Pages Menu
Categories Menu

Posted on 3.07.15 in Univerze

IZJAVA RKRS: Ogrožena sta kakovost in ugled slovenskih univerz v mednarodnem prostoru

IZJAVA RKRS: Ogrožena sta kakovost in ugled slovenskih univerz v mednarodnem prostoru

Javni poziv Rektorske konference Republike Slovenije Vladi RS za internacionalizacijo izobraževanja

Člani Rektorske konference Republike Slovenije ugotavljamo, da je nesprejemljivo, da Slovenija večino družbenega proizvoda izvozi na globalne trge, ob tem pa je naš visokošolski sistem še vedno usmerjen pretežno v domači prostor. To pomeni:

  • da na slovenskih univerzah deluje manj kot deset odstotkov tujih učiteljev, če upoštevamo tudi kratkotrajna sodelovanja, medtem ko na uglednih tujih univerzah deluje več kot polovica profesorjev iz tujine;
  • da je na slovenskih univerzah vpisanih in na krajših izmenjavah skupaj manj kot deset odstotkov tujih študentov, medtem ko jih je na uglednih tujih univerzah več kot četrtina;
  • da tuje univerze ponujajo vrsto programov za tuje študente v njim tujih jezikih, medtem ko jih naše ponujajo komaj za vzorec;
  • da tudi zato in zaradi finančnih ugodnosti, ki jih nudijo tuje države in univerze, na študij v tujino odhaja vse več najsposobnejših mladih, medtem ko Slovenija za privabljanje tujih študentov in znanstvenikov ne namenja nobenih sredstev.

Zaradi zgoraj napisanih dejstev sta ogrožena kakovost in ugled slovenskih univerz v mednarodnem prostoru, ki tako ne bodo mogle slediti niti potrebam domačega izvozno naravnanega gospodarstva.

Člani Rektorske konference Republike Slovenije javno pozivamo Vlado Republike Slovenije, da v čim krajšem času pripravi strategijo internacionalizacije visokošolskega izobraževanja. Podlaga tej strategiji mora biti miselni preobrat, po katerem se na visokošolsko izobraževanje ne gleda zgolj kot na podporno dejavnost, ki služi zadovoljevanju potreb domačega prebivalstva in predstavlja nujen strošek, ki ga je treba čim bolj omejiti z ukrepi, kot so zniževanje plač, zmanjševanje števila zaposlenih in zniževanje standardov kakovosti.

Na visokošolsko izobraževanje moramo gledati kot na priložnost, kjer vlaganje sorazmerno majhnega deleža dodatnih javnih sredstev lahko vodi k razvoju Slovenije kot pomembne izobraževalne destinacije, kjer bodo univerze zaposlovale dodatne vrhunske kadre in ponujale visoko kakovostne izobraževalne programe v tujih jezikih za tuje študente. Ti bodo študij plačali. To že počne večina najboljših tujih univerz, med njimi vse več univerz iz vzhodnoevropskih držav.

Le s tako strategijo lahko Slovenija zadrži svoje vrhunske kadre pred begom v tujino, pridobiva nove iz tujine in sledi zahtevam po dvigu kakovosti izobraževanja. Le tako bodo lahko slovenske univerze zadovoljevale potrebe domačega prebivalstva in globalno usmerjenega gospodarstva. Pri tem pa ni nobene potrebe, da bi uvajali plačljiv študij za domače študente.

Foto: Željko Stevanić

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *