Slovenija kmalu z novo zakonodajo s področja konoplje
Slovenija je minuli petek na Bledu že drugo leto zapored uspešno gostila mednarodno strokovno konferenco s področja industrije konoplje – International Cannabis Business Conference (ICBC). Dogodek, ki je bil osredotočen na razvoj znanosti in tehnologije v tem hitro rastočem sektorju,
Dr. Metka Paragi, državna sekretarka za javno zdravstvo in javno zdravje v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije, je v uvodu napovedala, da bo tudi v Sloveniji do konca leta 2024 pripravljena nova zakonodaja, ki bo uredila področji gojenja in predelave konoplje za medicinske namene ter gojenja in posedovanja za osebno rabo. »Z vso odgovornostjo izpolnjujemo obljubo in pripravljamo sodobno evropsko zakonodajo, ki bo našim državljanom omogočila dostop do varnih in strokovno podprtih konopljinih izdelkov za zdravje in dobro počutje,« Poudarila je, da je vlada je že ustanovila strokovno skupino, sestavljeno iz strokovnjakov s področij medicine, farmacije, biotehnologije in prava, in z njihovo pomočjo pripravila izhodišča za novo, sodobnejšo zakonodajo na tem področju. »Trenutna slovenska zakonodaja namreč omogoča uporabo izdelkov iz konoplje v medicinske namene, vendar pa nikoli ni resnično zaživela.
Ima pa Slovenija kljub svoji morebitni manjši vlogi v pridelavi konoplje, edinstveno priložnost, da postane vodilna inovatorka na tem področju. »Ne smemo podcenjevati, kako dragocena niša je lahko ta dejavnost za Slovenijo,« je dejal Alex Rogers, generalni direktor in izvršni producent International Cannabis Business Conference.
Konferenčni del je obsegal več kot dvajset različnih domačih in tujih predavateljev ter deset okroglih miz. Med predavatelji velja omeniti Jindřicha Vobořila, strateškega svetovalca v kabinetu predsednika vlade Republike Češke, ki je poudaril, da bo tudi Češka kmalu predstavila nov zakon o konoplji za osebno rabo. Peter Homberg, partner v nemški odvetniški pisarni Dentons, pa je izpostavil, da se v Nemčiji trenutno s konopljo na recept zdravi že več kot 100.000 ljudi, zaradi česar je Nemčija postala največji trg za medicinsko konopljo v Evropi.
Svoja stališča so predstavili tudi številni znanstveniki, raziskovalci in zdravniki, kot so prof. dr. David Neubauer, dr. Borut Štrukelj, prof. dr. Tamara Lah Turnšek in prof. dr. Andreja Čerenak. Vsi so se strinjali, da sta za izkoriščanje polnega potenciala te vsestranske rastline ključna izobraževanje in destigmatizacija. Konoplja ima namreč poleg medicine velik potencial tudi naštevilnih drugih področjih, kot so gradbeništvo, tekstil, plastika in druge trajnostne rešitve.
Več na: internationalcbc.com
Foto: wikipedia