Pages Menu
Categories Menu

Posted on 2.02.14 in Svet

Na Kitajskem izumili papir, na katerega je možno tiskati z vodo namesto črnila

Na Kitajskem izumili papir, na katerega je možno tiskati z vodo namesto črnila

Kitajski kemiki so odkrili recept za proizvodnjo papirja, ki omogoča večkratno uporabo za tisk na osnovi vode namesto dragih in ekološko spornih črnil. Svoj izum so objavili v reviji Nature Communications.

 

Danes sicer že obstaja na tisoče načinov, kako zapisati informacijo s pomočjo »nevidnih« črnil, ki se čez določen čas na papirju pojavijo ali izginejo. Nekaj jih je dobilo svojo uporabno vrednost v otroških »čudežnih« barvicah in flomastrih, drugi so se znašli v arzenalu vohunov.

 paperFoto: Zhang

Sean Xiao-An Zhang z Jilinske univerze v Changchunu (Kitajska) je s svojo skupino iznašel zelo izvirno uporabo za tovrstne tehnologije: »črnila« so premestili v sam papir, tako da je mogoče tiskati nanj s pomočjo vode. Pri raziskovanju te tehnologije so sledili dvema ciljema: po eni strani zmanjšati stroške tiska, pa drugi pa povečati njegovo ekološkost, saj lahko tekst na takem papirju tudi izbrišemo. Na podlagi te ideje so se lotili preučevanja lastnosti organskih barvil, ki so sposobna spreminjati barvo.

 

Njihovo pozornost je pritegnila posebna vrsta organskih snovi, tako imenovani spiropirani, ki so vodotopni kompleksni aromatski ogljikovodiki. Imajo pa zelo zanimivo lastnost: če jih raztopljene v poljubni tekočini obsevamo s svetlobo, potemnijo in postanejo neprozorni.

 

Zhang je s svojimi sodelavci predvideval, da je ta učinek možno doseči tudi znotraj papirja, pod pogojem, da papir zadržuje v sebi potrebno količino vode. Znanstveniki so izdelali in uspešno izvedli eksperiment z nekaj listi »čudežnega papirja«. Uporaben je tako za tisk na običajnem tiskalniku z vodnimi kartušami, kot tudi za pisanje na roko.

 

Besedilo lahko s takšnega papirja povsem enostavno tudi izbrišemo: zadošča, da ga za nekaj sekund zagrejemo in stran je znova čista. Po besedah znanstvenikov lahko takšen papir zmanjša stroške tiska za 17 krat, pa tudi obremenitev na okolje, povezano s proizvodnjo črnil.

 

Tamara Vodopivec

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *