Pages Menu
Categories Menu

Posted on 30.05.16 in Podjetništvo, Start Up

Zmagovalci Podjetne Primorske 2016

Zmagovalci Podjetne Primorske 2016

Natečaj za najboljšo poslovno idejo primorske regije »Podjetna Primorska 2016« se je zaključil s slavnostno podelitvijo nagrad v prireditvenem prostoru Sv. Frančiška v Kopru.  Z zmagovalno idejo  je  v  kategoriji  Navigator  strokovno komisijo prepričala podjetniška ideja Davida Kodarina »Solarne biološke suhe sanitarije«, v kategoriji Optimist Danijel Računica s poslovno idejo »Peč na biomaso«,  v novi kategoriji  Rektorjeva nagrada  pa skupina »SHARK«, ki jo vodi Marko Prcać. Zmagovalni podjetniški timi v vseh treh kategorijah so za  nagrado  prejeli  vavčer  v  protivrednosti  7.000  EUR.

Univerzitetni razvojni center in inkubator Primorske (UIP) v sodelovanju s partnerji že deseto leto zapored organizira natečaj za najboljši poslovni načrt oziroma poslovno idejo Primorske »Podjetna  Primorska« z namenom spodbujanja podjetniške miselnosti in ustanavljanja novih tržno naravnanih  podjetij ter spodbujanja pretoka znanja iz univerze v gospodarstvo. Tokrat se je zaključna prireditev odvijala v okviru festINNO –festivala inovativnosti in podjetništva Univerze na Primorskem.

Letošnja novost natečaja je bil izbor najboljše poslovne ideje iz akademskega sveta v novi kategoriji Rektorjeva nagrada, ki jo je podelil rektor Univerze na Primorskem, prof. dr. Dragan Marušič. Rektor je ob podelitvi povedal: “Brez znanosti nobena država ne more obstati, kaj šele poganjati svojega razvoja. Potrebna je celotna trojica:  temeljna in aplikativna znanost ter prenos znanstvenih izsledkov v gospodarstvo do postavitve svojih blagovnih znamk, s katerimi je država prepoznavna na svetovnem trgu. Sem sodi tudi ta dogodek.”

DSC_0071

Direktor UIP, Dorijan Maršič, ni skrival zadovoljstva: “Letošnja edicija natečaja je bila izjemna. Tako po številčnem odzivu ekip kot tudi po predstavljenih idejah Odločitev za novo kategorijo Rektorjeva nagrada se je izkazala za ustrezno spodbudo. S tem univerza prevzema aktivno vlogo pri graditvi podpornega okolja akademskemu podjetništvu.”

 V tekmi za najboljši poslovni model se je potegovalo 40 poslovnih idej (lani 23), 15 pa se jih je prebilo v finale. Prijavitelji so lahko tekmovali v kategoriji Optimist, kjer so bili zbrani timi brez podjetniških izkušenj ali v kategoriji  Navigator, kjer so se člani tima že preizkusili na podjetniškem področju. Strokovna komisija pod vodstvom predsednika komisije Primoža Patruja, sicer predstavnika gospodarstva, je v finale izbrala 15 najbolj perspektivnih poslovnih idej, iz vsake kategorije po 5. V kategoriji Rektorjeva nagrada, pa se je v finalno tekmovanje uvrstilo še 5 študentskih podjetniških skupin iz programa podjetništva Fakultete za management Univerze na Primorskem. Finalisti so v času trajanja natečaja pridobivali nova znanja na podjetniških delavnicah, svojo poslovno idejo pa nadgrajevali in  izpopolnjevali skupaj s svetovalci in mentorji. Ob zaključku jih je čakala še preizkušnja pred strokovno komisijo, kjer so svoje poslovne modele osebno predstavili v 5-minutni predstavitvi (pitchu).

2_0986c617e04263133dd0e1abadd18758

Predsednik komisije Primož Patru ocenil: “Podjetna Primorska je odlična odskočna deska mladim podjetnikom brez predhodnih izkušenj ter pomembna platforma tistim, ki podjetniške izkušnje že imajo, vendar želijo na trg prodreti z novimi idejami. V finalu smo več kot očitno videli, da so finalisti svoje ideje razvili v bistveno bolj strukturirane poslovne modele in si postavili osnove za njihovo bodočo komercializacijo. Zato v komisiji ocenjujemo, da gre za pomemben prispevek razvoju lokalnega podjetništva”.

Strokovna komisija je poslovne ideje in pripravljene poslovne modele ocenjevala na podlagi ocenjevalnih kriterijev, kjer sta največji delež k oceni prispevala kriterija tehnološka in splošna inovativnost ter potencial za rast, vzdržnost in internacionalizacija. V kategoriji Navigator jih je najbolj prepričala poslovna ideja Davida Kodarina Solarne biološke suhe sanitarije, v kategoriji Optimist Danijel Računica s poslovno idejo Peč na biomaso,  v novi kategoriji  Rektorjeva nagrada  pa skupine SHARK, ki jo vodi Marko Prcać, Sladki stisk Tamare Zupan ter All You Can Try On Zale Gruden.

Kratek opis zmagovalnih idej:

1.  Navigator: Solarne biološke suhe sanitarije (David Kodarin)

Sistem solarnih bioloških suhih sanitarij, ki ne potrebujejo vode, elektrike ali kemikalije za delovanje. Produkt temelji na “zero waste” rešitvi in na zelenem ter krožnem gospodarstvu. Razvita čista tehnologija poskrbi, da nutrienti pravilno krožijo znotraj naravnega krogotoka in organski odpadek predela v naravno gnojilo. Sanitarni prostori so uporabniku prijazni in enostavni za vzdrževanje.

2.  Optimist: Peč na biomaso (Danijel Računica, Janja Kozlovič)

Zasnova koncepta, načrta in izdelave peči z inovativno izgorevalno komoro in z boljšim izgorevanjem dosega višje temperature ter posledično boljši kalorični in energetski izkoristek z znatno zmanjšano emisijo dimnih plinov in sajnih usedlin. Zato je tudi čiščenje enostavnejše. Podjetje bo razvijalo peči in gorilce na razsuto gorivo, kamine in peči na polena ter nudilo strokovne rešitve s področja strojništva.

3.   Rektorjeva nagrada:

1.  mesto: SHARK (študentje Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem: Marko Prcać, Edin Husić, Vladan Jovičić)

Shark je ime aplikacije, ki bo navtikom omogočala iskanje najbližjega prostega priveza, v primeru, ko se znajdejo na novi lokaciji in ne vedo, kje bi s plovilom prenočili. SHARK omogoča hiter dostop do informaciji, marinam pa nudi tržno podporo za polnjene kapacitet ali doseganje višjih cen ter zmanjšanje preglavic zaradi gneče pri iskanju privezov. Uporabna je tudi za fizične osebe, ki želijo oddajati svoj privez.

2.  mesto: Sladki stisk (študentje Fakultete za management Univerze na Primorskem: Tamara Zupan, Branka Pestar, Lea Šinkovec, Tamara Primožič, Tina Pograjc)

Popolnoma nova izkušnja pitja čaja. Gre za dve spojeni žlički enake velikosti po principu »pincete«, ki omogočata popolno ožemanje čajne vrečke. Postavljeni sta ena pod drugo, spodnja žlička ima luknjice. Z njima zajamemo čajno vrečko, stisnemo in tako pridobimo iz nje vso okusno tekočino in aromo brez packanja ter opečenih prstov. Uporabna je tudi za dodajanje medu, sladkorja in limone v čaj ter za mešanje.

3.  mesto:  All You Can Try On (študentka Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem:  Zala Gruden)

Aplikacija za prijazno nakupovanje oblačil. Pri nakupu oblačil pogosto naletimo na težavo pri pomerjanju; v kabino lahko nesemo omejeno število artiklov ali pa nam številka pomerjenega artikla ne ustreza. Težavo rešimo tako, da se v kabine namestijo tablični računalniki z aplikacijo, ki omogoča skeniranje črtne kode artikla. Stranka odtipka želeno velikost oblačila, prodajalka ji izdelek prinese v kabino.

Zmagovalna podjetniška tima v kategoriji Navigator in Optimist sta prejela vavčer v protivrednosti  7.000 EUR, v kategoriji Rektorjeva nagrada pa sta bili poleg glavne v višini 7.000 EUR, podeljeni še nagradi za 2. in 3. mesto v vrednosti 4.000 EUR in 2.500 EUR. Vavčerje bodo zmagovalci lahko izkoristili v obliki paketa svetovalnih storitev podpornega okolja za podjetništvo in najema poslovnega prostora v inkubatorju.

Podjetniške time čaka v prihodnosti realizacija lastnih poslovnih idej, kjer jim bo UIP še naprej nudil potrebno podporo. Nagrade bodo zmagovalci lahko izkoristili po ustanovitvi novega podjetja, kar je spodbuda k  čimprejšnji uresničitvi poslovnega modela.

Foto: UIP

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *