Pages Menu
Categories Menu

Posted on 3.04.18 in Inštituti

Slovenski pedagoški tisk v borbi proti potujčevanju naše mladine 1860-1918

Slovenski pedagoški tisk v borbi proti potujčevanju naše mladine 1860-1918

 

Problematika rabe slovenščine je danes še vedno in znova aktualna, saj se soočamo s poskusi in tudi po­stopki izrinjanja slovenščine kot učnega jezika v visokem šolstvu, kmalu pa verjetno tudi v srednjem in osnovnem šolstvu. Slovenščina ni (več) vprašanje o nacionalni identiteti, temveč vprašanje o identiteti sami in razumevanju nacionalnega kot javnega vprašanja o rabi slovenščine kot učnega jezika. Problem rabe slo­venskega jezika v visokem šolstvu je postal aktualen zaradi interesa »privatizacije javnega«, za kar tako po­litika kot univerze uporabljajo izraz »internacionalizacija«, pod katerim se ne skriva nič drugega kot nejasno določeno razmerje med opredelitvijo, kaj je privatno in kaj javno šolstvo, v okviru katerega se jezik izrablja, namesto da bi se uporabljal. Več o tem na spletni strani INR »za govor SLOVENŠČINE«, http://www.zago­vor-slovenscine.si/.

Tematska razprava o slovenščini in predstavitev monografije dr. Alenke Divjak Slovenski pedagoški tisk v borbi proti potujčevanju naše mladine 1860–1918, bo v sredo, 4. aprila 2018, ob 18. uri v Central Hotelu v Ljubljani.

Avtorica se v svojem delu dotika pomena osrednjih pedagoških glasil, Učiteljskega tovariša, Popotnika in Slovenskega učitelja v letih 1860–1918, pri čemer je prepoznala in izpostavila podrejeni položaj slovenskega jezika v šolah na Slovenskem kot prvovrstno nacionalno in politično vprašanje, do katerega se je moral jasno opredeliti vsak politični in družbeni dejavnik tistega časa, ki je hotel igrati omembe vredno vlogo v sloven­skem prostoru.

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *