni marketing) ter na razvoju modelov in odkrivanju novih možnih uporab metod teorije grafov in kombinatorične optimizacije v bioinformatiki.

Doc. dr. Anton Kokalj, Zoisovo priznanje za pomembne dosežke na področju molekulskega modeliranja kemijskih procesov na površinah kovin

Doc. dr. Anton Kokalj je višji znanstveni sodelavec na Odseku za fizikalno in organsko kemijo Instituta ”Jožef Stefan” in sodeluje pri podiplomskem izobraževanju na Mednarodni podiplomski šoli Jožefa Stefana.

Doc. dr. Anton Kokalj je vrhunski mednarodno vpet raziskovalec, ki z izvirnimi in odmevnimi prispevki prispeva k napredku znanosti na področju teoretičnih raziskav fizikalno-kemijskih procesov na površinah tehnološko pomembnih kovinskih materialov. Z uporabo sodobnih načinov molekulskega modeliranja na podlagi teorije gostotnega funkcionala je raziskoval in pojasnil interakcije med organskimi inhibitorji korozije in površinami materialov. S sodelavci uspešno povezuje teoretične in eksperimentalne ugotovitve, s čimer prispeva k dolgoročnemu cilju racionalnega načrtovanja novih učinkovitih inhibitorjev korozije. Izpostaviti je treba njegov prispevek pri razvijanju programskih orodij za molekulsko modeliranje, ki so vsa odprtokodna in prosto dostopna.

Prof. dr. Egon Pelikan,  Zoisovo priznanje za znanstveno monografijo Tone Kralj in prostor meje: umetnost med katolicizmom, fašizmom in slovenskim iredentizmom

Prof. dr. Egon Pelikan raziskuje  v Znanstveno-raziskovalnem središču Koper. V znanstveni monografiji Tone Kralj in prostor meje: umetnost med katolicizmom, fašizmom in slovenskim iredentizmom opisuje zgodovinsko ozadje fenomena ideološke markacije prostora, ki v Evropi nima primerjave.

Tone Kralj je poslikal več kot 50 cerkva na Primorskem in v njih narisal »izgubljeno« etnično mejo v prostoru nacionalno-političnega spopada. Ustvarjalnost obravnavanega umetnika je v Pelikanovi monografiji vključena v zgodovinski kontekst, pri tem je raziskana vloga naročnikov oziroma pobudnikov, ki so usmerjali in dopuščali poslikave, za katere so značilni ideološke prvine, kot sta antifašizem in iredentizem, ter slovenski nacionalni motivi, ki jih je slikar vnašal v biblijske naracije cerkvenih poslikav. V monografiji je tako pojasnil Kraljevo umetnost kot svetovno izjemen, a hkrati paradigmatičen primer obmejne prostorske govorice, ki v svoj antifašizem spaja katolicizem in nacionalno idejo.

Prof. dr. Ines Mandić-Mulec, Zoisovo priznanje za pomembne znanstvenoraziskovalne dosežke na področju mikrobiologije

Prof. dr. Ines Mandić-Mulec je predstojnica Katedre za mikrobiologijo na Oddelku za živilstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Njeno znanstveno delo je usmerjeno v raziskave socialne mikrobiologije in mikrobne ekologije talnih in vodnih ekosistemov. Je svetovno priznana strokovnjakinja na področju proučevanja komunikacij, biofilmov in drugih oblik socialnosti bakterije Bacillus subtilis, ki je pomemben industrijski mikroorganizem in tudi koristna rastlinam. Odkrila je fenomen sorodstvenega prepoznavanja bacilov ter molekularno opredelila ta mehanizem in raznolikost njihovih komunikacijskih sistemov. Prav tako je tudi ključno prispevala k razvoju mikrobiologije talnih in vodnih ekosistemov v Sloveniji. Raziskovala je, kako različni dejavniki okolja (npr. hranila, onesnaževala) vplivajo na filogenetsko sestavo in funkcijo mikrobnih združb v povezavi s kroženjem hranil. V Sloveniji je prva povezala vpliv osuševanja tal z mikrobno aktivnostjo in s tem povezanim sproščanjem toplogrednih plinov.

Prof. dr. Gregor Mali,  Zoisovo priznanje za pomembne znanstvene dosežke na področju jedrske magnetne resonance materialov

Dr. Gregor Mali je višji znanstveni sodelavec na Kemijskem inštitutu v Ljubljani in izredni profesor za področje fizike na Univerzi v Novi Gorici. Ukvarja se z razvojem in uporabo metod jedrske magnetne resonance za študij materialov za shranjevanje energije ter ločevanje in shranjevanje plinov. V slovenski prostor je prvi vpeljal visoko ločljivo jedrsko magnetno resonanco v trdnem, ki omogoča vpogled v zgradbo materialov in procese v njih na atomski ravni. Vpeljevati je začel tudi računske metode, s katerimi je mogoče napovedati parametre, merljive z magnetno resonanco. Računske metode skupaj z magnetno resonanco povezuje v tako imenovano NMR-kristalografijo, to je nov celostni način določanja zgradbe materialov. Še posebej odmevno je njegovo delo na področju analize heterogenih in neurejenih poroznih sistemov, ki je pritegnilo zanimanje za sodelovanje številnih uglednih raziskovalnih skupin iz tujine, na primer skupine iz Leuvna v Belgiji, Versaillesa v Franciji in Cambridgea v Veliki Britaniji.

 

Puhovo priznanje za pomembne dosežke na področju medicinske opreme

izr. prof. dr. Roman Trobec, dr. Viktor Avbelj, dr. Matjaž Depolli, dr. Aleksandra Rashkovska Koceva, Tomaž Krištofelc, tehnik, Klemen Bregar, univ. dipl. inž., dr. Gregor Kosec, izr. prof., dr. Uroš Stanič, dr. Ivan Tomašič, Boštjan Barbiš, univ. dipl. inž., in Marino Marinko Samardžija, dipl. inž.

Raziskovalno-razvojno skupino za pomemben dosežek na področju mobilnega zdravja sestavljajo strokovnjaki iz Instituta ”Jožef Stefan” ter podjetij SAVING in L-TEK.

Skupina je izdelala miniaturno napravo za beleženje elektrokardiograma SAVVY EKG, ki omogoča nemoteče večdnevno beleženje srčnega utripa med vsakodnevnimi dejavnostmi ter tako odkrivanje in raziskave motenj srčnega ritma skozi dolgotrajna obdobja, kar do zdaj ni bilo mogoče. Inovativen merilnik EKG so v obliki medicinsko preverjenega izdelka ponudili na svetovnem trgu. Preprosto in varno rokovanje ter dostopna cena omogočata tudi osebno uporabo na domu, kar je novost v svetovnem merilu.  V celoti je dosežek izjemen primer uspešne verige znanja, ki se je uresničila v proizvodnji in dokazala, da področje biomedicine ponuja veliko možnosti za izvedbo naprednih medicinskih naprav in storitev.

Puhovo priznanje za adaptivni sistem za upravljanje kakovosti puhal in zagotavljanje sledljivosti proizvodnje

  1. Pavle Boškoski, dr.Bojan Musizza, dr.Andrej Debenjak,Damjan Demšar, JernejTomažin, Janez Urh, Miha Kržišnik in Marjan Kavčič

Nagrajeni raziskovalno-razvojni dosežek je ustvarila skupina raziskovalcev in inženirjev iz Instituta ”Jožef Stefan” ter podjetja Domel iz Železnikov.

Skupina je razvila prilagodljiv sistem celovitega upravljanja kakovosti puhal ob sočasnem zagotavljanju sledljivosti proizvodnje. Ta zahteven sistem je nastal z učinkovito integracijo temeljnih znanj s področij vodenja sistemov, industrijske diagnostike in digitalne obdelave signalov ter inženirskih znanj merilne tehnike, močnostne elektronike in procesne informatike. Poleg raziskovalnega je delo obsegalo tudi razvoj in izvedbo strojne, merilne in programske opreme diagnostičnega sistema ter postavitev komunikacijsko-informacijskega podpornega sistema. Gradniki novega sistema za upravljanje kakovosti temeljijo na najsodobnejših metodah za obdelavo signalov, ki omogočajo zelo natančno karakterizacijo kakovosti puhal. Razvita rešitev je doprinesla k višji kakovosti proizvodov in zagotovila popolno sledljivost izdelkov. Omogočila je izjemno prilagodljivost proizvodnega procesa širokega spektra puhal, s čimer je nagrajeni sistem pomemben korak v smeri razvoja Domelove pametne tovarne prihodnosti po smernicah industrije 4.0.

Puhovo priznanje za razvoj križno lepljene rebraste lesene plošče

  1. Bruno Dujič

Dr. Bruno Dujič je zaposlen v razvojnem centru Intech-les, hkrati pa vodi svetovalno in projektivno podjetje CBD d.o.o. Za dosežke na področju razvoja lesenih konstrukcij je že dobil domača in tuja priznanja. Križno lepljen les zaradi svojih lastnosti postaja eden najpogosteje uporabljenih materialov za izdelavo elementov za gradnjo tudi večnadstropnih lesenih stavb, ki poleg bivalnih meril izpolnjujejo tudi zahtevna merila za doseganje potresne in požarne varnosti. Dr. Dujič je razvil križno lepljeno rebrasto ploščo, pri kateri je poraba lesa občutno manjša kot pri navadni plošči, ohranijo oziroma izboljšajo pa se mehanske lastnosti. To je dokazal s poskusi, inovacijo pa zaščitil z evropskim patentom, podeljenim konec leta 2016. Razvil je tudi inovativen postopek izdelave, pri katerem avtomatska proizvodna linija omogoča izdelavo tako rebrastih kot navadnih plošč. Cenovna konkurenčnost novega proizvoda in zmogljivost linije pomenita veliko priložnost za prodor slovenske lesne industrije na mednarodne trge, večja uporaba lepljenega lesa pa bo pripomogla tudi k izpolnjevanju evropskih direktiv za porabo lesa v gradbeništvu.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *