Pages Menu
Categories Menu

Posted on 5.11.14 in Featured, Inštituti

Prepisovanje genov lahko sprožimo preko zaslona mobilnega telefona

Prepisovanje genov lahko sprožimo preko zaslona mobilnega telefona

Miha Papič in Matija Tomc, dijaka Gimnazije Vič, sta z raziskovalnim projektom dosegla prvo mesto v kategoriji Celična in molekularna biologija ter zlato medaljo na največjem južnoameriškem mednarodnem tekmovanju Mostratec v Braziliji. Mostratec je tekmovanje mladih raziskovalcev z 29-letno tradicijo. Letos so sodelovali dijaki iz vseh južnoameriških držav ter iz 22 drugih držav sveta: ZDA, Španija, Danska, Nizozemska, Turčija… in prvič tudi Slovenija.

Raziskovalne naloge so s področja naravoslovja in tehnologije, informatike in matematike.

Miha in Matija sta sodnike prepričala z odlično predstavitvijo svoje naloge z naslovom Light induced gene expression in mammalian cells (Svetlobna regulacija izražanja genov v sesalskih celicah). Raziskovala sta pod mentorstvom Lucije Kadunc iz skupine prof. Romana Jerale s Kemijskega inštituta ter šolske mentorice Alenke Mozer.

MOSTRATEC_3

Miha Papič in Matija Tomc s pokaloma, skupaj z mentorico Alenko Mozer, Foto: osebni arhiv

V raziskovalni nalogi sta predstavila spremenjene človeške celice, ki se odzivajo na svetlobo. Tako lahko kar preko zaslona mobilnega telefona sprožimo prepisovanje genov, ki lahko delujejo na primer kot zdravilo. Optogenetika kot način upravljanja delovanja celic s pomočjo svetlobe je v zadnjem času v izjemnem razvoju.

Mostratec tekmovanje je povezano s številnimi podobnimi v Evropi in ZDA, tako da sta viška dijaka prejela kot nagrado še neposredno uvrstitev v finale tekmovanja INSPO aprila 2015 v Istanbulu v Turčiji.

Kemijski inštitut prejel evropska sredstva za obnovo prizidka in stare stavbe

Na Kemijskem inštitutu intenzivno potekata obnovi prizidka in stare stavbe, obe v večjem delu financirani iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj. Projekt obnove prizidka Kemijskega inštituta je ocenjen na 2,2 milijona evrov, od katerih bo evropski sklad za regionalni razvoj prispeval približno 1,8 milijona evrov. Projekt obnove stare stavbe Kemijskega inštituta pa je ocenjen na 1,7 milijona evrov, od katerih bo evropski sklad za regionalni razvoj prispeval približno 1,4 milijona evrov.

Z omenjeno naložbo bo Kemijski inštitut Ljubljana prenovil pet laboratorijev in nakupil novo raziskovalno opremo. Cilj investicije je zagotoviti kakovostno in sodobno infrastrukturo. V sklopu obeh projektov bo obnovljenih preko 1.500 m2 tlorisnih površin, kar bo pomembno vplivalo na kakovost dela in delovnega okolja na Kemijskem inštitutu.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *