Pages Menu
Categories Menu

Posted on 22.11.16 in Univerze

Univerza v Ljubljani v družbi vodilnih evropskih raziskovalnih  univerz

Univerza v Ljubljani v družbi vodilnih evropskih raziskovalnih univerz

Univerza v Ljubljani je postala članica mreže evropskih raziskovalno usmerjenih univerz The Guild, ki je namenjena krepitvi sodelovanja vodilnih evropskih univerz na področju raziskovanja in izobraževanja. Članice omenjene mreže so zavezane k delitvi znanja, izkušenj in dobrih praks ter k sodelovanju s političnim okoljem in zasebnimi ter javnimi ustanovami. Cilj mreže je izboljšati javne razprave in spodbujati odličnost v visokem šolstvu.

Nova mreža evropskih raziskovalno usmerjenih univerz The Guild je bila uradno ustanovljena 21. novembra 2016, z ustanovnim simpozijem  v Bruslju. V združenje je vključenih 18  vodilnih evropskih univerz iz 13 držav, med katerimi je tudi Univerza v Ljubljani. »Mrežo The Guild so pred šestimi meseci ustanovile univerze Bolonja, Glasgow, Gottingen, Krakow, Oslo, Warwick in Tubingen z namenom vplivanja na raziskovalno in izobraževalno politiko Evropske unije in krepitve sodelovanja med članicami mreže na področjih raziskovanja, izobraževanja, tudi upravljanja. S priključitvijo omenjeni mreži na Univerzi v Ljubljani zaokrožujemo krog odličnih strateških partnerjev v Evropi, s katerimi bomo v prihodnje prednostno razvijali medsebojno sodelovanje,« je povedal rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivan Svetlik.

Predsednik mreže The Gulid  in rektor Univerze v Oslu Ole Petter Ottersen pa je  dejal: »Mrežo evropskih raziskovalno usmerjenih univerz smo ustanovili, ker je danes glas evropskih univerz pomembnejši kot kadarkoli prej in potrebuje okrepitev.  V okviru mreže bomo z vključitvijo znanstvenikov in študentov prispevali k trenutnim družbenim razpravam o evropskih raziskavah in inovacijah. Z izmenjavo znanja članic mreže na tem področju se želimo učiti drug od drugega in se tako še bolj usmeriti  k doseganju skupnih ciljev.«

Mreža The Guild  poudarja, da so univerze ključne pri obravnavi poglabljajočih se družbenih in kulturnih delitev v Evropi ter edinstven posrednik v odnosih med različnimi deli družbe in geografskimi deli Evrope. Poziva k novemu dialogu med snovalci politike in vključenosti univerz  v družbo. Kot odločilen ukrep izpostavlja sposobnost pojasniti politikom in širši javnosti, da so raziskave in inovacije nujno potrebne za prihodnjo blaginjo Evrope in pomembne za pospeševanje družbene in kulturne kohezije.

 

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *