Pages Menu
Categories Menu

Posted on 14.03.18 in Inštituti

Akademiki in dijaki skupaj o slovenskem jeziku

Akademiki in dijaki skupaj o slovenskem jeziku

Na letošnji Evropski dan znanosti za mlade, 15. marec 2018, bosta Slovenska znanstvena fundacija in Slovenska akademija znanosti in umetnosti že drugič organizirali letno srečanje članic in članov Akademije z dijaki slovenskih gimnazij.

Letošnja tema srečanja bo slovenski jezik v gibanju. Z izbiro te teme bodo člani Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter predstavniki Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU mladim približali nekatere značilnosti slovenskega jezika – tako izvor in prvotni pomen besed (prof. dr. Marko Snoj), zgodovino slovenskega jezika (izr. prof. dr. Kozma Ahačič), njegovo imenitnost (prof. dr. Marko Jesenšek) ter pestrost narečij in narečnih skupin (izr. prof. dr. Jožica Škofic) kakor tudi slovarski portal Fran (dr. Domen Krvina in Duša Race).

 Pobuda za letno srečanje članstva Slovenske akademije znanosti in umetnosti z mladimi se je rodila poleti 2016, prvič pa je bila realizirana 16. marca 2017, na Evropski dan znanosti za mlade, in sicer o Krasu in trajnostnem razvoju. Zaradi uspešne izvedbe, ki je bila med dijaki in njihovimi profesorji dobro sprejeta, je predsedstvo Akademije že na svoji 12. seji dne 18. aprila 2017 podprlo nadaljevanje skupnega projekta s Slovensko znanstveno fundacijo. Podprlo je tudi zamisel, da vsako letno srečanje vsebinsko oblikuje drug razred Akademije. Vsebino za prvo letno srečanje so določili člani IV. razreda za naravoslovne vede, za drugo v letošnjem letu pa člani II. razreda za filološke in literarne vede.

V strokovni koordinaciji prof. dr. Marka Snoja, primerjalnega jezikoslovca, etimologa in slovaropisca na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, sicer izrednega člana Slovenske akademije znanosti in umetnosti, je bil oblikovan zanimiv in vsebinsko posrečen ter premišljen nabor tem, ki naj bi pritegnile mlade in jih morda navdušile za poglobljeno ukvarjanje s slovenskim jezikom. Z jezikom, ki povezuje Slovenke in Slovence v narod, povezuje pestrost štirih različnih geografskih delov, in to na edinstvenem stičišču slovanskih, romanskih ter germanskih jezikov in v stiku z ugrofinsko madžarščino.

Z letnimi srečanji želi Slovenska akademija znanosti in umetnosti postati prepoznavnejša v slovenski družbi, še zlasti med mladimi šolajočimi se ljudmi. Akademija bi rada mlade seznanila z najpomembnejšimi slovenskimi znanstvenicami in znanstveniki, pa tudi umetniki, da z njimi vzpostavijo dialog o temah, ki so bistvenega pomena za slovensko sedanjost in prihodnost. Odnos in raba slovenskega jezika, ki ni nekaj negibnega, ampak se spreminja, je tema, ki jo kot bogato popotnico bodočim slovenskim razumnikom želijo dati vrhunski slovenski znanstveniki.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *