Pages Menu
Categories Menu

Posted on 18.09.17 in Inštituti

Dvajset let slovensko-škotskega sodelovanja na področju popularizacije znanosti

Dvajset let slovensko-škotskega sodelovanja na področju popularizacije znanosti

Med 7. in 13. septembrom 2017 je potekal na Orkneyskih otokih 27. mednarodni orkneyjski festival znanosti. Med izvajalci festivalskih dogodkov je bilo tudi pet Slovencev (Edvard Kobal, Peter Raspor, Marko Frelih, Andrej Detela, Matjaž Vidmar), ki so pripravili skupaj 10 predstavitev. S temi predstavitvami so skupaj s škotskimi gostitelji proslavili prvih dvajset let sodelovanja na področju popularizacije znanosti, ki ga je že v prvih letih svojega poslanstva zastavila Slovenska znanstvena fundacija.

Do prvih stikov med slovenskimi in škotskimi popularizatorji znanosti je prišlo pomladi 1993 na mednarodnem festivalu znanosti v Edinburgu. Dr. Edvard Kobal, tedaj svetovalec ministra za znanost, se je dogovoril za tehnično pomoč Sloveniji pri vzpostavitvi letnega slovenskega festivala znanosti in sicer z g. Howie Firthom, direktorjem Orkney Science Festivala in pred tem prvim direktorjem omenjenega festivala v Edinburghu.

Po ustanovitvi Slovenske znanstvene fundacije (SZF) spomladi 1994 so stekle intenzivne priprave za izvedbo prvega slovenskega festivala znanosti. Festival je bil realiziran v začetku novembra istega leta. Na osnovi prve uspešne izvedbe se je SZF odločil za letni slovenski festival znanosti. Leta 1997 je festival pridobil status festivala z mednarodno udeležbo. Prve tuje popularizatorje znanosti je omogočil prav Orkney Science Festival. Še pred tem (istega leta) pa sta dr. Edvard Kobal in dr. Marko Frelih nastopila na škotskem festivalu na Orkneyskih otokih. Že na začetku se je vzpostavil vzajemni odnos, postal tradicionalen in v letu 2017 sta oba organizatorja festivala znanosti sklenila proslaviti prvih 20 let sodelovanja.

Dr. Marko Frelih, arheolog in kustos Slovenskega etnografskega muzeja, je pripravil zgodovinsko, etnografsko in kozmološko predstavitev zmajev; Andrej Detela, fizik in izumitelj z Instituta »Jožef Stefan« je predstavil Nikolo Tesla ter esenco energije; prof. dr. Peter Raspor, biotehnološki in živilski strokovnjak, je predstavil pomen kvasovk pri vinih ter še posebej nekatera odlična vina s Primorske; dr. Edvard Kobal, direktor SZF, je ob 125. obletnici rojstva Hermana Potočnika Noordunga pripravil predstavitev o tem vizionarju kot očetu vesoljske arhitekture; sodeloval pa je tudi pri proslavitvi 145. obletnice rojstva Fanny Susan Coperland, prve lektorice angleščine na ljubljanski univerzi ter promotorice alpinizma in naravnih zaščitnih con v gorskem svetu. Pri omenjeni proslavitvi je sodeloval tudi Matjaž Vidmar, doktorski študent astronomije na edinburški univerzi ter sodelavec Kraljevega astronomskega observatorija. Skupaj s pisateljico znanstvene fantastike, Pippo Goldscmidt, pa sta pripravila zanimiv izbor zgodb o odprtem vesolju med fikcijo in resničnostjo.

Na Slovenskem bo potekala proslavitev prvih 20 let slovensko-škotskega sodelovanja na področju popularizacije znanosti med 25. in 27. septembrom 2017 na 23. slovenskem festivalu znanosti z mednarodno udeležbo v Ljubljani. V programu bosta sodelovala Howie Firth, dr.h.c., in prof. dr. Tom Stevenson, s temama o povezanosti Škotov z znanostjo in tehnologijo.

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *