Pages Menu
Categories Menu

Posted on 30.11.16 in Svet, Znanstveni dosežki

Slovenija uspešna pri sodelovanju v programu Obzorje 2020

Slovenija uspešna pri sodelovanju v programu Obzorje 2020

Na Brdu pri Kranju je v sklopu projekta Mesec znanosti potekala mednarodna konferenca »Obzorje 2020: Kje smo? Kam gremo?«, ki jo je organiziralo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport z namenom presoje rezultatov izvajanja evropskega programa za raziskave in inovacije. Po treh letih izvajanja tega programa ocenjujejo, da je Slovenija uspešna in da so slovenske raziskovalke in raziskovalci zanesljivi in zaželeni partnerji v odličnih konzorcijih in projektih.

Kot je poudarila ministrica dr. Maja Makovec Brenčič, je Slovenija pridobila skoraj dvakratnik sredstev, ki jih vlaga v izvajanje programa Obzorje 2020; smo na visokem tretjem mestu med sodelujočimi državami. Na MIZŠ so aktivni pri oblikovanju in izvajanju ukrepov za krepitev konkurenčnosti raziskovalno-inovacijskega sistema, saj želijo biti še uspešnejši v evropskih programih. Povezujejo raziskovalno in kohezijsko politiko, tako na ravni politik kot tudi samih ukrepov. Pripravljajo se že na sodelovanje pri oblikovanju naslednjega, že 9. okvirnega programa EU za raziskave in inovacije.

Obzorje 2020 predstavlja novo paradigmo okvirnih programov EU, saj so prvič v zgodovini raziskave tesno povezane z inovacijami in se zato tudi sistematično krepi partnerstvo med javnim in zasebnim sektorjem. Seveda pa je pri tem treba še posebej skrbno varovati javni interes. Sodelovanje malih in srednje velikih podjetij v programu Obzorje 2020 je doživelo še večji razmah kot v 7. okvirnem programu. Slovenija je v tem segmentu uspešna, število prijaviteljev narašča, slovenski raziskovalci in raziskovalke ter podjetja so zaželeni partnerji v konzorcijih.

Udeleženci  mednarodne konference so govorili o dobrih in slabih praksah v delovanju programa Obzorje 2020 ter o predlogih za izboljšave v naslednjem programu za raziskave in inovacije. Na MIZŠ so v ta namen vzpostavili posebno delovno skupino tudi z izjemnimi zunanjimi strokovnjaki, ki je že začela z delom. Prizadevali si bodo, da bo tudi 9. okvirni program ostal prijazen do manjših držav. Podprli bodo povečanje tistega dela programa, ki bo namenjen krepitvi širjenja odličnosti in uspešni udeležbi tudi doslej manj uspešnih držav in raziskovalnih skupnosti.

Foto: MIZŠ

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *