Pages Menu
Categories Menu

Posted on 27.05.15 in Podjetništvo, Univerze, Video

Karierni centri Univerze v Ljubljani – vez med študenti in delodajalci

Karierni centri Univerze v Ljubljani – vez med študenti in delodajalci

Ker postajajo razmere na trgu dela vedno bolj zapletene in nepredvidljive, predvsem za mlade in tiste s končano izobrazbo, tudi Univerza v Ljubljani (UL) išče načine in možnosti, kako bi mlade že v času študija seznanjala z razmerami, jim ponudila določena znanja, veščine, priložnosti, ki so koristne in potrebne, ko mlad človek išče zaposlitev. Karierni centri UL, ki delujejo že štiri leta, razvijajo, izvajajo in organizirajo različne dejavnosti za študente, bodoče diplomante. Informirajo jih o študijskih programih in zaposlitvenih možnostih, izvajajo individualno in skupinsko karierno svetovanje o izbiri študija, prehodu v zaposlitev, nudijo dodatno izobraževanje za pridobivanje različnih kompetenc, informirajo o štipendijah, o prostih delovnih mestih, predstavljajo zaposlitvene možnosti ter kvalitetne in resne delodajalce. Pripravljajo pa tudi obiske v različna delovna okolja. Ena od zelo učinkovitih in uspešnih oblik dejavnosti Kariernega centra so tako imenovani hitri zmenki (“speed dating”) z delodajalci. Gre za novo, inovativno obliko povezovanja študentov, diplomantov, iskalcev prve zaposlitve in potencialnih delodajalcev. Do zdaj se je oblika izkazala za zelo učinkovito in zanimivo za vse udeležence. To in druge oblike svetovanja, ki jih izvajajo Karierni centri UL so pojasnjevale Maja Dizdarević, koordinatorka Kariernih centrov ter svetovalki Ivanka Stritar in dr. Sabina Žnidaršič Žagar.
Eden zadnjih odmevnih dogodkov, ki so jih pripravili, je potekal kot festival Univerza gre na trg, kjer so se srečali študenti, diplomanti in potencialni delodajalci. Dogodek je delno financirala Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Potekal je v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007 – 2013, razvojne prioritete 3. “razvoj človeških virov in vseživljenskega učenja”, prednostne usmeritve “3.3 Kakovost, konkurenčnost in odzivnost visokega šolstva”.

Univerza v Ljubljani (UL) je v okviru projekta Karierni center pripravila stičišče perspektivnih kadrov in dobrih delodajalcev. Dogodek je potekal kot festival Univerza gre na trg, obiskali pa so ga številni študenti in predstavniki delodajalcev, ki so v obliki hitrih zmenkov vadili zaposlitvene razgovore, ustvarjali nove mreže in poznanstva ter se pogovarjali o idejah in možnostih potencialnega sodelovanja. Namesto klasičnega uradniškega ambienta so hitri zmenki potekali kar na mestnih avtobusih parkiranih pred Univerzo na Kongresnem trgu v Ljubljani. Predstavitev zaposlitvenega razgovora z delodajalci sta za začetek festivala Univerza gre na trg izvedla kar rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivan Svetlik in župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković. Njun potencialni sogovornik na hitrem zmenku je bil podjetnik Tine Slabe.

Po opravljenem hitrem zaposlitvenem razgovoru, so župan Jankovič, rektor prof. dr. Svetlik in podjetnik Slabe zbranim udeležencem sporočili svojo oceno hitrega zmenka. “Moj moto je uspeh. Uspeh in užitek na delovnem mestu. Če dosežeš, da delaš tisto, kar te polni, potem je zadovoljstvo popolno. To mene drži že 38 let in tudi vam želim, da to dosežete. Povedal sem tudi, katerih dveh vprašanj ne smete nikoli postaviti, ko pridete k meni na zaposlitveni  razgovor,” je bil v oceni kategoričen župan Zoran Janković.

Rektor UL prof. dr. Ivan Svetlik je na osnovi lastnih izkušenj dal nekaj koristnih napotkov študentom. “V času mojega delovanja na fakulteti sem študente učil, kako izvesti zaposlitveni razgovor in kako se pripraviti nanj. Zdaj, ko sem se tudi sam preizkusil v vlogi iskalca zaposlitve, ugotavljam, da vendarle ni tako preprosto. Vsem študentom zato polagam na srce, naj se aktivno udeležujejo dogodkov, kot je Elevator Pitch, si tako gradijo mrežo poznanstev, pridobivajo na samozavesti in posledično zgradijo trdno izhodišče za prihodnje, uspešne zaposlitvene razgovore. Dogodek je namenjen spoznavanju z delodajalci, ki lahko z dobrim prvim vtisom odpre vrata na želeno delovno mesto.”

Z županom in rektorjem je vodil predstavitev zaposlitvenega razgovora podjetnik Tine Slabe, ki ga je ocenil: “Vidi se, da sta stara mačka, samozavestna, veliko bolj kot večina študentov, kar je zelo pozitivno. Imata jasne cilje v življenju, kar se tudi odraža v njunih položajih.” Kljub dobri predstavitvi, ki ga je prepričala, pa sta si rektor in župan vendarle zaslužila tudi manjšo kritiko z njegove strain. Slabe je namreč izpostavil, da mu nista izročila svojih kontaktov oziroma vizitk, in zato z njima ne more navezati stika za nadaljnje pogovore.

Podjetnik Tine Slabe iz podjetja D.I.F.F, je v okviru prireditve imel še kar nekaj hitrih zmenkov, zaposlitvenih razgovorov s študenti. Študente je ocenil kot zelo delavne, prizadevne, z dobrim osnovnim znanjem a premalo samoiniciativne in kljub vsemu s premajhnimi praktičnimi znanji. Sam bi si želel bolj dinamične, kreativne ljudi, z željo po spoznavanju vedno novega, kar seveda zahteva delo v njegovem podjetju. Sicer pa se mu zdi Elevator Pitch Festival imenitna prireditev, ki nudi obilico izkušenj študentom.

Eva Dajčman, ki ima že magisterij iz komunikologije, zdaj študira še pravo. Meni, da ji bo dodaten študij koristil, ker bo lahko dobila lažje tisto zaposlitev, ki jo res zanima. S hitrimi zaposlitvenimi razgovori pa je izjemno zadovoljna: “Dogodek, kot je današnji, je super priložnost, da sem se preizkusila v zaposlitvenem razgovoru in dobila priložnost, da se podjetjem predstavim tudi na drugačen način, kot se sicer prek klasičnega CV-ja ali motivacijskega pisma. Podjetja, s katerimi sem imela danes zmenek, teh je bilo kar pet, so name naredila dober vtis. Še posebno cenim to, da sem takoj dobila povratno informacijo o tem, kako sem se izkazala, z nekaterimi smo si pa tudi izmenjali informacije o možnostih sodelovanja v prihodnje.”

Katarina Kocbek, svetovalka MEKS (Mladi eksperti kadrovske stroke) je študentom, ki so čakali na zaposlitveni razgovor, pomagala in svetovala pri pripravi CV-ja. Pogosta vprašanja, ki se pri pisanju pojavljajo, najpogosteje zadevajo dileme ali navesti hobije, priložiti fotografijo, kako obsežno predstaviti izkušnje, kompetence, oceniti znanje tujih jezikov in podobno. Natančne odgovore so dobili pri svetovalki, Kocbekova pa ocenjuje, da so študenti o vsem že kar dobro poučeni in večjih zadreg ni bilo.

Video: Igor Domijan

Foto: UL

 

 

 

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *