Pages Menu
Categories Menu

Posted on 23.11.15 in Featured, Inštituti, Video

Podelitev nagrad Miroslava Zeia na Nacionalnem institutu za biologijo

Podelitev nagrad Miroslava Zeia na Nacionalnem institutu za biologijo

Nacionalni inštitut za biologijo(NIB) je eden od osrednjih javnih raziskovalnih institucij v Sloveniji. Najprodornejši raziskovalci tako osnovnih kot aplikativnih raziskav predstavljajo velik potencial na področju biologije ter sorodnih naravoslovnih in okoljskih ved. Inštitut NIB je nastal samorastniško, samosvoje, iz peščice navdušenih biologov, od katerih je eden od pomembnih stebrov prav prof. dr. Miroslav Zei. Zato so tudi njemu posvečene nagrade z ožjega in širšega delovanja.

Zavzeto raziskovalno delo je z leti postalo vedno bolj prepoznavno tudi v mednarodnem okolju, vrstile pa so se tudi objave v vrhunskih publikacija, kar je dalo inštitutu pečat znanstvene odličnosti. Le-te tudi ne bi bilo brez vztrajnega, v prihodnost usmerjenega raziskovalnega in znanstvenega naboja, ki ga zadnji dve desetletji usmerja drirektorica prof. dr. Tamara Lah Turnšek.

Za izjemne dosežke na popdročju dejavnosti NIB v zadnjih petih letih, je nagrado Mirslava Zeia prejel doc. dr. Matjaž Kuntner. dr. Kuntner, kot vodja Biološkega inštituta Jovana Hadžija ZRC SAZU, proučuje pajkovce, še posebej skupino pajkov Nephiliade. Ponaša se z izjemnim dosežkom, z odkritjem novih vrst pajkov v tropih starega sveta, endemitov oceanskih otokov Madagaskarja, Mavricija, Reuniona in Ryuka ter ogroženih ekosistemov v Avstraliji, Aziji in Afriki.

Nagrado za izum na področju okoljskih tehnologij je prejel izr. prof. dr. Bojan Sedmak, ki je uspešno združil temeljna znanja in uporabnost v gospodarstvu. Rezultat timskega dela in sposobnosti dr. Sedmaka za komunikacijo in upravljanje med akademskim in poslovno-tehničnim področjem, je prijava izuma na evropskem patentnem uradu za metodo in sistem za hkratno neinvazivno zaznavanje, razlikovanje sestave, strukture in morfologije mikroskopskih množic in združb, njihovih sprememb ter stanj s pomočjo pulzno inducirane osvetlitve. Naprava je že izdelana, v uporabi sta že dva modela, na Bledu in na Koseškem bajerju.

Nagrada za življenjsko delo pa je bila dodeljena prof. dr. Radovanu Komelu, vodji Medicinskega centra za molekularno biologijo na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljeni. Profesor Komel je vrhunski, mednarodno uveljavljen raziskovalec s področja biokemije in molekularne biologije ter eden izmed utemeljiteljev medicinske molekularne biologije in genetike kot tudi genskega inženirstva v biokemiji in biotehnologiji v Sloveniji. Pri svojem delu si je vedno prizadeval za »rušenje zidov« med različnimi ustanovami in je podpiral povezovalno policentričnost v slovenskem biokemijskem in medicinskem razvojno raziskovalnem okolju.

Razglasili so tudi uspešne dobitnike doktorskih nazivov v zadnjem letu.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *