Pages Menu
Categories Menu

Posted on 25.10.24 in Featured, Inštituti, Podjetništvo, Univerze, Video

“Narejeno v Sloveniji” – navdihnimo digitalne informacije

“Narejeno v Sloveniji” – navdihnimo digitalne informacije

S pogovorom na temo, ki jo izpostavljamo v naslovu, želimo pojasniti nekatera vprašanja, zakaj se gospodarsko spopadamo s prenizko produktivnostjo, okrepljena industrijska politika pa zahteva povečevanje financ za raziskave in razvoj. “Industrija počasi peša, med drugim jo ubijajo visoke cene energije in stagnacija v evrskem območju kot posledice energetske krize in tehnološkega zaostajanja evropskega gospodarstva. Tožimo, da ni tehnološkega razvoja, da ni idej, če pa so, pa poslovno okolje ni primerno za njihov razvoj in komercializacijo. In ko bo klecnila slovenska industrija, nimamo ničesar, s čemer bi jo nadomestili. Nimamo ideje, kako bi ustvarili več visokokvalificiranih delovnih mest, ki temeljijo na znanju in so v topiki tehnološkega razvoja.” (J.P. Damijan). Obstaja lahko tudi drugačen pogled na svet. Sredi 20. stoletja se je pojavila umetna inteligenca (AI), ki se je osredotočila na strojno učenje in avtomatizacijo odločanja. Številnih sektorji za povečanje učinkovitosti uporabljajo nove napredne tehnologije, kot sta obdelava naravnega jezika in robotika, pa tudi robotika ali globoko učenje, da bi temeljito spremenili svoje operativne okvire.

V studiu vprašanja naslavljamo gostom: prof. dr. Jožetu P. Damijanu, Ekonomska fakulteta dr, Mojci Benčina, Kemijski inštitut, Aljoši Domijanu, inženirju IT tehnologije, dr. Anžetu Županiču, Nacionalni inštitut za biologijo, dr. Petru Klepecu, ZRC SAZU Pogovor je usmerjala Ina Petric,

Živahna razprava se je razvila proti koncu o možnostih financiranja znanosti. In kot primer navajamo stališče inženirja Domijana, ki pravi, da je Slovenija premajhna za karkoli ob tokrat izrečenih številkah 40 tisoč za raziskavo. Tudi štiri milijone ni tako omembe vredno, če hočeš naraditi res nekaj velikega. Problem je EU, ki nima enotnega pogleda na to. V Nemčiji bi imela ta ekipa velike težave s prehodom v Francijio, ker so evropske države zelo zaprte. In Evropa ima trenutno ta problem, da tisti res najboljši, gredo izven EU. In Slovenija tega problema ne more sama rašiti. Jaz sem za to, da se znanstvenike podpre. Moraš pa imeti ljudi, ki so pripravljeni kaj razvijati, ki imajo svoje otroško veselje, željo nekaj ustvarjati, iskati nekaj novega, nekaj, česar se ne da kontrolirati. Država mora določen del populacije financirati, zato, da te ideje rastejo, nastajajo in imaš enostavno dovolj znanja v državi.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *