Pages Menu
Categories Menu

Posted on 31.10.14 in Featured, Podjetništvo

prof. dr. MIOMIR KNEŽEVIČ: Matične celice imajo v znanosti velik potencial

prof. dr. MIOMIR KNEŽEVIČ: Matične celice imajo v znanosti velik potencial

Področja medicine in sorodnih ved so tista področja znanosti, ki zadnja desetletja doživljajo silovit razmah v odkrivanju novih ali izboljševanju že utrjenih spoznanj. Vse seveda z intenco ohranjanja zdravja čim dalj, iskanja zdravila neozdravljivih bolezni, pa tudi popravljanja hib, ki so nastale ob spletu različnih dejavnikov. V ospredju današnjega pogovora za Trombo so matične celice. Približno dve desetletji so eno od pomembnejših področij raziskovanja v okviru biomedicine, saj obetajo povsem nove možnosti zdravljenja različnih bolezni in poškodb. Kljub velikim obetom na začetku, pa gre razvoj pri uvajanju uporabe matičnih celic v zdravljenju počasi, saj je potrebno odgovoriti na številna vprašanja glede uporabe. Obeti pa po spodbudni in vedno več zdravnikov različnih specialnosti sodeluje v kliničnih raziskavah, ki naj bi potrdile ali ovrgle določena zdravljenja. Doc. dr. Miomir Kneževič, strokovni direktor Biobanke, zasebne, oziroma družinske banke za shranjevanje matičnih celic pri nas. pojasnjuje je nekaj dilem, ki spremljajo uporabo matičnih celic v medicini.

Prihodnost zdravljenja z matičnimi celicami je resda šele nekje na začetku, a obeti so spodbudni. Celična terapija in napredno zdravljenje s tem dobivata velik razmah, v ospredje in na pomenu pa pridobivajo vedno bolj zdravniki sami. Znanstveniki so do zdaj prišli najbliže lastnostim tistim matičnim celicam, ki jih najdemo v popkovnični krvi novorojenca. Obstaja pa že varen in ustaljen način shranjevanja odvzetih matičnih celic, za eventualno zdravljenje posameznika v poznejšem življenju. Pomen odvzema in hranjenja utemeljuje strokovni direktor Biobanke prof. dr. Miomir Kneževič.

Odvzemanje in shranjevanje matičnih celic opravljajo v Biobanki in Educelu že vrsto let. Ob tem opravljajo tudi raziskave celične tehnologije in sodelujejo v kliničnih raziskavah. Uspeh, pravi prof. dr. Miomir Kneževič, se je recimo pokazal pri pacientih z ortopetskimi težavami. Tu so z gojenimi hrustančnimi celicami dosegli 85 – 90% učinkovitost zdravljenja. In za kakšno metodo gre?

Shranjevanje matičnih celic je sila odgovorno, zavezano visoko moralnim in etičnim kriterijem. Nadzor je nenehen in velik, tako da do zlorab praktično ne more priti, poudarja strokovni direktor Biobanke prof. Miomir Kneževič. V prihodnjem razvoju zdravljenja z matičnimi celicami pa bo moralo priti tudi do tesnejše povezave s farmacijo. Ta se zdaj v te raziskave umešča bolj previdno, saj tu še ne vidi velikih zaslužkov. Čeprav inovativnih, novih zdravil v svetu zelo primanjkuje. Ti novi načini zdravljenja pa bodo zahtevali sodelovanje celega tima strokovnjakov, od področja medicine, farmacije, preventive, kurative, menedžmenta in drugih.

_MG_3253_MG_3237_MG_3199_MG_3265_MG_3203

Foto & video: Igor Domijan

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *