Pages Menu
Categories Menu

Posted on 1.02.14 in Svet

Neverbalna komunikacija poveča otrokov besednjak

Neverbalna komunikacija poveča otrokov besednjak

Otroci z obsežnim besednjakom so bolj uspešni v šoli in kasneje na delovnem mestu. Za razvoj govora je odločilnega pomena, koliko starši govorijo s svojim otrokom, vendar je raziskava, ki jo je opravila Erica Cartmill z Univerze v Chicagu s sodelavci, pokazala, da ni pomembna zgolj količina, temveč tudi kvaliteta komunikacije med staršem in otrokom. Pomenljive geste in pogledi otroku omogočajo, da pojme bolje razume in si jih hitreje zapomni.

children_drawing

Foto: http://sabbah.biz/mt/archives/2007

V raziskavi, o kateri poroča Scientific American Mind (http://www.scientificamerican.com/magazine/mind/), je raziskovalka Erica Cartmill s sodelavci snemala družine v njihovem domačem okolju, ko so starši brali knjige in se igrali s svojimi 14 do 18 mesecev starimi otroki. Raziskovalci so posneli na stotine 40-sekundnih nemih videoposnetkov teh interakcij.

Druga skupina sodelavcev je vse te video posnetke gledala in skušala na osnovi neverbalnih signalov ugotoviti, o katerih pojmih so govorili starši na različnih točkah posnetkov. Raziskovalci so na osnovi točnost teh ugibanj ocenili, kako dobro so starši uporabili neverbalno komunikacijo, kot so geste, mimika in pomenljivi pogledi za razjasnitev pomena besede.

Na osnovi te študije, katere rezultati so podrobno opisani v članku, ki je objavljen v Proceedings of the National Academy of Sciences USA (http://www.pnas.org/content/early/2013/06/19/1309518110.abstract), Erica Cartmill s sodelavci ugotavlja, da kvaliteta neverbalne komunikacije med starši in otrokom napoveduje obseg in kvaliteto otrokovega besednjaka tri leta kasneje. Ob tem je raziskovalce presenetilo, da raziskava ni pokazala nobene razlike v kvaliteti neverbalne komunikacije staršev glede na njihov socialno-ekonomski status.

Mojca Vizjak Pavšič

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *