Pages Menu
Categories Menu

Posted on 10.04.24 in Svet

Univerza v Ljubljani, Institut »Jožef Stefan« in Kemijski inštitut pripravljajo Festival hrane za možgane

Univerza v Ljubljani, Institut »Jožef Stefan« in Kemijski inštitut pripravljajo Festival hrane za možgane

Gre za niz interdisciplinarnih dogodkov, pripravljenih po recepturi UL v sodelovanju z Institutom »Jožef Stefan« (IJS) in Kemijskim inštitutom (KI). Festivalski meni je trajnostno obarvan in za skupno mizo ob aktualnih družbenih vprašanjih in izzivih  povezuje raziskovalke in raziskovalce, alumne UL ter študentke in študente. Dogodki, ki bodo med 23. in 25. aprilom, so brezplačni, namenjeni širokemu občinstvu in jih bo (povečini) moč spremljati tudi prek spleta.

»Prehrana in prehranska varnost sta med najpomembnejšim temami, saj je prehrana nujna za naše preživetje. To dejstvo se pogosto izkorišča v različne namene, od prodaje različnih prehranskih dopolnil z vprašljivo vrednostjo, priporočil različnih diet, ki mimo znanstvenih dokazov obljubljajo vse od dobrega počutja do hitre izgube telesne teže brez napora. Vprašanje prehrane pa je pomembno tudi v luči podnebnih sprememb. Zato je nujno, da poslušamo in upoštevamo znanost in znanstvena dognanja ter ne verjamemo vsemu, kar preberemo na družbenih omrežjih, kritično pa moramo presojati tudi objave v tradicionalnih medijih. Na UL si prizadevamo, da se glas znanosti sliši tudi v družbi, zato smo se povezali z Institutom »Jožef Stefan« in Kemijskim inštitutom ter v tednu, ko v Sloveniji obeležujemo dan brez zavržene hrane (24. april) pripravili vrsto dogodkov, na katerih bomo osvetlili različna vprašanja,« razlaga rektor UL, prof. dr. Gregor Majdič.

Prof. dr. Maja Klun, prorektorica UL za področje prenosa znanja, digitalizacije in trajnostnega razvoja dodaja, da morajo biti visokošolske in znanstvenoraziskovalne inštitucije soustvarjalke in aktivne promotorke trajnostnega razvoja. »Spodbuditi želimo kritični razmislek o nujnosti sistemskega pristopa k vzpostavljanju trajnostnih prehranjevalnih verig oziroma sistemov, hkrati pa moramo tudi inštitucije same prispevati k reševanju takšnih kompleksnih izzivov. .«

»Sistemski pogled nam pomaga razumeti številne interakcije in povratne zanke med različnimi elementi (naravni viri, rastline in živali, ljudje, vložki, procesi, infrastruktura, institucije in razmerja moči, trgi in trgovina) in dejavnostmi, ki se nanašajo na proizvodnjo, predelavo, trženje, pripravo in porabo hrane. Na ta način bolje razumemo, kako se naš današnji sistem preskrbe s hrano sooča z vrsto izzivov, h katerim pa tudi sam izdatno prispeva,« poudarja izr. prof. dr. Luka Juvančič s Katedre za agrarno ekonomiko, politiko in pravo na Biotehniški fakulteti UL, eden izmed gostov in članov programske skupine festivala.

IJS, ki ima s svojim vsebinskim znanstveno-raziskovalnim, tehnološkim in inovativnim doprinosom vidno vlogo na področju hrane, je tudi član Strateškega raziskovalnega in inovativnega partnerstva SRIP-Hrana. »Prav vsa področja Instituta so aktivna na področju hrane. Na področju fizike se tako plazemske tehnologije uporabljajo za dezinfinkacijo semen in s tem za zmanjšanje uporabe pesticidov, na področju kemije so v ospredju proučevanja kakovost, varnost in sledljivost živil in s tem izdelava sistema za določanje pristnosti, kvalitete in sledljivosti živil, vključno s potrjevanjem geografskega porekla. Na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij  pa Institut v zadnjem času raziskuje tudi nove pristope k oblikovanju, povezovanju in preiskovanju zbirk podatkov in znanja ter razvoju različnih aplikacij, kot je npr. Vem, kaj je ješ. Aktivno sodeluje v mednarodnem združenju EuroFIR AISBL in Slovenskem združenju za klinično prehrano,« izpostavlja prof. dr. Boštjan Zalar, direktor IJS.

Pomen raziskav in inovacij na področju hrane in trajnosti poudarja tudi prof. dr. Gregor Anderluh, direktor KI. »Prehranski sistemi se soočajo s številnimi kompleksnimi izzivi, naj bo to prehranjevanje naraščajočega prebivalstva, spodbujanje zdravja ljudi, spopadanje z učinki podnebnih sprememb ali ohranjanje naravnih virov in biodiverzitete. Raziskave in inovacije na področju hrane in trajnosti so zato ključnega pomena pri oblikovanju ustreznih tehnologij, dobrih praks in politik, ki prispevajo k odpornejšim in bolj vzdržnim globalnim prehranskim sistemom, ki bodo zadostili potrebam razvijajoče in spreminjajoče se družbe.«

Festival hrane za možgane omogoča Zveza EUTOPIA, zavezništvo desetih evropskih univerz, katerega članica je tudi Univerza v Ljubljani. Zveza EUTOPIA temelji na načelih in vrednotah odličnosti, vključenosti, trajnostnega razvoja, sodelovanja in akademski svobodi.

Več o Festivalu hrane za možgane in prijava – na tej povezavi.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *