Pages Menu
Categories Menu

Posted on 22.12.14 in Featured, Univerze, Video

prof. dr. Maja Makovec Brenčič, Univerza v Ljubljani: »Možgani ne bežijo, temveč krožijo«

prof. dr. Maja Makovec Brenčič, Univerza v Ljubljani: »Možgani ne bežijo, temveč krožijo«

Karierni center Univerze v Ljubljani (UL) deluje kot stičišče perspektivnih kadrov in dobrih delodajalcev. V vsesplošnem govoru o težki zaposljivosti diplomantov in slabem povpraševanju s strani gospodarstva pa tudi pripombah, da ne dobijo diplomantov z znanjem, kakršnega pričakujejo, želijo z aktivnostmi Kariernih centrov soočati tako študente kot delodajalce. Da pa bi si študenti v času študija nabrali tudi mednarodne izkušnje, pripravljajo vrsto dejavnosti in mednarodnih povezav. Gre za obsežen projekt UL glede boljšega kariernega svetovanja in boljše zaposljivosti in zaposlenosti in hkrati za uresničevanje strategije Evrope 2020.
Med vrstami dejavnosti, ki so jih v minulih mesecih že izvajali, je bilo denimo srečanje na temo “Povežimo se za prihodnost – študentje, profesorji, delodajalci”, kjer so se srečali vsi omenjeni deležniki. Govorili so o nujnosti tesnejšega povezovanja gospodarstva in univerze, o študijskih programih, ki bi zadovoljili potrebe tudi delodajalcev, o spodbujanju pravih kompetenc za diplomante in ustvarjanju študijskih programov za vseživljensko izobraževanje.
Mnoge aktivnosti in oblike sodelovanja Univerze v Ljubljani s podjetji in institucijami v slovenskem prostoru in širše so že vzpostavljene. Med te aktivnosti sodijo projekti, ki so del študijskih programov, diplomska, magistrska, doktorska dela in raziskovalne naloge. Z različnimi oblikami sodelovanja s podjetji in institucijami Univerza v Ljubljani pripomore ustvariti evropsko in širše zaposljivega diplomanta, ki ima kakovostna, aktualna znanja in je tudi zaradi praktičnih izkušenj in sodelovanj dobro pripravljen na vse bolj zahteven trg dela.
Odmeven je bil tudi že tradicionalni posvet “Izzivi v tujini”, ki je ponudil študentom UL celosten pregled priložnosti, ki so na voljo za pridobivanje mednarodnih izkušenj. Moto tega posveta je bil zelo pomenljiv, “Možgani ne bežijo, temveč krožijo”, kar postavlja vsesplošno logiko o begu možganov v povsem drugačno optiko. Prorektorica Univerze v Ljubljani za prenos znanja prof. dr. Maja Makovec Brenčič poudarja, da želijo s tem opozoriti… »na pomen mobilnosti in s tem priložnosti za spoznavanje različnih kultur, pridobivanje različnih znanj v drugih institucionalnih ali delovnih okoljih, krepitev komunikacijskih spretnosti, znanj tujih jezikov ter praktičnih izkušenj, ki jih študenti in diplomanti lahko uspešno prenašajo v naš prostor in delovna mesta,« Zato je vsekakor potrebno spodbujati študijske izmenjave in prakse v tujini, saj študenti pridobijo dragocena znanja in izkušnje, ki jih lahko uspešno prinesejo nazaj v Slovenijo. Prepričani so, da takšna znanja ne koristijo samo posameznikom, temveč tudi slovenskemu gospodarstvu in širši družbi.
Karierni centri UL predstavljajo tudi nove oziroma nadgrajene storitve, ki študentom pomagajo na njihovi poti do mednarodnih izkušenj. Nekaj primerov – delavnice za pripravo pisne predstavitve v angleškem jeziku, informiranje o programih mobilnosti in finančnih spodbudah, »CV klinika« v angleškem jeziku, Skype svetovanja s kariernimi svetovalci iz tujine itd.

 

Foto & video: Igor Domijan

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *