Pages Menu
Categories Menu

Posted on 1.02.14 in Svet

Kako spanje ščiti možgane

Za dobro počutje je odločilnega pomena trdno in globoko nočno spanje. Znanstveniki ugotavljajo, kot poroča Scientific American Mind (http://www.scientificamerican.com/magazine/mind/), da dobre spalne navade niso pomembne le zato, ker se ponoči obnavljajo kognitivne funkcije, temveč spanje tudi dolgoročno krepi možgane.

Skupina raziskovalcev na Univerzi Wisconsin-Madison je ugotovila, da se med spanjem poveča aktivnost v genih, ki sodelujejo v produkciji oligodendrocitov – možganskih celic, ki so odgovorne za pokrivanje nevronov z mielinom. Mielin je za možgane izolacijski material, maščobna substanca, ki obdaja živčna vlakna in omogoča, da živčni impulz hitro in učinkovito potuje do drugih nevronov. Pomanjkanje mielina povzroča nevrodegenerativno bolezen multiplo sklerozo in lahko prispeva k simptomom, kot so utrujenost, poslabšanje vida in sluha ter izguba koordinacije.

            V omenjeni študiji se je pri miših, ki so spale, povišala aktivnost v genih, ki so odgovorni za ustvarjanje oligodendrocitov, pri glodalcih, ki so bili budni oziroma jim je primanjkovalo spanja, pa se je pokazala večja aktivnost v genih, ki so vpleteni v celični stres in smrt. Chiara Cirelli, nevroznanstvenica in soavtorica študije, meni, da spanje pomaga celicam, da se regenerirajo in popravijo, s tem da omogoča telesu ponovno tvorbo obrabljenega mielina.

Mojca Vizjak Pavšič

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *