Pages Menu
Categories Menu

Posted on 11.02.14 in Znanstveni dosežki

Presenetljivo – razlike med spoloma v delovanju jeter

Presenetljivo – razlike med spoloma v delovanju jeter

Številne raziskave v zadnjih letih dokazujejo, da se moški in ženske ne razlikujemo le v obliki in delovanju spolnih organov, temveč so razlike mnogo večje in jih lahko najdemo skoraj v vseh tkivih in organih v naših telesih. Raziskovalci, ki se ukvarjamo s proučevanjem spolnih razlik vemo že dolgo, da so pomembne razlike med spoloma v delovanju imunskega sistema, v sestavi kože, v srčni-žilnem sistemu, v strukturi in delovanju možganov, velike razlike med moškimi in ženskami pa so tudi v delovanju jeter. Zakaj poudariti jetra? Zato, ker je ta organ zelo pomemben pri zaščiti našega organizma, pri odstranjevanju vsega, kar lahko v našem telesu deluje kot strup. Kot potencialen strup pa naš organizem prepoznava tudi vsa zdravila, ki jih jemljemo in jih iz organizma odstranjujejo prav naša jetra. Ker je v delovanju jeter zelo veliko razlik med moškimi in ženskami, je zato logična posledica, da lahko tudi zdravila pri moškem in ženskah delujejo različno. V preteklosti se je tem potencialnim razlikam posvečalo veliko premalo pozornosti. Velika večina kliničnih preizkušanj zdravil je bila narejena pri moških, predvsem iz dveh razlogov. Eden je ta, da zdravniki zaradi morebitnih negativnih vplivov na razvoj jajčec in kasneje zarodka niso hoteli zdravil preizkušati na ženskah v rodni dobi, drug razlog pa je ta, da je rezultate kliničnih preizkušanj zdravil lažje razumeti pri moških, pri katerih se količina spolnih hormonov, ki vplivajo na naša celotna telesa, ne spreminjajo ves čas, tako kot se to dogaja pri ženskah v času menstrualnega cikla.

Pred kratkim pa je bil na področju razlik med spoloma narejen revolucionarni preskok, saj je ameriška agencija za nadzor nad zdravili (FDA) prvič za neko zdravilo izdala navodila, da ga morajo ženske in moški jemati v različnih količinah. Gre za tablete za spanje, ki vsebujejo učinkovino Zolpidem. Raziskave so namreč pokazale, da imajo naslednje jutro po jemanju tablet, ki vsebujejo Zolpidem, ženske v krvi še enkrat višjo koncentracijo tega zdravila kot moški, ker ga ženka jetra veliko počasneje izločajo iz organizma.  To je seveda zelo pomembno z vidika varnosti zdravila, saj vemo, da je vsako zdravilo tudi malo strupeno za naša telesa, in če se neko zdravilo izloča iz telesa še enkrat počasneje, se dvakratno podaljša čas, v katerem zdravilo lahko škodljivo deluje na našo telo.

Ameriška agencija za zdravila sicer zaenkrat ni napovedala, da bo ponovno preverjala delovanje vseh zdravil pri moških in pri ženskah, saj bi bilo ob vseh zdravilih, ki so danes na trgu, to skoraj nemogoče narediti, čeprav se seveda postavlja vprašanje, koliko zdravil, ki jih danes vsakodnevno uporabljamo v velikih količinah, različno deluje pri moških in pri ženskah.  Pomembno pa je, da se teh velikih razlik zavedamo pri razvoju novih zdravil in na tem poročju se sedaj dogajajo velike spremembe. FDA tako že zahteva, da mora biti vsako novo zdravilo natančno preizkušeno pri obeh spolih, prav tako pa vedno več znanstvenih revij pri objavi rezultatov zahteva, da morajo biti raziskave narejene pri obeh spolih, ali pa mora biti vsaj naveden spol (ljudi ali laboratorijskih živali, pri katerih se je izvajala raziskava), saj se je v preteklosti pogosto dogajalo, da pri objavi raziskovalnih rezultatov raziskovalci niso navedli spola preiskovanih subjektov. Naloga raziskovalcev, ki proučujemo spolne razlike pa bo še nadaljnje proučevanje mehanizmov, ki privedejo do tega, da skorajda vsa tkiva in organi v naših telesih delujejo različno med moškimi in ženskami, zradi česar se tudi številne bolezni pojavljajo različno pogosto med spoloma.

prof.dr. Gregor Majdič

Foto: sxc

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *