Pages Menu
Categories Menu

Posted on 5.10.22 in Inštituti

Poklon Hermanu Potočniku Noordungu

Poklon Hermanu Potočniku Noordungu

V Sloveniji letos že drugič slavimo dosežke strokovnjakov na področju vesoljske znanosti in tehnologije, ki so bistveno pripomogli k uspešnosti nadaljnjega odkrivanja, razumevanja ter prodiranja v vesolje. Uporaba teh dosežkov v obliki izdelkov in storitev v vsakdanjem življenju pa je bistveno izboljšala kakovost in varnost bivanja ter delovanja Zemljanov.

Generalna skupščina OZN je 6. decembra 1999 določila, da naj teden dni med 4. in 10. oktobrom poteka in se slavi kot Svetovni teden vesolja. Letošnjega smo v Sloveniji namenili poklonu vizionarju Hermanu Potočniku Noordungu (1892-1929) ob 130. obletnici njegovega rojstva.

Prvi vsakoletni Svetovni teden vesolja smo v Sloveniji izvedli lansko leto. Organizirala ga je Slovenska znanstvena fundacija (SZF), osrednja tema pa so bile ženske v vesoljski znanosti in tehnologiji. V ta namen je SZF povabil ženske delujoče na področju vesoljskih tematik tako v domovini, kakor po svetu. Povabil pa je tudi moške, od nekdanjega ameriškega astronavta s slovenskimi predniki do vrhunskih tehniških strokovnjakov – razvijalcev malih satelitov.

Med svetovnim tednom vesolja leta 2021 je SZF aktiviral tudi nagradni likovni natečaj za mlade učeče se ljudi na osnovnih in srednjih šolah s temo Potovanje in bivanje v vesolju. Natečaj je bil odprt do vključno 22. decembra 2021, to je od rojstnega dne Hermana Potočnika Noordunga. Odziv na razpisan natečaj je presegel vsa pričakovanja.

V letošnjem letu se je SZF odločil, da nadaljuje z organiziranjem vesoljskega tedna vesolja, za osrednjo temo pa je izbral poklon Hermanu Potočniku Noordungu (1892-1929) ob 130. obletnici njegovega rojstva. SZF je pripravil posebno gradivo o tem izjemnem slovensko – avstrijskem inženirju raketne tehnike, ki se je s svojim knjižnim delom, Problem vožnje po vesolju, uvrstil med pionirje klasične astronavtike v prvi polovici 20. stoletja. Pri tem se je še zlasti odlikoval v opredelitvi geostacionarne vesoljske postaje, ki je bila realizirana v okviru več vesoljskih agencij kot postaja Mir oziroma Mednarodna vesoljska postaja in to več desetletij po Potočnikovem tehnološkem predvidevanju.

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *