Prva mednarodna nagrada za fuzijske raziskave prvič v Slovenijo
Skupina za raziskave fuzijskih materialov z Instituta “Jožef Stefan” je na 33. Simpoziju o fuzijskih tehnologijah, ki je med 22. in 27. septembrom 2024 potekal v Dublinu na Irskem, prejela prvo nagrado za inovacije. Sploh prvič v zgodovini so nagrado prejeli slovenski raziskovalci, skupina Instituta “Jožef Stefan” pa je nagrado prejela za razvoj materialov za toplotno najbolj obremenjeni del bodočih fuzijskih reaktorjev, diverter.
Skupina za raziskave fuzijskih materialov z Odseka za nanostrukturne materiale Instituta “Jožef Stefan” pod vodstvom dr. Petre Jenuš Belec je nagrado SOFT za inovacije v vrednosti 50.000 eurov prejela za razvoj kompozita volframa, ojačanega z divolframovim karbidom, ki je idealen za uporabo v diverterju reaktorja DEMO.
Volfram je trenutno izbran kot strukturni material za diverter, toplotno najbolj obremenjeni del, ki bo uporabljen v prihodnji evropski demonstracijski fuzijski elektrarni (DEMO). Kljub številnim prednostim ima volfram tudi nekaj slabosti: kot sta recimo rekristalizacija in rast zrn pri visokih temperaturah. Da bi odpravili te težave, so raziskovalci na Institutu »Jožef Stefan« razvili kompozitni material volframa z divolframovim karbidom. Karbidna zrna so razporejena po mejah med volframskimi zrni in s tem preprečujejo le-tem (pretirano) rast med izpostavljenostjo visokim temperaturam. Kompozit ima tudi mehanske lastnosti, ki so v skladu s tehničnimi zahtevami za materiale za DEMO. Nagrajeni material je sad desetletnih raziskav skupine za fuzijske materiale Odseka za nanostrukturne materiale Instituta “Jožef Stefan”, kompoziti pa izkazujejo dobro odpornost na toplotne šoke, kar je prav tako izjemno pomembna lastnost materialov za diverter.
Dr. Petra Jenuš Belec, Institut »Jožef Stefan«: “Ta nagrada pomeni ogromno priznanje za našo raziskovalno skupino in tudi za Slovensko fuzijsko asociacijo. Na področju, kjer vlada velika konkurenca, je bil naš material prepoznan kot izjemno obetaven z velikim inovacijskim potencialom. Z osvojitvijo te nagrade smo se uspeli postaviti na mednarodni fuzijski zemljevid.”
Doc. dr. Boštjan Končar, Institut »Jožef Stefan« in vodja Slovenske fuzijske asociacije: »Prva nagrada SOFT za inovacije je največje mednarodno priznanje raziskovalcem na področju fuzijskih tehnologij. V Slovenski fuzijski asociaciji smo na nagrado izjemno ponosni, saj slovenske dosežke postavlja ob bok najboljšim v svetu. Material, ki ga je razvila skupina za fuzijske materiale Instituta »Jožef Stefan«, izkazuje velik inovacijski potencial in obeta preboj na področju razvoja diverterja.«
Nagrade financira program EU za raziskave in usposabljanje Euratom in se podeljujejo za prelomne projekte, ki pospešujejo raziskave fuzije in spodbujajo sodelovanje med raziskovalci in industrijo.
Foto: IJS