Pages Menu
Categories Menu

Posted on 17.10.15 in Featured, Univerze

BIOMEDICINSKA TEHNIKA V SLOVENJI – S tehniko do zdravja

BIOMEDICINSKA TEHNIKA V SLOVENJI – S tehniko do zdravja

Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, Tehniški muzej Slovenije in Društvo za medicinsko in biološko tehniko Slovenije so ob 50 letnici ustanovitve Laboratorija za biokibernetiko izdali dvojezično monografijo (slov. – angl.) Biomedicinska tehnika v Sloveniji – Biomedical engineering in Slovenia; health trought technology. Avtorji Romana Erhatič, Orest Jarh in Damijan Miklavčič pregledno nizajo razvoj biomedicinske tehnike s pričevanji posameznikov, ki so kot strokovnjaki sodelovali ali sodelujejo še danes pri tej tako pomembni vedi. Ta nam vedno bolj s pomočjo tehnike omogoča učinkovitejše zdravljenje.

biomedicina

Monografija je tudi izšla ob obletnici rojstva akademika dr. Lojzeta Vodovnika, ki je v razvoju biomedicinske tehnike pustil eno najvidnejših sledi. Akademik Vodovnik je namreč ob svojem plodovitem raziskovalnem delu od področja klasične funkcionalne električne stimulacije, prešel na “raziskovanje terapevtskih učinkov električne stimulacije na hoteno kontrolo in spastičnost. Odpiranje vedno novih raziskovalnih področij, je s tem postalo stalnica, ki je tako rekoč vodila njegovo nadaljnje razmišljanje in raziskovanje. Da bi čim bolj pomagal gibalno prizadetim bolnikom, je z veliko raziskovalno vnemo začel proučevati možnosti uporabe hipnoze za izboljšanje vzorcev hoje pri hemiparetičnih bolnikih, seveda brez teoretične podlage, saj je o procesiranju informacij v možganih veliko vedel. Čeprav so te raziskave kazale spodbudne rezultate, o čemer pričajo članki v uglednih revijah, so se prehitro končale zaradi očitkov, da je zašel pregloboko v mejne znanosti.” zapiše prof. dr. Damijan Miklavčič, danes ugledni strokovnjak s področja biomedicinske tehnike.

biomedicina3

Biomedicinsko tehniko lahko danes študirate na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Gre za eno najhitreje razvijajočih se področij, ki bo imelo velik vpliv na naše prihodnje življenje. Interdisciplinarni pristop študija povezuje tehniko in medicino ter poglablja znanja o zgradbi in delovanju kompleksnih bioloških sistemov v različnih okoljih.

Knjiga Biomedicinska tehnika v Sloveniji je v bistvu nadaljevanje projekta, ki je vrh dosegel pred dvema letoma z odprtjem občasne razstave na to temo v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki, pove dr. Orest Jarh, direktor omenjenega muzeja. Tako kot razstava, tudi knjiga sledi prikazu vloge tehnike v medicini in prispevkom slovenskih znanstvenikov k njenemu razvoju. Prelomnica, ki pomeni prodor tehnike v medicino, je bilo odkritje rentgenskih žarkov konec 19. stoletja. In minulo stoletje je z razvojem fizike, elektrotehnike in strojništva pomembno vplivalo na razvoj medicinske znanosti in klinične prakse. In naša medicinska stroka je bila vedno v tesni povezavi z napredkom v svetu. Slovenski znanstveniki in strokovnjaki so vsa odkritja kmalu prenesli k nam in tako s svojim delom pomembno omogočili nastanek in kasnejši razvoj nove vede biomedicinske tehnike.

Foto: Igor Domijan

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *