Podjetje MyCol d.o.o. prvi prejemnik investicije sklada Vesna v Sloveniji
Odcepljeno (spin-out) podjetje Kemijskega inštituta MyCol d.o.o. je prvo slovensko podjetje, ki je s Skladom Vesna sklenilo pogodbo za pridobitev seed investicije. Gre za julija letos ustanovljeni sklad tveganega kapitala, namenjen spodbujanju tehnološkega transferja inovacij v sektorju globokih tehnologij.
Sklad Vesna Deeptech Venture Fund je bil ustanovljen z jasnim poslanstvom vlagati v globokotehnološke projekte in startupe, ki ponujajo inovativne in učinkovite rešitve za reševanje najzahtevnejših globalnih izzivov. Namenjen je spodbujanju razvoja in zagona znanstvenih in tehnoloških inovacij na področjih umetne inteligence, robotike, energetike, zdravstva, biomaterialov, kibernetske varnosti in številnih drugih področij z izjemo medicinskih raziskav v zelo zgodnjih fazah razvoja, vendar pa z možnostjo po izvedenih kliničnih študijah. Investiral bo tako v inovacije v zgodnjih fazah razvoja kot v podjetja, ki že vstopajo na trg in so prisotna na trgu. Ključno je, da imajo dokazljivo komponento prenosa tehnologije iz raziskav v komercializacijo posla.
“Sklad tveganega kapitala Vesna predstavlja pomemben korak k razvoju slovenskega inovacijskega ekosistema. Pričakujem, da bo s podporo zagonskim podjetjem na področju t. i. globokih tehnologij (ang. deep tech) omogočil začetne faze razvoja podjetij. Veseli me, da je podpis prve investicijske pogodbe sklada s slovenskim podjetjem ravno z odcepljenim podjetjem Kemijskega inštituta. To je še posebej pomembno v luči naraščajočega pomena znanstvenih in tehnoloških inovacij za reševanje globalnih izzivov,« pravi prof. dr. Gregor Anderluh, direktor Kemijskega inštituta. Dodaja, da ga veseli, da inovacije, ki so se razvile v laboratorijih Kemijskega inštituta, živijo naprej v obliki novih izdelkov ali storitev. »Inovacije, nastale v akademskem okolju, imajo pogosto potencial za reševanje pomembnih izzivov, s katerimi se sooča družba. Edino smiselno je, da se te visokotehnološke inovacije razvijajo naprej v podjetniškem okolju, saj se mnoge prodorne zamisli prav s prehodom v odcepljena podjetja razvijejo v izvedljive rešitve, s čimer se še poveča njihov pozitiven vpliv na družbo. To je tudi poudarek prenosa znanja v trenutni strategiji Kemijskega inštituta,« še pravi Anderluh. Ob tem se nadeja tudi skorajšnjega podpisa partnerstva med Kemijskim inštitutom in Skladom Vesna, kar bo pomembno doprineslo k nadaljnji krepitvi inovacijskega okolja v državi.r
MyCol d.o.o. je odcepljeno (spin-out) podjetje Kemijskega inštituta. Ustanovljeno je bilo leta 2017, leta 2018 je nato sledil podpis licenčne pogodbe s Kemijskim inštitutom, ki podjetju omogoča svobodo uporabe in trženje intelektualne lastnine oziroma inovativne tehnologije, razvite na inštitutu.
MyCol uvaja visokotehnološko znanje iz znanosti o materialih in grafične tehnologije neposredno v izdelke z visoko dodano vrednostjo. Ponuja inovativne rešitve za trajnostni vizualni nadzor temperature predmetov zaradi segrevanja. Tipičen izdelek podjetja je indikator kritične temperature, pametna nalepka s temperaturno občutljivim kromogenim materialom, ki ob prekoračitvi določene temperature trajno spremeni barvo. Ta sprememba je vidna s prostim očesom, lahko pa se jo beleži z video kamero.
Indikatorji kritične temperature so cenovno ugodni, trajnostni in prilagodljivi različnim zahtevam. Nalepke so uporabne zlasti v primerih, ko je treba na najenostavnejši način zaznati pregrevanje nad predpisano temperaturo, zlasti za nadzor varnosti in kakovosti različnih izdelkov. Indikatorji se lahko izdelajo za temperature od – 40 °C do 180 °C, na voljo pa so že za območje nad 60 °C. Standardne velikosti in oblike so na voljo v spletni prodaji, druge zahteve pa se izvedejo na zahtevo.
Dr. Marta Klanjšek Gunde, direktorica podjetja MyCol d.o.o.: »Investicija nam bo omogočila intenzivnejši marketing in prodajo izdelkov, za kar sedaj nismo imeli dovolj sredstev in specialnih znanj. Izvedli bomo tudi prvo širitev proizvodnje (scale-up). Intenzivn Veseli nas, da so predstavniki sklada Vesna pri vsem tem pripravljeni pomagati s svojimi dragocenimi nasveti.«
Sklad Vesna je rezultat prvega uspešnega sodelovanja dveh razvojnih bank – slovenske in hrvaške, ki sta združili svoje napore in finančno podprli vzpostavitev prvega slovensko-hrvaškega sklada za globokotehnološke investicije. To je tudi prvi tovrstni sklad v regiji, ki usmerja investicije v projekte, ki izhajajo iz raziskovalnih in razvojnih dejavnosti obeh držav, kar predstavlja pomemben korak k razvoju inovativnih podjetij v širši regiji.
Globoke tehnologije ali deep tech se nanašajo na prebojna znanstvena in inženirska odkritja, ki omogočajo rešitve za kompleksne tehnološke in družbene izzive. V nasprotju s tradicionalnimi tehnološkimi inovacijami, ki pogosto temeljijo na izboljšavah obstoječih rešitev, se deep tech osredotoča na prelomne inovacije, ki temeljijo na znanstvenih raziskavah in zahtevajo daljši razvojni cikel.
Sklad bo svoje naložbe usmerjal v skladu s smernicami programa InvestEU, pri čemer bo sektorsko agnostičen. To pomeni, da bodo podprta podjetja iz različnih panog, z izjemo tistih v medicinskem sektorju, kjer razvoj zahteva dolgotrajne klinične študije. V Sloveniji so ključna področja tehnoloških rešitev zdravstvo, proizvodnja, napredni materiali in IKT, medtem ko je Hrvaška močneje zastopana v kmetijstvu, prehrambni industriji in turizmu. Skupaj obe državi ponujata bogato paleto projektov, ki omogočajo diverzifikacijo naložbenega portfelja.
Sklad bo investiral v projekte, ki so v fazi tehnološkega razvoja TRL4 (ko gre za laboratorijske prototipe), in jim s financiranjem pomagal preiti v naslednje razvojne faze ter doseči komercializacijo (TRL9).
Nina Dremelj, vodilna partnerica sklada Vesna: »Veseli smo, da je sklad Vesna zaživel in pričel z investiranjem, saj je tovrstna finančna podpora v inovativna, visokotehnološka podjetja primanjkovala. Investicija v MyCol je dokaz, da v Sloveniji imamo uspešne raziskovalke in raziskovalce, ki so se sposobni soočiti s trgom in komercializacijo ter uspešno obstati na trgu, pri tem pa ponuditi svojevrstne rešitve za določene industrije, kar samo utrjuje pozicijo slovenskih podjetij na globalnih trgih.«
Kemijski inštitut je prva slovenska javna raziskovalna ustanova, ki je storila korak naprej pri podpori raziskovalnih projektov na nizkih tehnoloških stopnjah razvoja (TRL3-5) z namenom potrditve njihovega tehnološkega potenciala in posledično lažje komercializacije. Da bi presegli tako imenovalo ‘dolino smrti’, kjer se nemalokrat ustavi razvoj inovativnih tehnologij in produktov, so v Pisarni za prenos znanja vzpostavili mehanizem NICKI.
Foto: KI