Pages Menu
Categories Menu

Posted on 3.06.16 in Univerze

Študentje arhitekture krepijo Plečnikovo tradicijo

Študentje arhitekture krepijo Plečnikovo tradicijo

Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani (UL FA) na letošnji seminarski razstavi ponuja javnosti na ogled atraktivna, inovativna in umetniško ter tehnično dovršena seminarska dela študentov, ki so plod celoletnega študijskega procesa pri predmetu Projektiranje. Slavnostno odprtje razstave sta poleg dekana prof. mag. Petra Gabrijelčiča počastila ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič in rektor Univerze v Ljubljani dr. Ivan Svetlik. Bogata razstava je po mnenju dekana ne le pregled dela, temveč hkrati priložnost, da lahko celotna slovenska javnost, vključno s politiko, gospodarstvom in  posamezniki v njih najdejo tudi priložnost za uresničitev lastnih potreb. Seminarji bodo brezplačno na ogled za zainteresirano javnost ves mesec junij.

ArhitekturaDanOdprtihVrat2016_By_Ziga_Koritnik2016_4

Projektiranje dobesedno predstavlja hrbtenico študija arhitekture, ki združuje teoretični in aplikativni del strokovnih predmetov vse od ustanovitve fakultete. Simulacija projektantskega biroja ali ateljeja se izvaja v mentorskih skupinah t.i. seminarjih, kar študentu omogoča, da pridobiva znanja tako od starejših kolegov kot od pedagogov. Pomembno je poudariti, da je danes metoda dela še bolj prilagojena potrebam in izzivom prakse, kar v rutinsko akademsko delo vnaša vedno nove, žive in v aktualne probleme prostora ter družbe odprte oblike. Trenutno se na Fakulteti za arhitekturo predstavlja 14 seminarjev in 16 usmerjenih seminarjev. Naj izpostavimo nekatere, ki tokrat najbolj izstopajo po svoji naravi ali so plod sodelovanja s tujino.

Čebelji domovi v Ljubljani

Študenti Fakultete za arhitekturo so v sodelovanju z mestno upravo in čebelarsko stroko razvili projekte za mestne urbane čebelnjake, namenjene za panje klasičnega slovenskega AŽ-formata ter tudi stojišča za nakladne panje. Pravzaprav gre za mikro arhitekturni objekt, ki sooblikuje urbani ambient. Izhodišče za razmišljanje o nalogi je predstavljal Plečnikov čebelnjak na njegovem vrtu v Trnovem. Študenti so z mladostno domišljijo in elanom pristopili k nalogi in pod budnim očesom prof. Mihaela Dešmana predlagali sveže in inovativne rešitve. Stojišča bodo postavljena v parku Tivoli, prototipi čebelnjakov pa so z današnjim dnem razstavljeni v Ljubljanskem BTC, kasneje pa je v načrtih tudi njihova postavitev na več lokacijah, med drugim v Botaničnem vrtu, pri Biotehnični fakulteti in na Ljubljanskem gradu. Urbani čebelnjak je hišica, v katero so postavljeni panji, ob tem pa je tudi urbana informacijska točka, ki pripoveduje o tradicionalni in sodobni kulturi čebelarjenja. Čebelnjak naj bi imel tudi izobraževalni namen. V širšem smislu je urbani čebelnjak tudi zastopnik trajnostne ideje o prehranski  samooskrbi, saj čebele pridelujejo ekološki prehrambeni izdelek neposredno iz lokalnega okolja.

ArhitekturaDanOdprtihVrat2016_By_Ziga_Koritnik2016_7

Urbane povezave v konfliktnih prostorih, Bejrut (Libanon)

Skupina študentov 5. letnika enovitega magistrskega študija arhitekture in 1. letnika magistrskega študija urbanizma pod mentorstvom izr. prof. dr. Alenke Fikfak s sodelavci je sodelovala na mednarodnem projektu “design studia” v Bejrutu. S strani Bejrutske fakultete za arhitekturo FAAD jih je vodila doc. dr. Christine Mady, ki je tudi glavna organizatorka skupne projektne naloge. Projekti bodo premierno predstavljeni na novembrski konferenci v Bejrutu, delo slovenskih študentov pa se prvič predstavlja prav na seminarski razstavi v Ljubljani. Projekt je bil osredotočen na razumevanje konteksta urbanosti kot hibridni praksi v izmenjavi arhitekturnih in urbanističnih principov načrtovanja in oblikovanja prostora. Delo pri razvoju projektov je potekalo v obliki izmenjave mnenj med institucijami in je bilo usmerjeno v razumevanje kulturnega ozadja in vpliva na urbane transformacije, ki v svoji linearni fluidnosti prehajajo iz prostora prenatrpanih izgrajenih struktur v obliko kulturnih praznin. Osrednji motiv je bil javni prostor kot ulica in njen pomen, preoblikovanje ter ustvarjanje novih prostorskih odnosov preko motiva mobilnosti in dostopnosti.

Čezmejni projekt PUT-UP ISTRE

Fakulteta za arhitekturo je v okviru evropskega projekta »PUT-UP Istre« aktivno sodelovala in vodila zasnovo prostorskih usmeritev in izhodišč za določitev ključnih razvojnih vsebin za celotno Istro, ter posebej za zaokrožene prostorske celote Obale in celotnega mejnega območja. V okviru tega je skupina raziskovalcev fakultete izvedla sistematizacijo pridobljenih podatkov, identifikacijo specifičnih in problematičnih področij glede na prostorske zmožnosti z vidika prometa, turizma, kmetijstva, gospodarstva ter okolja. Pomen rezultatov projekta je zlasti v odpiranju možnosti raziskovanja internacionalnega prostora ter ponuja temeljne in aplikativne rešitve izjemno zapletenih sestavin varstva, urejanja in razvoja bivalnega okolja. Področje hrvaške in slovenske Istre ima skupne geološke, klimatske, demografske, sociološke, gospodarske, naravne, zgodovinske in kulturološke značilnosti. Usmerjanje razvoja v prostoru kot skupna čezmejna naloga je z vidika skupnih in jasnih usmeritev izredno pomembno tako na strateško načrtovani koz izvedbeni ravni. Ker gre za nedeljivi prostor, ki ga je treba oblikovati v sodelovanju dveh držav ter primerno uravnotežiti razvoj obmejnega prostora, je bila naloga toliko zahtevnejša. Rezultat dela je bilo zasnovati s specifičnostmi enovit in razvit evropski prostor. S vzpostavitvijo trajnostnega regionalnega koncepta razvoja Istre se je želelo doseči učinkovito upravljanje prostora in naravnih virov ter oblikovanje skupne identitete Istre kot take prav na podlagi uspešnega spoprijemanja s številnimi čezmejnimi izzivi.

V sklopu zaključne študentske seminarske razstave na Fakulteti za arhitekturo naj še izpostavimo seminar pod vodstvom prof. Anje Planišček, v okviru katerega so študentje v sodelovanju z ekipo Zadrugatorja projektirali stanovanjske zadruge. Stanovanjsko zadružništvo v očeh študentov arhitekture bo na ogled vsem zainteresiranim na podstrehi Fakultete za arhitekturo.

Dekan UL FA prof. mag. Peter Gabrijelčič je zelo zadovoljen z rezultati študentov arhitekture, ki jih je v rednem študijskem programu dobrih tisoč dvesto, in ob tem poudarja: »Ljubljanska fakulteta za arhitekturo sloni na temeljih Plečnikove šole, katere osrednji pedagoški princip je bil seminarsko delo kot simulacija ateljejskega dela arhitektov. Študenti različnih letnikov ustvarjajo pod mentorstvom mednarodno priznanih pedagogov in arhitektov številne urbanistične in arhitekturne projekte, ki rešujejo načeloma družbeno pomembne, a zapostavljene projekte. Ob njih študentje oblikujejo svojo etično držo, v smislu, da ni velikih ali majhnih projektov, bolj ali manj pomembnih projektov, če z njimi rešujemo javni interes. Na ta način nastane na risalnih deskah in v računalnikih študentov stotine novih zamisli, ki pogosto najdejo pot k njihovi uresničitvi.  Bogata in slikovita razstava, ki jo danes odpiramo, je pregled in priložnost, da lahko celotna slovenska javnost, vključno s politiko, gospodarstvom in  posamezniki v njih najdejo tudi priložnost za uresničitev lastnih potreb«.

Foto: Žiga Koritnik

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *