Pages Menu
Categories Menu

Posted on 1.06.16 in Inštituti, Svet, Znanstveni dosežki

Prof. dr. Jean-Pierre Bourguignon, predsednik ERC – EUROPEAN RESEARCH COUNCIL,  na Kemijskem inštitutu v Ljubljani

Prof. dr. Jean-Pierre Bourguignon, predsednik ERC – EUROPEAN RESEARCH COUNCIL, na Kemijskem inštitutu v Ljubljani

Obisk predsednika ERC, Prof. dr. Jean-Pierre Bourguignon-a je del dogodkov, ki v tednu od 6. – 10. junija 2016 obeležujejo 70 let delovanja inštituta

ERC s sedežem v Brusju, ki jo vodi ugledni 70-letni francoski matematik, je najpomembnejša evropska institucija na področju financiranja bazičnih raziskav, ki razdeli cca 1,5 milijarde evrov za različne namene v okviru temeljnih raziskav. Od leta 2007, odkar ERC deluje, je bilo med več kot 50.000 prijavljenimi projekti za financiranje izbranih več kot 5.000 projektov.

Namen ERC-ja je povečati dinamični značaj, ustvarjalnost in odličnost evropskega raziskovanja. ERC je del prvega stebra – “Odlična znanost” – Obzorje 2020, programa EU za raziskave in inovacije.

To je prvi obisk tako visokega predstavnika ERC v Sloveniji, ki je relativno uspešna na področju dobljenega EU denarja iz sheme Obzorje 2020, in sicer za bolj aplikativno usmerjene raziskave, vendar precej manj uspešna na področju pridobivanja sredstev na področju temeljnih ali bazičnih raziskav.

Dr. Jean-Pierre Bourguignon je matematik, njegovo raziskovalno področje pa je diferencialna geometrija, matematična disciplina, ki uporablja tehnike diferencialnega računa, integralnega računa, linearne algebre in multilinearne algebre za študij problemov v geometriji.

Študiral je na na politehniški šoli (École Polytechnique) na priznani pariški univerzi Diderot, kjer je od leta 1986 do 2012 tudi poučeval. Med letoma 1990 in 1992 je bil predsednik francoskega matematičnega združenja  (Société Mathématique de France), od leta 1995 do 1998 pa predsednik evropskega matematičnega združenja  (European Mathematical Society). Od leta 1994 do 2013 je bil tudi predsednik francoskega Inštituta za napredne znanstvene študije (Institut des Hautes Études Scientifiques – IHÉS).

V času svoje kariere je prejel različne prestižne nagrade in postal član akademskih družb v različnih državah, ves čas pa je tudi raziskoval in objavljal članke v prestižnih publikacijah.

Obisk predsednika ERC na Kemijskem Inštitutu je organiziran skupaj s SGRZ,  Slovenskim gospodarskim in raziskovalnim združenjem (SBRA, Slovenian Business and Research Association), edinim tovrstnim nevladnim slovenskim združenjem, ki že 17 let zastopa in v Bruslju uveljavlja interese našega gospodarstva, raziskovalnega področja, lokalnih skupnosti in države. Pred kratkim je njegovo vodenje prevzel dr. Draško Veselinovič,  ki vidi poudarjeno delovanje združenja v izraziti pomoči vsem pri pridobivanju EU sredstev, urejanju problemov z različno evropsko regulativo ter organizaciji odmevnih dogodkov v Bruslju in tudi v pomoči pri organizaciji odmevnih dogodkov v Sloveniji.

Vsebinsko bo obisk posvečen predvsem  mladim raziskovalcem in  mlajšim znanstvenikom, pri katerih je od doktorata znanosti minilo do 12 let.

ERC je zavezan k podpori trenutnega in prihajajočega raziskovalnega talenta ter razvoju najbolj naprednih idej ob zagotavljanju raziskovalne svobode in varnosti za doseganje ambicij v znanosti in je ključni inštrument, ki lahko pomaga , da raziskovalec na kateremkoli področju raziskav doseže neodvisnost ter pri tem razvije svojo samostojno raziskovalno skupino ali program. Talentirani mladi raziskovalci morajo ostati v Evropi, pomembno pa je  tudi, da privabljajo nove obetavne in že uveljavljene raziskovalce od drugod. Namen obiska bo tako  namenjen predvsem  spodbujanju mladih raziskovalcev in znanstvenikov k še večji prijavi za pridobitev ERC začetnih štipendij (Starting Grants) in štipendij za raziskovalno dozorevanje (Consolidator Grants).

Kljub raznolikosti ERC štipendij,  se število držav EU z velikim številom štipendistov prepočasi povečuje.  Slovenski raziskovalci se redko prebijejo skozi prvo sito ocenjevalcev ERC predlogov,  pri neuspešnosti v ERC pa Slovenija ni osamljena. Veliko članic EU, predvsem novejše članice in kandidatke za EU, imajo podobno slab izkupiček. Obisk predsednika ERC, g. Bourguignogna bo tako tudi priložnost za razpravo o možnostih izboljšanja raziskovalnih pogojev za vrhunsko slovensko raziskovalno delo, o tem, kako razviti odlično raziskovalno infrastrukturo in kako izostanek v znanosti, ki ga imajo nekatere države EU, pa nadomestiti.

Zato bo že v ponedeljek, 6. junija dopoldan srečanje z mladimi slovenskimi znanstveniki, ki so bili uspešni pri pridobivanju ERC sredstev. Raziskovalca, dr. Jernej Ule in dr. Tomaž Prosen, bosta predsedniku ERC in avditoriju mladih raziskovalcev predstavila svojo izkušnjo ob pridobivanju ERC projektov.  Ob 13.00 se bo v veliki predavalnici  začela delavnica: »How to apply for ERC Starting Grant«, ki jo KI pripravlja skupaj z Univerzo v Ljubljani, vodili pa jo bodo konzultanti angleškega podjetja Bigger Splash. Delavnica bo namenjena mladim znanstvenikom in doktorandom, ki se pripravljajo na prijavo projekta v okviru ERC Starting Grants.

Kemijski inštitut, KI, sicer s 300 zaposlenimi in mnogimi zunanjimi partnerji predstavlja pravi raziskovalno-inovativni »ekosistem«, ki vključuje ambiciozno mrežo raziskovalcev in njihovih teamov, inštitutov, centrov in podjetij. Pomembno mesto v viziji razvoja inštituta ima 60 mladih raziskovalcev, ki ob mentorskem vodstvu mednarodno uveljavljenih raziskovalcev, na inštitutu ustvarjajo svojo znanstveno kariero. Prek sheme Marie Skłodowska-Curieso v minulih petih letih pridobili 430.000 €. Na uglednem tekmovanju iz sintezne biologije iGEM na MIT v Bostonu (Ma, ZDA) so mladi skupaj z mentorji KI v preteklih petih letih dosegli izjemne uspehe.

Foto: Vimeo

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *