Pages Menu
Categories Menu

Posted on 4.07.23 in Inštituti, Univerze

KOsRIS  protestira proti aktualnemu predlogu delovnih mest strokovnih sodelavk in sodelavcev v kolektivni pogodbi za raziskovalno dejavnost

KOsRIS protestira proti aktualnemu predlogu delovnih mest strokovnih sodelavk in sodelavcev v kolektivni pogodbi za raziskovalno dejavnost

V Koordinaciji samostojnih raziskovalnih inštitutov Slovenije (KOsRIS) odločno protestiramo proti predlogu delovnih mest plačnih skupin H02 in J v Kolektivni pogodbi za raziskovalno dejavnost (KPRD), ki ga je ponudila Vlada Republike Slovenije.

Z razočaranjem se sprašujemo, kako je možno, da se kljub poznavanju nesorazmerij in slabo ovrednotenih delovnih mest strokovnih sodelavk in sodelavcev v raziskovalni dejavnosti, že od leta 2008 za strokovne sodelavke in sodelavce nihče od odločevalcev ni nikoli dovolj odločno zavzel in ustrezno ukrepal, da bi se položaj teh zaposlenih uredil.

Analiza plač, ki jo je pripravil MJU kaže na pod vrednotena delovna mesta in visoka nesorazmerja v primerjavi z drugimi plačnimi skupinami v javnem sektorju. To jasno opozori, da so plače strokovnih sodelavk in sodelavcev v H02 in zaposleni v plačni skupini J najmanj sledili dvigu plač v javnem sektorju. Ponujeni dvig Vlade RS za 1 PR, ni sprejemljiv in ni dovolj!

KOsRIS je v pripravi plačne reforme prisluhnil vsem idejam MVZI, usklajeval se je z Rektorsko konferenco Slovenije v želji po poenotenju, prisluhnil tudi željam sindikatov. Rezultat vsega dela je zaenkrat boren in ne rešuje nastale situacije oziroma jo celo slabša, saj zaposleni, ki so bili dolga leta prikrajšani pri plačah v primerjavi s kolegicami in kolegi v širšem javnem sektorju, upravičeno pričakujejo, tako od ministrstva kot sindikata, da izboljša njihove plače.

Trenutni predlog ogroža izvajanje raziskovalne dejavnosti v Sloveniji, saj obstaja realna nevarnost, da bodo zaradi znižanja plač inštitute zapustili še kadri, ki smo jih s težavo pridobili.

Zahtevamo enak dvig plačnih razredov za plačno skupino J v KPRD (najmanj +4 PR), kot je predlagan za obstoječa delovna mesta H01 in H02 (+ 4 PR) ter vključitev dodatnih nujnih delovnih mest v plačno skupino H02. Dopolnjen predlog delovnih mest v H02, potrebnih za nemoteno delo in preprečitev razpada sistema tudi v raziskovalni dejavnosti, je bil posredovan na MVZI, SVIZ in MJU. Zahtevamo, da MVZI in SVIZ podpreta predlog dodatnih delovnih mest v H02 kot tudi dvig plačnih razredov plačne skupine J (H03) najmanj za 4 PR. Tako bomo vsaj delno amortizirali v preteklih 15-tih letih nastala sramotna nesorazmerja v primerjavi s kolegi v širšem javnem sektorju.

Če naši predlogi ne bodo realizirani, bomo uporabili vse oblike delavskega pritiska za dosego svojih pravic, med drugim tudi prekinitev dela v jeseni 2023. Prekinitev dela zaposlenih na strokovnih delovnih mestih bi popolnoma ohromila delovanje raziskovalnih zavodov, saj bo ogroženo izvajanje domačih in evropskih raziskovalnih projektov, zaposlovanje raziskovalcev, finančne storitve (plačila obveznosti, izplačilo plač, potnih stroškov, ipd.), vse potrebne pravne storitve, ipd.

Pričakujemo takojšnji sestanek predstavnikov MVZI, SVIZ, MJU in KOsRIS.

Direktorice in direktorji samostojnih raziskovalnih inštitutov, člani KOsRIS:

ARNES Akademska in raziskovalna mreža Slovenije mag. Marko Bonač, direktor
Geološki zavod Slovenije dr. Miloš Bavec, direktor
Gozdarski inštitut Slovenije dr. Nike Krajnc, direktorica
Institut Jožef Stefan dr. Boštjan Zalar, direktor
Inštitut informacijskih znanosti dr. Aleš Bošnjak, direktor
Inštitut za civilizacijo in kulturo dr. Andrej Brglez, direktor
Inštitut za ekonomska raziskovanja dr. Damjan Kavaš, direktor
Inštitut za hidravlične raziskave dr. Tanja Prešeren, direktorica
Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije Bojan Cizej, direktor
Inštitut za kovinske materiale in tehnologije dr. Matjaž Godec, direktor
Inštitut za narodnostna vprašanja dr. Sonja Novak Lukanovič, direktorica
Inštitut za novejšo zgodovino dr. Andrej Pančur, direktor
Kemijski inštitut dr. Gregor Anderluh, direktor
Kmetijski inštitut Slovenije dr. Andrej Simončič, direktor
Mirovni inštitut dr. Iztok Šori, direktor
Nacionalni inštitut za biologijo dr. Maja Ravnikar, direktorica
Pedagoški inštitut dr. Igor Ž. Žagar, direktor
Urbanistični inštitut Republike Slovenije dr. Igor Bizjak, direktor
Zavod za gradbeništvo Slovenije dr. Aleš Žnidarič, direktor
Znanstveno raziskovalno središče Koper dr. Rado Pišot, direktor
ZRC SAZU dr. Oto Luthar, direktor
Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti       v Ljubljani dr. Aleš Završnik, direktor

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *