Pages Menu
Categories Menu

Posted on 19.06.15 in Podjetništvo, Svet, Univerze

Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani odprla visokotehnološki razvojno-raziskovalni center s podjetjem Renishaw

Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani odprla visokotehnološki razvojno-raziskovalni center s podjetjem Renishaw

Vodilno svetovno inženirsko podjetje Renishaw je na Fakulteti za elektrotehniko (FE) Univerze v Ljubljani (UL) odprlo visokotehnološki razvojno-raziskovalni center Renishaw Tehnični inženiring d.o.o. Gre za sodelovanje med gospodarstvom in izobraževanjem, kot je poudaril predsednik in generalni izvršni direktor podjetja Renishaw plc., Sir David McMurtry.

Visokotehnološki razvojno-raziskovalni center Renishaw d.o.o. je plod dolgoletnega uspešnega tehničnega sodelovanja med britanskim podjetjem in ljubljansko Fakulteto za elektrotehniko. Center bo skrbel za načrtovanje, razvoj in dobavo integriranih vezij ter senzorskih tehnologij za skupino Renishaw ter domače podjetje RLS merilna tehnika d.o.o., ki že vrsto let tesno sodeluje z britanskim podjetjem.

Sir David McMurtry pa je poudaril: »V čast mi je, da lahko uradno naznanim odprtje podjetja Renishaw d.o.o., ki bo skupino okrepilo z dodatnimi zmogljivostmi za raziskave in razvoj. Z Laboratorijem za mikroelektroniko UL FE (LMFE) uspešno sodelujemo že več kot desetletje, saj predstavlja enega ključnih dobaviteljev integriranih vezij za specifične namene (ASIC čipi). Naložba v nadaljnje in poglobljeno sodelovanje odraža naše zaupanje v UL FE ter željo po skupnem delovanju v prihodnosti.«

Foto1

Dekan UL FE prof. dr. Igor Papič, predsednik in Generalni izvršni direktor podjetja Renishaw plc. Sir David McMurtry in direktor Renishaw Tehnični inženiring d.o.o. Jonatan Paul Fuge

Nad visokotehnološkim razvojno-raziskovalnim centrom, ki je zaživel na Fakulteti za elektrotehniko, je navdušen tudi dekan prof. dr. Igor Papič: »Z združitvijo znanja in kompetenc raziskovalcev priznane fakultete ter strokovnjakov vodilnega svetovnega inženirskega podjetja, smo ustvarili okolje z izjemnim potencialom za raziskave in razvoj. Podjetje Renishaw d.o.o. bomo z uporabo najsodobnejših razvojnih orodij in metod podprli pri izdelavi integriranih vezij in načrtovanju mikrosistemov za potrebe novih produktov na področju merilne in medicinske tehnike.«

Sodelovanje med skupino Renishaw in Univerzo v Ljubljani se je začelo v letu 2002, ko je Janez Novak, ustanovitelj in direktor podjetja RLS, povezal predstavnike obeh institucij. Takrat se je britansko podjetje soočalo z vprašanjem proizvodnje ASIC čipov za več svojih vodilnih merilnih sistemov na trgu in LMFE je navdušil z oblikovanjem ter izdelavo alternativnih izdelkov, s katerimi je podjetje lahko tudi izboljšalo zanesljivost sistema.

Direktorsko mesto Renishaw d.o.o. je prevzel g. Jonatan Paul Fuge, ki se veseli sodelovanja v okviru visokotehnološkega razvojno-raziskovalnega centra: »Z LMFE sem zadnjih 13 let sodeloval pri razvoju pomembnih elektronskih komponent za Renishaw izdelke na področju merjenja. Ekipa s prof. dr. Janezom Trontljem na čelu, me je vedno znova navduševala s svojo sposobnostjo izvedbe izdelkov, ki so jih drugi dobavitelji označili za neizvedljive. Doprinos UL FE na področju raziskav in razvoja novih integriranih vezij ter senzorskih tehnologij je torej za podjetje Renishaw d.o.o. izjemnega pomena.«

Sadove, ki jih je obrodilo dolgoletno sodelovanje in načrte za prihodnost pozdravlja tudi predstojnik Katedre za mikroelektronske tehnologije in predstojnik Laboratorija za mikroelektroniko prof. dr. Janez Trontelj: »Verjamem, da bomo poleg raziskav in razvoja za podjetje Renishaw d.o.o. poskrbeli tudi za razvoj in rast mladih slovenskih inženirjev, ki bodo v prihodnosti odličen kader za delo v vodilnem inženirskem podjetju.«

Foto3

Prva stranka podjetja Renishaw d.o.o. je slovensko podjetje RLS merilna tehnika d.o.o., ki načrtuje, proizvaja in dobavlja napredne rotacijske in linearne senzorje gibanja. Direktor podjetja Janez Novak pravi, da predstavlja jedro njihovih izdelkov znanje, s katerim ustvarjajo napredne senzorje in integrirana vezja, ki nastajajo v sodelovanju z UL FE: »Veselim se okrepljenega sodelovanja z UL FE in podjetjem Renishaw d.o.o., saj bomo skupaj lahko ustvarili še več.« je povedal strokovnjak.

Predsednik in generalni izvršni direktor podjetja Renishaw Sir David McMurtry je izumitelj merilne glave s proženjem na dotik, izdelek pa je razvil leta 1970, ko je bil zaposlen v podjetju Rolls-Royce v Bristolu. S sodelavcem v podjetju Rolls –Royce, inženirjem Jonom Deerom, je z namenom nadaljnjega razvoja in prodaje merilne glave s proženjem na dotik leta 1973 soustanovil podjetje Renishaw plc. Za svoje delo in dosežke je bil prepoznan na svetovnem nivoju, njegov doprinos izpostavljajo tudi številne ugledne institucije in univerze.

Danes je Renishaw globalno podjetje s ključnimi kompetencami na področju merjenja, krmiljenja gibanj, spektroskopije in natančne obdelave. Približno 18 odstotkov letnih prihodkov investirajo v raziskave, razvoj in v inženiring.

Izdelki podjetja Renishaw se uporabljajo pri najrazličnejših aplikacijah, ki segajo od avtomatizacije obdelovalnih strojev, koordinatnih merilnih strojev, dodajalnih izdelovalnih tehnologij, meril, merjenja položaja, CAD/CAM-a v zobni tehniki, zlitin z oblikovnim spominom, geodezije in stereotaktične nevrokirurgije do medicinske diagnostike. Podjetje ima več kot 50 zastopstev v 32 državah, zaposluje pa okrog 4.000 ljudi.

Foto: FE UL

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *