Pages Menu
Categories Menu

Posted on 31.08.24 in Inštituti

Net4Brain – Mednarodna konfrenca o raziskavah in zdravljenju možganskih tumorjev (NIB)

Net4Brain – Mednarodna konfrenca o raziskavah in zdravljenju možganskih tumorjev (NIB)

V septembru ozaveščamo o pomenu raziskav raka, saj 24. septembra beležimo mednarodni dan raziskav raka. V sklopu tega 4.- 6. septembra 2024 na Nacionalnem inšitutu za biologijo (NIB) organizirajo mednarodno konferenco o raziskavah in zdravljenju možganskih tumorjev – Net4Brain. Združila bo domače in tuje vrhunske strokovnjake na področju zdravljenja in raziskav možganskih tumorjev.

Ta prestižna raziskovalna konferenca bo združila vodilne slovenske in mednarodne strokovnjake iz različnih področij medicine in naravoslovja, vključno z onkologi, patologi, radiologi, kirurgi ter raziskovalci s področij biologije, biotehnologije, farmacije, matematike in računalništva, ki se ukvarjajo z raziskovanjem možganskih tumorjev.

Nekatere vrste rakov lahko danes precej uspešno zdravimo. Mnogih pa žal še vedno ne razumemo dovolj dobro, da bi lahko proti njim učinkovito ukrepali. Eden od teh je tudi glioblastom – najpogostejši tumor, ki nastane v možganih. Zdravljenje glioblastoma vključuje kirurško odstranitev tumorja, kemoterapijo in obsevanje. Ta pristop podaljša življenje bolnikov za nekaj mesecev, a tumorja ne uniči v celoti, zato se čez čas ponovno razraste in postane še agresivnejši. Bolniki v povprečju preživijo 15–17 mesecev po začetni diagnozi. Zakaj je glioblastom neozdravljiv? Eden glavnih razlogov za neuspešno zdravljenje glioblastoma je njegovo hitro širjenje v možganih. Drugi razlog je odpornost rakavih celic na obstoječe zdravljenje, tretji razlog pa je izjemna heterogenost glioblastoma. Možganski tumorji torej sodijo med redke bolezni, zaradi česar trenutno ni na voljo veliko kliničnih študij, ki bi omogočile hitreši napredek v zdravljenju teh zahtevnih rakavih obolenj.

Konferenca Net4Brain predstavlja edinstveno prilo ž nost za izmenjavo najnovejših znanstvenih dognanj, izkušenj in oblikovanje novih strategij za bolj učinkovito zdravljenje možganskih tumorjev. Zato je cilj konference tudi povezovanje slovenskih in mednarodnih strokovnjakov v večje razsikovalne skupine, spodbujanje interdisciplinarnega sodelovanja ter identifikacija ključnih uzzivov in priložnosti za zdravljenje možganskih tumorjev.

“NIB je ponosen, da nismo zgolj gostitelji, pač pa tudi soavtorji in razsikovalni partnerji tega tako pomembnega mednarodnega srečanja raziskovalcev, ki bo nedvomno prispeval k napredku na področju raziskav možganskih tumorjev,” je poudarja dr. Maja Ravnikar, direktorica NIB. “verjamemo, da bo konferenca Net4Brain igrala ključno vlogo pri povezovanju strokovnjakov in spodbujanju inovacij, ki bodo korak do boljših metod zdravljenja in s tem do izboljšanja kakovosti življenja bolnikov.”

V okviru NIB se s področjem predkliničnih raziskav na področju raka ukvarjajo na Oddelku za genetsko toksikologijo in biologijo raka preko izvajanja domačih in mednarodnih projektov sheme Horizon Twinning CutCancer in Misije rak SPACETIME ter evropskega meroslovnega projekta GenomeMET.

Dodatni viri:

https://www.nib.si/oddelki/oddelek-za-genetsko-toksikologijo-in-biologijo-raka

https://www.alternator.science/sl/daljse/rak-kralj-svojega-okolja/

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *