Pages Menu
Categories Menu

Posted on 13.06.23 in Inštituti

ERC raziskovalni projekt dr. Saši Čaval na Znanstvenoraziskovalnem centru SAZU

ERC raziskovalni projekt dr. Saši Čaval na Znanstvenoraziskovalnem centru SAZU

Med izbranimi projekti  Evropskega raziskovalnega sveta (ERC) za projekte za utrditev samostojne raziskovalne poti (ERC Consolidator Grant 2022), je med 2222 prijavami z vsega sveta in vseh znanstvenih področij so po zahtevnem ocenjevalnem postopku izbrali za financiranje 321 projektov. Nekaj so jih uvrstili še na čakalni seznam v primeru, da bi finančna sredstva zadoščala za večje število odlično ocenjenih projektov. Med njimi je bil izbran tudi projekt dr. Saše Čaval  za  skoraj 2,8 milijonov evrov vreden petletni ERC projekt STONE.  Vodila ga bo na Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) kot gostiteljski ustanovi. 

Dr. Saša Čaval je projekt STONE – »Unde venis? Unraveling the enigma of stećci tombstones« prijavila na ERC panel za študije človeške preteklosti. To je prvi ERC raziskovalni projekt za utrjevanje samostojne raziskovalne poti s tega področja v Sloveniji in prvi za ZRC SAZU kot gostitelje, s čimer se širi krog slovenskih raziskovalnih ustanov, ki gostijo ERC projekte.  Dr. Saša Čaval se bo vrnila iz tujine in s tem projektom svojo raziskovalno pot nadaljevala v Sloveniji.

Slovenija tako nadaljuje z rednim pridobivanjem projektov na razpisih ERC v Obzorju Evropa. Raziskovalni projekti ERC so izrednega pomena ne le za dobitnike in dobitnice, ki jim omogočajo kreativno znanstveno svobodo in večletno finančno neodvisnost pri izvajanju svojih raziskav, ampak pomembno vplivajo tudi na krepitev širše raziskovalne skupnosti. Sodelovanje mlajših na tovrstnih ambicioznih mednarodnih projektih prispeva k razvijanju prihodnje generacije vrhunskih raziskovalcev in raziskovalk v Sloveniji.

STONE je multidisciplinaren raziskovalni projekt, z arheologijo kot osnovno disciplino. Jedro raziskovanja so srednjeveški nagrobniki, stečki, ki so še vedno raztreseni po pokrajinah Zahodnega Balkana, najpogosteje jih najdemo predvsem v  Bosni in Hercegovini. Ena ključnih novosti načrtovanih raziskav je holističen pristop k elementom fenomena stečkov. Torej, s stečki v središču raziskovanja, bo projekt odgovoril na ključna vprašanja v zvezi z naselbinami in  bivalnim prostorom, ponovno uporabo prazgodovinskih prostorov za pokopavanje in prežitjem specifičnega tipa starodavne ekonomije – transhumance, umetniško obrt s kulturnimi in estetskimi oblikami  ter družbenimi spomini in identitetami, vgrajenimi v te nagrobnike. Projekt se tako ne bo osredotočil le na svet mrtvih, ampak bo posredno preučeval svet živih. Poleg tega bo STONE predstavil fenomen stečkov in dediščino srednjeveškega Balkana Evropi in svetu.

Foto: gov.si

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *