Pages Menu
Categories Menu

Posted on 4.09.14 in Univerze, Video

dr. Urban Vehovar: V Sloveniji manjka avtonomnih intelektualcev in znanstvenikov

dr. Urban Vehovar: V Sloveniji manjka avtonomnih intelektualcev in znanstvenikov

V širši javnosti je dr. Vehovar prepoznan kot kritik sedanjih družbenih razmer. Malodane šokantne so bile njegove ocene o skorumpiranosti družbenih elit, ki jih je izrekal tudi v času, ko je bil zunanji sodelavec /KPK/ protikorupcijske komisije v minuli sestavi. Kot pravi, je probleme uvideval od blizu. Kakšno spoznanje mu je to prineslo?

Zadnje mesece je bila v mednarodni strokovni javnosti veliko pozornosti deležna študija francoskega ekonomista Thomasa Pikettyja, Kapital v 21. stoletju. Piketty analizira pojav neenakosti v kapitalističnem tržnem gospodarstvu in pravi, da smo v dohodkovni neenakosti tam, kjer smo bili v 21. stoletju. Vračamo se v dedni kapitalizem in vzvodi odločanja niso v rokah sposobnih, izobraženih ljudi, ampak v rokah dinastij. Ker gre tudi za sociološka, ne zgolj ekonomska vprašanja, Pikettyjeve teze kot sociolog komentira Vehovar.

Razmere v slovenski družbi, ki jih doživljamo nekaj zadnjih let, predvsem let gospodarske in finančne krize, nikakor nimajo enoznačne pojavnosti. Analitiki različnih vrednostnih in profesionalnih opredelitev redko ponujajo razlage, ki bi na deduktivni ravni zadovoljila zahtevnejšega poslušalca ali bralca. Razumevanje zapletenih družbenih razmer pa pomaga preživetje tudi na individualni ravni. Vsaj tako pravi intervjuvanec za Trombo, dr. Urban Vehovar, sociolog in profesor na Primorski univerzi. In ker je v kontekstu nekega razvoja zelo pomembo delo in izobraževanje prihajajočih generacij, nas je najprej zanimalo, kako profesorji odpirajo in razlagajo družbene razmere generacijam, tudi v zgodovinskih dimenzijah.

Video: Igor Domijan

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *